Hlavní obsah

Úhel pohledu, 6. část

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Ivo Hriso
27. 8. 9:36

Kapitola 9.

Článek

„Nejlepší výchovná metoda pro dítě: obstarat mu dobrou matku.“ (Ch. Morgenstern)

#

Pořád ještě prosinec

Asi před měsícem jsem si vyrobila na kabelku kovový přívěsek z kytiček a lístečků. A dnes jsem si při nastupování k Zuzance II do auta polovinu uskřípla. Posmutněle jsem si zbytek prohlížela. Nakonec jsem ho vyhodila. Někdy je třeba některé věci nechat odejít… i kdyby to nemělo jít hladce. I kdyby to mělo bolet. I kdyby to skřípalo… Dopis matce…, povzdechla jsem si.

#

„Povím ti retro vtip“, řekla Zuzanka II, když jsme se dopoledne sešly v kuchyňce. Přestala umývat hrnek od čaje a povídá:

„Baví se medvěd s dinosaurem:

„Dino, dal si tě Noe do přátel na FB?“

„Ne, nedal.“

„Hmmm, tak to seš teda asi pěkně v háji.“

Pak vešel Valda, zavřel za sebou dveře a strkal do nás pupíkem.

„Ty seš taky takovej medvídek,“ píchla jsem ho prstem do břicha.

„Jako že jsem tlustej?“ povytáhl obočí.

„A taky starej…“ pípla jsem. Zuzka se roztomile rozesmála.

Sehnul se a zlehka mě začal jako škrtit. „Ty máš štěstí, že jsi tak malinká.“

Dveře se otevřely a v kuchyňce bylo najednou moc plno. Využila jsem toho a proklouzla ven. Stejně jsem si chtěla jít takhle po ránu udělat těhotenský test. Poslední týdny mi nebylo moc dobře, motala se mi hlava a bylo mi na zvracení. Doma jsem si test dělat nechtěla. Měla jsem smíšené pocity. Prožívala jsem návaly touhy po dalším děťátku a stejně tak mě ta představa děsila. Potřebovala jsem mít nejdříve prostor, abych se s výsledkem srovnala sama. Nakonec… bez ohledu na fázi těšení se a nechtění… vždycky jsem byla zklamaná, když byl negativní. Nechtěla jsem, aby to Ivo viděl.

Jací bychom asi byli s Ivem rodiče? Když by to byl kluk, byl by fotbalista? A holčička discgolfistka? Měla by modré oči po tátovi? Nechala bych jí růst dlouhé vlásky a strojila ji jako princeznu.koupila bych jí… nebo jemu…

Pozorovala jsem proužek testu, na kterém byla už přes pět minut jen jedna čárka. Snění už nemuselo pokračovat. Zase nic… Jsem prostě na další miminko stará, pomyslela jsem si a pocítila osten smutku.

#

Během dne mi přišel e-mail od vylekané kamarádky z jiné firmy.

„Prosím, nešířit, ale tohle mi před chvilkou přišlo.“

Milí kolegové a kolegyně,

dovolte mi Vás informovat, že naše pobočka je v návaznosti na rozšíření viru GidS uzavřena až do 21. února. Situace je monitorována a o případných změnách Vás budeme informovat.

S pozdravem

Berna Mertes

#

Čínské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí v odpoledních hodinách oznámilo, že příprava vakcíny proti novému viru pokračuje. Na vývoji pracují vědci z celého světa. Podle předchozích zkušeností s podobnými epidemiemi by mohla být k dispozici zhruba za šest měsíců.

Ač se o viru zatím ví málo, je jisté, že virus je infekční i v inkubační době, pohybující se mezi dvěma až čtrnácti dny.

Rezervoár nákazy – netopýři, nebo jiná zvířata?

Potvrzený přenos vzdušnou cestou na vzdálenost až dvou metrů.

Pacienty hlásí v největší míře Čína, Německo, Francie. Z jiných zemí jsou čísla menší, ale bohužel stále rostou. Nemocnice trpí nedostatkem lůžek pro pacienty s podezřením nebo s potvrzenou nákazou.

Několik lékařů zabývajících se intenzivně pacienty s GidS již zemřelo.

Nedostatek zdravotnického materiálu, potravin a pohonných hmot v důsledku nepokojů a rabování je podle agentury AFP nejvyšší v Nigérii a Kambodži. Ty nebyly doposud s virem spojovány. Avšak pro nízký status protiopatření se zde nákaza rozšířila bleskovým tempem. Odhady o počtech nakažených se v těchto zemích navíc diametrálně rozcházejí.

Ministerstvo zemědělství v Itálii vydalo prohlášení: Přepravy nebo prodeje zvířat jsou ode dneška omezeny až do oznámení konce epidemické situace v zemi.

Americká Starbucks a další sítě kaváren podle CNN chtějí zodpovědně chránit své zaměstnance a jejich rodiny a uzavřely své sítě napříč zemí. Ubezpečují, že po dobu nucené odstávky zaměstnanci o své mzdy nepřijdou.

Počet nakažených rychle roste! Vir GidS si po celém světě vyžádal už přes 750.000 obětí.

Spojené království – na sobotní tiskové konferenci bylo mimo jiné oznámeno, že všechny školy zůstanou zavřené minimálně do 27. února.

Německé Bavorsko – téměř všechna vozidla mají od neděle zákaz vjezdu do center měst. Dovnitř mohou nově jen automobily se zvláštním povolením nebo vládní vozidla.

„…toliko souhrny posledních zpráv,“ dočetl mi Ivo aktuality. Seděl opřený v křesle a upíjel kolu skleněným brčkem.

„Fajn je, že už jen pár dní a bude dovolená. Lidi snad zůstanou víc doma a situace se zlepší,“ zkusila jsem být optimista.

Celý týden jsem po večerech pekla vánoční cukroví pro Davida. V pátek jsem byla už hrozně unavená. Přitáhla jsem si druhé křeslo k Ivíkovu počítači. Zabalila jsem se do deky a sledovala malé panáčky fotbalového managera, jak běhají po zeleném hřišti za míčem. Zatímco Ivo hrál, oči se mi klížily čím dál víc. Jenom na chvilku, řekla jsem si, pak udělám čokoládový krém. Usnula jsem.

Zdálo se mi, že stojíme na břehu rozbouřeného moře. Opodál se ve vlnách houpala loď. Vnímala jsem vlhkou slanost na tvářích. Byla mi zima. Ivo na mě mluvil, ale přes prudký poryv větru mu nebylo rozumět. Chtěla jsem mu říct, že mu nerozumím, ale nemohla jsem otevřít ústa. Jeho hlas zněl jakoby z velké dálky. Měla jsem pocit, že opakuje moje jméno stále dokola.

„Lilinko… Lilinko… No tak, vzbuď se,“ jemně mě přiváděla jeho slova do reality. Venku už byla tma. Políbil mě a pohladil po tváři.

„Ty celá hoříš… bolí tě něco?“

„Nic,“ odpověděla jsem. Ale nebylo mě slyšet. Měla jsem sucho v ústech a v krku mě pálilo.

Asi to vytušil, protože mi podal svou skleničku s kolou a k tomu mi do dlaně vložil paralen. „Nejlepší bude, když si půjdeme lehnout. Pustím nám nějaký film a budeš odpočívat,“ rozhodl.

„Ale já musím dodělat to cukroví,“ namítla jsem. Beze slova mě dovedl k posteli.

Za chvíli jsem zaslechla znělku jednoho z dílů Dobrodružství kriminalistky. Ivo se opřel o stěnu a já se k němu stulila do klubíčka. Hlavu jsem si položila na jeho stehno a se zavřenýma očima nechala zvukovou kulisu rozvíjet příběh. Zkontroloval, že jsem důkladně přikrytá. Hladil mě po vlasech a ramenou. Znovu jsem upadla do neklidného spánku. Probudila jsem se až ráno. Cítila jsem se lépe. Teplota i bolest v krku byly pryč. Oddechla jsem si. Samozřejmě, že mě napadlo, jestli jsem nechytila někde TEN virus. Ivo byl taky v pohodě.

#

Poslední tři dny do vánoční dovolené!

Pondělí

„Prosím tě, co to s sebou táhneš?“ zeptal se mě Ivo, když jsme se v pondělí ráno chystali do práce.

Narovnala jsem si uši od objemné tašky na rameni: „To jsou jen drobnosti pro holky. Pod stromeček.“

V balíčcích jsem kromě kosmetiky, kterou „se nedá nic zkazit“, měla skořicové mandličky, čokolády, lahve s alkoholem a také dost vlastnoručně vyráběné bižuterie. Prostě maličkosti. Pro radost. Zaběhnutý rituál pokračoval seběhnutím po schodech, políbit Ivíka aspoň desetkrát a popřát mu hezký den. Dojít na smluvené stanoviště a počkat na Zuzanku II., až mě před sedmou hodinou vyzvedne. Tyhle ranní cesty mě bavily. Třebaže jsme vlastně jen tlachaly o vaření, filmech, dětech a vztazích. Prostě takové ty holčičí chvilky.

„Prosím tě, co to s sebou táhneš?“ zeptala se mně úplně stejně Zuzanka II., když jsem si jí snažila vtěsnat do auta. Rozesmála jsem se: „Ivo říkal to samý.“

„Hlavně neříkej, že to jsou dárky. Každý rok si přece říkáme, že nebudeme utrácet a už si nic dávat nebudeme,“ odmlčela se. A s úsměvem pokračovala: „A proto mám pro tebe taky jeden.“

#

Úterý ráno

„Liliano!“ řekla naoko velmi vážně Zuzanka II, když jsem si po příjezdu do práce sundala čepici. „Ty nejen že sis – jako obvykle – nerozčesala vlasy. Ty ses to neobtěžovala ani večer rozplést! Že se nestydíš, lenošivko.“

„Nestydim, nestydim,“ odpověděla jsem zpěvavě a doskákala jako kosák ke svému stolu. „To se takhle na Vánoce smí.“

„Za trest tě to určitě bude krakat,“ povzdechla si nade mnou. A zatímco jsem začala stahovat data do kontingenčních tabulek, nesmlouvavě zajela kartáčem do mých zacuchaných vlasů.

Úterý dopoledne

„Lili, je ti dobře?“ zeptala se mě Zuzanka I, když jsem vešla k nim do kanceláře.

„Můžu tady s vámi holky chvíli zůstat? Mně se udělalo nějak slabo.“

„A co tě bolí?“ ptaly se mě obě starostlivě.

„Hlava a žaludek. Asi budu zvracet. A je mi hrozná zima.“

Zuzanka II vstala, vyndala ze skříně svůj nový kabátek s kožešinovým lemem na kapuci. Zepředu mě s ním přikryla. Kapuce tak vytvořila misku pod mou bradou.

„To se bude hodit…,“ prohodila jsem napůl žertem.

„Emmmm… no…,“ odešla rychle do kuchyňky a obratem přinesla hliníkovou mísu. „To si hezky drž.“

Odevzdaně jsem jim tam seděla a vzdychala. Zuzanka I pořád přemýšlela, jak by mi pomohla, a šla mi uvařit mátový čaj.

„A nejsi těhotná?“ zeptala se mě mezitím Zuzanka II.

„Nejsem.“ Jo, jsem si jistá, odpověděla jsem na další nevyslovenou otázku jen sama sobě v duchu.

„Děkuju za čaj,“ řekla jsem první Zuzance a odešla do zasedačky, abych si mohla lehnout na gauč. Během následujících dvou hodin to bylo pořád stejné. Nebyla jsem schopná se na nic soustředit. Zuzanka I. mě nakonec naložila do auta a odvezla domů.

Po pár hodinách odpoledního spánku se mi zase ulevilo.

Středa

Poslední pracovní den před toužebně očekávaným volnem!

Kdo má dnes práci hotovou, může jít domů dřív. Taková firemní tradice. Jenže Zuzanku II a mě čekala uzávěrka měsíčních dat. Na rozdíl od ostatních jsme s dřívějším odchodem nijak nepočítaly.

Ivo už měl volno, ale evidentně na mě myslel, a tak mi od něj přišel e-mail:

23. 12. | 11:03

Kvůli epidemii nového viru GidS vyhlásila Světová zdravotnická organizace (WHO) globální stav zdravotní nouze

Virus GidS je potvrzen ve 36 zemích. Nakazilo se jím již přes 4 500 000 lidí. S odvoláním na zdravotnické úřady o tom informovala agentura Reuters.

Přerušení leteckých spojení do konce února potrvá na linkách British Airways, Air France, Lufthansa, Iberia, SAS či Finnair a Turkish Airlines.

Další nadnárodní firmy rovněž zodpovědně přijímají opatření proti dalšímu šíření viru. Švédský nábytkářský řetězec IKEA a německý automobilový koncern Volkswagen se rozhodly prodloužit dovolenou svých zaměstnanců.

Opatření se dotýká i sportu. Anglická fotbalová asociace v ranních hodinách oznámila, že odkládá fotbalová utkání na všech úrovních.

Vzhledem k vysoké koncentraci nakažených v zemi vyhlásila italská vláda na šest měsíců stav nouze.

V Center for Systems Science and Engineering (CSSE) obnovili praktickou webovou aplikaci. Ta monitoruje nahlášené případy GidS a vizualizuje je na mapě. Používá k tomu všechny dostupné zdroje včetně WHO, daty komise NHC, dále americké CDC (Americké centrum pro kontrolu a prevenci nemocí), ECDC (Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí) a CCDC (Čínské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí). Díky tomu je k dispozici aktuální počet případů v jednotlivých regionech.

Německá armáda chce vyslat do Nigérie ještě jeden letoun se zdravotníky na pomoc v boji proti nebezpečnému viru, informovala agentura DPA.

…to jsou poslední aktuality, napsal. A jedna navíc, taková kuriózní:

Léčitelé z Kambodži prohlašují, že pokrm či-kum, jenž se připravuje z kvašené zeleniny a ostrého chilli, výrazně pomáhá v boji proti viru díky bakteriím vznikajícím právě během procesu kvašení.

Ministerstvo zdravotnictví ale upozorňuje obyvatelstvo, že či-kum je před nákazou opravdu neochrání. Důrazně připomíná, že jedinou prokázanou preventivní ochranou je přísné dodržování zásad hygieny.

#

Štědrý den

Vstala jsem hodně brzy. Hrozně moc jsem se těšila, až na oběd dorazí David s Pavčou, takže jsem nemohla dospat. Zatímco Ivík ještě ležel, vyndala jsem si maso na řízky. Obalila jsem je v trochu pálivější směsi. Bramborový salát se chladil v lednici už od večera, aby byl pěkně uleželý. Ještě jsem udělala těsto na palačinky, protože si o ně David většinou stejně řekl. Vaření pro rodinu mě prostě bavilo.

konec 6. části

https://www.uhel-pohledu.cz/

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz