Hlavní obsah
Rodina a děti

Jak jsem si myslel, že se vychovávají děti, a jaká je realita - první půlrok

Foto: Jakub Jonáš

První půl rok stál určitě za to!

Syn už je s námi skoro půl roku, a já čím dál méně umím zvládat své emoce…

Článek

Dalším dílem (již čtvrtým) se podíváme i na tu „temnou stránku“ výchovy dětí tak, jak to zkrátka je (v mém případě).

Je konec března a náš syn oslavil první půlrok svého života.

Jak jsme na tom?

  • Z ležícího dítěte už máme dítě převalující se.
  • Už začíná vnímat věci kolem sebe, ví, kdo je jeho máma a jak ji potřebuje. Už i ví, že má nějakého tátu.

Zkrátka začíná poznávat svět a je to absolutně nezapomenutelný zážitek. Jsem velmi rád, že to mohu díky své práci z domu i sledovat, a upřímně lituji všech tatínků, kteří tuto možnost, třeba kvůli práci, nemají, ač by chtěli.

Těším se na každou další sekundu našeho společného rodinného života a chci ji prožívat plnými doušky.

Foto: Jakub Jonáš

Každý den se naučíme něco nového.

Jak jsem na tom já?

Díky tomu, že pracuji z domu, mám vše skoro z první ruky a jsem velmi vděčný, že své úžasné ženě mohu s výchovou i staráním se o náš malý podklad pomáhat. Nicméně náš syn už potřebuje více a více pozornosti, a já už sám vnímám, že toho je na mě prostě moc.

Moc podnětů, moc pohybu, moc energie, moc řevu, moc vyžadované pozornosti a ještě do toho moc práce na domě i v mém zaměstnání, finanční tlak, rodinný tlak atd.

Sám jsem se už přistihl, že ze stresu seřvu zvířata (psa nebo kočky), ženu a bohužel v některých případech mám co dělat, abych neřval i na naše dítě, které zatím samo poznává, co chce a co potřebuje.

…a to se beru za silného flegmatika a kliďase (realita je však zjevně jiná).

Co mi pomáhá?

  • Hlavně to, že má žena to má mnohem horší a potřebuje podporu a pomoc mnohem více, než já. Tedy mé “mindráčky” jsou oproti jejím absolutní banalitou.
  • Vědomí, že dítě nás opravdu potřebuje a samo potřebuje pomoc své emoce poznávat. Opravdu neřve na truc, prostě neví, jak své pocity dát najevo jinak.
  • Fyzická práce na domě, jelikož v zaměstnání pracuji zejména mentálně a i má únava a stres jsou mentální. Fyzická práce dá mozku odpočinek.
  • Čas pro sebe, sport, knihy, zkrátka cokoliv, co mi pomůže dát trochu pozornosti i sobě, pak totiž jsem víc mentálně v pohodě a jednám více v klidu.
Foto: Jakub Jonáš

Ale makám na tom!

Proč je to důležité pro výchovu, která je tématem všech mých článků (ač to tak nevypadá)? Pokud nejsem v pohodě já, jednám impulsivně, stresovitě a zkratovitě, jak pak mohu naplno a správně vychovávat dítě?

Nemohu říct, že je pro mě výchova dítěte, náročné zaměstnání, dům na hypotéku a živení rodiny v mých 28 letech jednoduchá, ale kdybych se nyní mohl rozhodnout, co udělat jinak, neudělám jinak vůbec nic. Protože jsou to i přes to všechno pro mě tak intenzivní zážitky, že vím, že z nich budu těžit ještě hodně dlouho.

A jelikož si sám uvědomuji své nedostatky, tak když na nich zapracuji, pak budu vzorem pro dítě i mou rodinu. A to je za mě pro výchovu dítěte absolutně nejzásadnější.

Jaký byl váš první půlrok s dítětem? Podělte se třeba do komentářů.

P.S.: Dole u článku autora najdete i díly 1 - 3. Pokud by vás to zaujalo. :)

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz