Článek
1. Méně jíst = hubnout
Tento mýtus je pravděpodobně nejrozšířenější a nejvíce zavádějící. Ano, kalorický deficit je základem hubnutí, ale má to svoje limity. Přílišné omezování kalorií mívá totiž za následek pravý opak – zpomalení metabolismu se všemi jeho důsledky. Když tělo neobdrží dostatek živin, začne sebe (tedy nás) chránit a přepne se to „úsporného režimu“, a to se v dlouhodobém horizontu začne odrážet i v mnoha aspektech. Pro optimální hubnutí i metabolismus je mnohem důležitější kvalita jídla než kvantita!
Studie ukazují, že střední kalorický deficit (ne extrémní) spolu s dostatečným příjmem kvalitních živin a pohybem jsou nejefektivnějšími nástroji pro zdravé hubnutí. Pokud tedy hodláte zhubnout, nesnažte se o drastické snížení kalorií, ale o vyváženou stravu bohatou na kvalitní bílkoviny, vlákninu a zdravé tuky. Ideální úbytek hmotnosti je cca 0,5 až 1 kg/týden.
2. Tuky jsou zlo
Možná jste celý život slyšeli, že tuky způsobují obezitu a zvyšují riziko srdečních chorob. Je to ale opravdu tak? Tuky jsou nezbytné pro správné fungování těla, a to zejména po 50. roce, kdy se zvyšuje potřeba zdravých tuků pro udržení hormonální rovnováhy a ochranu mozku. Ale nejsou tuky jako tuky!
Konzumace mononenasycených a polynenasycených tuků (například z avokáda, ořechů, olivového nebo lněného oleje či tučných ryb) nejen že nezpůsobuje obezitu, ale může pomoci regulovat cholesterol, podpořit kognitivní funkce, a dokonce zvýšit příjem živin rozpustných v tucích (vit. A, D, E, K). Studie potvrzují, že zdravé tuky z kvalitních zdrojů mají dokonce ochranný vliv na srdce, jsou-li konzumovány ve správné míře.
Takže místo toho, abyste se vyhýbali avokádu nebo ořechům, začleňte je do svého jídelníčku. Vaše srdce, mozek i pleť vám poděkují!
3. S věkem už to prostě nejde
Další „moudro“, které se objevuje: „Po padesátce už nemá žádný smysl zkoušet hubnout nebo se snažit zlepšovat svou kondici.“ Blábol - naprostý! Vědecké výzkumy, ale i zkušenosti žen (včetně mé vlastní) ukazují, že i po 50. roce života je možné velmi výrazně zlepšit složení i vzhled těla, zvýšit svalovou hmotu a obnovit kardiovaskulární zdraví.
Je pravda, že metabolismus věkem mírně zpomaluje, ale tím spíše je třeba tomu přizpůsobit stravu i cvičení. Udržení a budování svalové hmoty je přímo úměrné zvyšování šance na aktivní život i ve vyšším věku. Kvalitní trénink zaměřený na sílu a kardio (i v mírné intenzitě – není vůbec zapotřebí trhat nějaké rekordy) vám může pomoci zpomalit proces stárnutí a dosáhnout lepší fyzické kondice. Takže pokud si myslíte, že je už pozdě na „fitness“ nebo „zdravý životní styl“, věřte, že tomu tak opravdu není!
4. Jídelníček pro ženy po 50 je omezený a nudný
A to je další falešná představa! Opravdu neexistuje žádná univerzální dieta pro ženy po 50. roce. Naopak, vyvážený jídelníček by měl být pestrý, bohatý na živiny a antioxidanty, které podpoří vaše zdraví v této fázi života, kdy klesá produkce některých hormonů. A dlouhodobě (doživotně) udržitelný.
Zaměřte se na celistvé potraviny, bohaté na vlákninu, zdravé tuky a antioxidanty. Například ovoce, zelenina, celozrnné výrobky, luštěniny a kvalitní rostlinné bílkoviny – to vše je klíčové pro podporu zdraví. Takže i v tomto věku se můžete těšit na jídla plná chutí a živin, která zároveň podpoří váš metabolismus.
5. Mléko je jediným zdrojem vápníku
Tento omyl je hodně hluboce zakořeněný. Mléko a mléčné výrobky rozhodně nejsou jediným zdrojem vápníku. Vzhledem k tomu, že s přibývajícími roky se v těle snižuje množství laktázy – enzymu, který je nezbytný pro trávení laktózy (mléčného cukru), a to je důvod, proč mnoho lidí mívá po mléčných výrobcích trávicí potíže. To ovšem vůbec neznamená, že by jejich omezením nebo vyloučením přišli o vápník. Existují jiné zdroje vápníku, například listová a brukvovitá zelenina, semínka, ořechy, luštěniny a sójové produkty. Skvělou kombinací jsou třeba kapusta, brokolice, sezam a houby – nejen kvůli vápníku, ale i jejich synergickým účinkům na kosti. A věděli jste, že pro správné vstřebávání vápníku je nezbytný i vitamín D? Pokud ho máte nedostatek (a to je dnes bohužel problém většiny populace), ani velké množství vápníku ve stravě vám nepomůže – tělo ho totiž bez dostatku vitamínu D využije jen minimálně. Tento stav v dlouhodobém horizontu může dost negativně ovlivnit zdraví vašich kostí i celkový metabolismus.
Závěr:
Mýtů ve výživě je jako máku v poli a nikdy nebude v silách nikoho je všechny vyvrátit. Ale ono to vlastně vůbec není nutné. Je potřeba se na věci podívat „otevřenýma očima i hlavou“. Zdravé stravování není o slepém následování módních diet nebo populárních mýtů, ale o přístupu, který je individuální a udržitelný dlouhodobě. Každý z nás má jiný metabolismus, potřeby a životní styl. Buďte kritičtí k tomu, co čtete a slyšíte, a místo mýtů se zaměřte na vědecky podložené přístupy, které podpoří vaše zdraví i postavu.