Hlavní obsah
Názory a úvahy

Jak porazit čtyři jezdce ničící českou ekonomiku. Cesta ze stagnace zpátky k hospodářskému růstu

Foto: Viktor Michajlovič Vasněcov. Malováno v roce 1887, volné dílo

Ray Dalio, zakladatel největšího investičního fondu na světě, zveřejnil prognózu nazvanou Index velmocí. Česko podle ní v příštích 10 letech poroste pomalým tempem jen 1,9 % ročně.

Článek

Česko tedy fakticky stagnuje za obě poslední vlády. Už od covidu zjevně přešlapujeme na křižovatce a razantní posun není na obzoru.

V době, kdy Trump zavádí bezprecedentní cla, představuje tato předpověď pro exportně orientované Česko mimořádné riziko. Je to druhý nejhorší výsledek mezi sledovanými rozvíjejícími se zeměmi.

Pro srovnání: Polsko má růst v následujících letech o procento rychlejší. Procento pro Česko znamená 80 miliard každý rok navíc, o tolik každý rok budeme přicházet. Misí Pirátů je modernizovat Česko. Jsme zpátky s novým vedením a nápady, které ochrání lidi a firmy před dnešními hrozbami.

Česko má přitom podle Dalia silné ekonomické základy. Máme nízké zadlužení a slušnou úroveň investic. Máme vzdělané lidi a dobrou produktivitu a naše demografie je také slušná v porovnání s jinými státy.

Čtyři jezdci ničící růst české ekonomiky

Řekněme si ale věci, tak jak opravdu jsou. Piráti a odborníci se shodují, že nás brzdí vážné systémové problémy. Obrazně řečeno čtyři strašní jezdci, kteří vysávají náš potenciál:

  1. V korupci jsme na chvostu všech 35 sledovaných států. Ta má negativní dopad na podnikatelské prostředí, zvyšuje náklady na podnikání a snižuje důvěru investorů.
  2. V žebříčku byrokracie jsme druhou nejhorší zemí. Stejně jako korupce zvyšuje náklady, ale i výrazně zpomaluje podnikání a vytváří neefektivní prostředí.
  3. Skóre soběstačnosti máme na úrovni Turecka. Naše ekonomika má relativně slabou schopnost se postarat o vlastní stabilitu a závisí na vnějších faktorech. Nízká úroveň soběstačnosti omezuje naši schopnost se rychle přizpůsobit změnám, jako jsou globální ekonomické krize, války, nedostatky léků a čipů či politické turbulence.
  4. A co se týče vymahatelnosti práva, patříme k nejhorší trojici. Slabý právní rámec, nejasná pravidla a pomalé soudní procesy vedou k právní nejistotě. Investoři i firmy, které se potýkají s problémy v právních sporech, čelí vysokým rizikům a nákladům. Pokud lidé a podniky nemohou spoléhat na spravedlivý a efektivní právní systém, brzdí to celkový rozvoj ekonomiky a zvyšuje neochotu k dlouhodobým investicím.

Podle Bridgewateru tyto faktory snižují náš růst až o třetinu. Kvůli našemu zaostávání v těchto oblastech a neefektivitě přichází česká ekonomika každý rok o 53 miliard korun. To je částka, za kterou by se dalo postavit 13 000 bytů ročně navíc, protože bydlení rekordně zdražilo.

A to vůbec nemluvíme o tom, kolik peněz ze stávajícího státního rozpočtu se použije neefektivně, to jsou rovněž desítky miliard, veřejné zakázky apod.

Tohle je jenom balík, o který se zpomaluje růst HDP každý rok. Za 10 let nás tak neefektivita připraví o 610 miliard korun v dnešním kurzu, což je srovnatelné s tím, kolik dáme každý rok na důchody.

Foto: Jakub Michálek, zdroj Daliaho zpáva, výňatek

Daliova zpráva - indikátory pro Českou republiku

Republika v pohybu - plán růstu v době nejistoty a cel

Do této už tak složité situace zasahuje i nová celní politika USA pod vedením Donalda Trumpa. Ten zavedl masivní cla na zboží z celého světa – včetně zemí Evropské unie. Na dovoz z EU nyní platí clo ve výši 10 %, na automobily a jejich díly 25 %. Současně můžeme očekávat snížení obchodu mezi USA a Čínou a snahu Číny uplatnit své výrobky na jiných trzích.

Pro Českou republiku, která je silně propojená s německým průmyslem a její ekonomika stojí na exportu, to představuje vážný problém. Podle ekonoma Davida Marka jsme jednou z nejvíce postižených zemí v celé EU.

Piráti proto přicházejí s konkrétním plánem, jak českou ekonomiku přesměrovat na cestu růstu a stability v éře deglobalizace. Náš lídr Zdeněk Hřib společně s týmem odborníků přichází s plánem reálných změn, které nesou název „Republika v pohybu“ a reagují na slabiny české ekonomiky identifikované v Daliově analýze. Jak proměnit českou ekonomiku na moderní, konkurenceschopné prostředí s důrazem na vysokou přidanou hodnotu, inovace a vzdělanou pracovní sílu?

  • Pro každé město a obec musí být výhodné mít lokální ekonomickou aktivitu na svém území. Proto chceme, aby z každé elektrárny a každého podniku na svém území měli podíl na vybraných daních. Postavíš nový výrobní podnik nebo větrnou elektrárnu, dostaneš do obce podíl na vybraných daních.
  • Chceme více podpořit růst firem, výstavbu a český akciový trh pomocí financí z penzijních fondů.
  • Skvělé podmínky pro startupy, např. zavedení skutečných zaměstnaneckých akcií. Češi jsou vynelézaví a máme potenciál být v této oblasti úspěšnější.
  • Investice směřujeme do strategických oblastí jako obrana, robotika, výroba čipů, nanotechnologie, počítačové programy, umělá inteligence a věci, kde jsme silní a je tam příležitost.
  • Chceme podpořit naše automobilky, aby zvládly novou výrobu elektromobilů a měly pro to ty nejlepší podmínky. Nechceme, aby je porazila evropská konkurence. Buďme rádi, že si vedou dobře a patří mezi nejprodávanější v řadě evropských zemí. Elektroauta během pár let výrazně zlevní a dobíjení baterky v autě za cenu nočního proudu bude nakonec výhodné i pro lidi.
  • Reforma školství a rekvalifikací - budou zaměřeny na zajištění vzdělaných pracovníků, kteří se uživí po celou dobu svého produktivního života a dokážou se učit, přizpůsobovat a využít příležitosti nové doby.
  • Reforma trhu práce, která umožní flexibilnější pracovní podmínky a podporu částečných úvazků.
  • Digitalizace státní správy a zjednodušení byrokracie nám pomohou vytvořit efektivní a transparentní veřejné služby.

A jak na čtyři jezdce ničící český růst?

  1. Kladivo na korupci. Zákony a praktické kroky ke snížení korupce - regulace lobbování, výběrová řízení na ředitele nemocnic, posílení kvalifikované kontroly a řízení ze strany státu jako zřizovatele. Řadu změn jsme už prosadili, ale stále jsme na půl cesty a hromadící se korupční kauzy ukazují, že máme ještě velký kus před sebou.
  2. Digital First místo byrokracie. Za dva a půl roku ve vládě jsme rozjeli balíčky ministra Michala Šalomouna, které rušily zbytečné věci jako plán dovolených, potravinářské průkazy, povinná bezpečnost práce v kanceláři apod. To je ještě pořád málo. Potřebujeme zajistit, že každý provoz kontroluje jenom jedna kontrolní instituce, rušit a slučovat nadbytečné úřady, začít sledovat míru administrativní zátěže a cíleně tlačit ministerstva k jejímu snížení podle modelu Digital First.
  3. Větší soběstačnost ekonomiky a schopnost chránit se před šokem. Zajistit konečně dostavbu jaderných elektráren, kterou zastavil Babiš, více rozjet obnovitelné zdroje a modulární reaktory a přimět vedení ČEZ, aby slepě nezvyšovalo zisky za každou cenu. Přestat házet klacky pod nohy našim podnikatelům, zejména malým a středním. Hlídat míru zvýhodňování ze strany státu, aby čeští sadaři nemuseli kácet jabloně, protože Poláci mají výhodnější podmínky pro pěstitele a Češi pak budou dovážet jablka dodávkami ze zahraničí. Favorizovat lokální a kvalitní produkci v daních. Podporovat kvalitu hotelů, penzionů a zařízení cestovního ruchu, aby lidi trávili dovolenou u nás a zbytečně nelétali po světě. Ale hlavně maximálně podporovat úseky dodavatelských řetězců s vysokou přidanou hodnotou na našem území, např. čipy, aby továrny na auta nemusely zastavovat výrobu.
  4. Právní stát. Regulace lobbování. Zrychlení soudů díky digitalizaci, elektronický spis, hlídání statistik průměrné doby řízení, větší předvídatelnost rozhodování soudů díky zjednodušení soustavy na 3 články a díky radě pro soudnictví, která bude sledovat a optimalizovat fungování celé soudní soustavy.

Modernizace české ekonomiky je nezbytností, abychom unikli pasti nízkého růstu a drželi krok s dobou. Odmítáme líbivé, ale chaotické a nefunkční kroky autoritářů. Nabízíme poctivou, demokratickou a moderní cestu, čerstvé lídry a nápady.

Přidejte se k našemu tažení za modernizaci Česka.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz