Článek
Mocenský oligopol. Oligarchicko-mediální komplex. Koncentrace politické, ekonomické a mediální moci. Nebo prostě jen mocní miliardáři, kteří svou moc zneužívají. To je v posledních letech největší hrozba pro svobodu a prosperitu v Česku, samozřejmě spolu s aktivitami Ruska a Číny. Proto je potřeba o tom mluvit napřímo a jednat.
Zmapoval jsem proto oligarchicko-mediální komplex v Česku a otevřeně píšu, jak to vidím. Začínáme nejnebezpečnější skupinou mocných.
Oligarchové nejvíc zneužívající moc
Babiš. Oligarcha v zemědělství, potravinářství a zdravotnictví Babiš, kterého má každý spojeného s Agrofertem. Vlastnil do nedávna oficiálně Mafru - idnes.cz, MF Dnes, Lidovky, deník Metro, Expres.cz, rádio Impuls, síť ženských časopisů apod. Babiš byl mnohokrát usvědčen, že sám nebo přes jiné lidi obsah svých médií manipuluje. Je pravomocně odsouzený lhář. Nyní Mafru vlastní Karel Pražák (původně z PPF, která transakci financovala), ale Babiš s ním má údajně tajnou dohodu, že ji do voleb 2025 povedou jeho lidi. V dozorčí radě sedí i Tykačův kůň Dienstl a podle Forum24 má pak obratem Mafru získat Tykač. Babiš v 90. letech zbohatl tím, že vyvedl Agrofert z původně státního podniku Petrimex. V řadě případů Babiš privatizoval státní podíly ve firmách přes nastrčené figurky či využíval nepřátelské převzetí, nebo čerpal dotace jako „inovace“ toastová linka. Prakticky vlastní svou partaj ANO 2011, dříve si platil lidi z ČSSD (Kleslová, Faltýnek), Langrovi z ODS byl na svatbě. Užívá si, když u něho škemrají ostatní oligarchové a když se s ním baví lidi důležití v Evropě.
Křetínský vlastní Deník Blesk, časopis Reflex, E15, rádio Evropa 2 či obsukurní server info.cz (dříve s čínským PRistou Jirsou a ředitelem komunikace PPF Ochvatem). Zbohatl jako uhlobaron se skupinou EPH, kde podnikal spolu s Kellnerovou PPF. Má velký vliv přes lidi dostrčené na Ministerstvo průmyslu a obchodu a Energetický regulační úřad. Syn ústavní soudkyně Michaely Židlické Křetínský měl za partnerku nejprve náměstkyni ministra spravedlnosti Kláru Cetlovou (jmenovanou v době, kdy byl Babiš ve vládě a pověřenou dohledem nad justicí) a následně Annu Kellnerovou. Kellner financoval již dříve jeho obchody. Křetínský vlastní média ve Francii, kde ho jejich novináři obvinili z toho, že zadal změnu titulní strany před prezidentskými volbami. My jsme Křetínského medicínu okusili, když pár dní před volbami vydal Blesk po návštěvě křiváků ze STAN u Křetínského celostránkový obrázek, jak kroužkovat a byli „názorně“ zakroužkováni 4 kandidáti STAN na naší koaliční kandidátce.
Zach vlastní televizi Prima a CNN Prima News a radio Country. Zbohatl na obchodech kolem krachující banky IPB, kterou musel stát zachraňovat z peněz daňových poplatníků, včetně vyvedení licence na Primu. Do dozorčí rady své firmy angažoval Livii Klausovou. Také údajně jeho televize nadržovala v rozhovorech Zemanovi. Klausova a Zemanova vláda vykonávaly dohled nad IPB. Pro Křetínského a Rádio Impuls (viz výše Babiš) zprostředkovává inzerci. Zachovo vedení si například sezvalo novináře a vzájmu Babiše a orbánovců jim nařídilo, že musí více strašit lidi migranty, vykreslovat je jako masu, ne lidi a mluvit o uzavírání hranic.
PPF vedená nyní Renátou Kellnerovou, vlastní televizi Nova a Markízu na Slovensku. Základ PPF vznikl kuponovou privatizací v 90. letech, dále nákupem České pojišťovny a z půjčkového byznysu Home Creditu či telefonního operátora O2, který léta těžil z oligopolu v tomto odvětví a drahých cen. Díky sponzoringu Klause i Zemana měla PPF otevřené dveře v Rusku a Číně pro Home Credit. PPF si mimo jiné platila mediální služby přes Čínu, aby diskreditovali Pirátskou stranu na pražském magistrátu, a to za pomoci zastupitele ANO. Rozhodli jsme se totiž ukončit partnerství Prahy s komunistickým Pekingem. Kellnerová nicméně čínské aktivity utlumila. Vedle toho PPF pro stát zajišťuje mýtný tendr, s čímž byly spojeny značné kontroverze. Reportáže TV Nova jsou proslulé tím, že jdou na ruku mocným a není to zadarmo. Jak jsem se šokem zjistil, pražský magistrát za ODS kdysi platil Nově miliony. Na Slovensku PPF pro změnu tlačila v Markíze novináře, aby šli na ruku Ficovi, protože tam PPF dělá byznys.
Tykač sponzoruje bývalého předsedu Rady České televize Pavla Matochu, vydává Konzervativní noviny a sponzoruje vysokou školu CEVRO vedenou Ivanem Langrem. Tykač pobíhá na akcích ODS a TOP09 ve vinařství Dienstl a jeho lidi financují mediálního lobbistu Michala Půra. Zbohatl hlavně jako uhlobaron, využil výjimky na vypouštění jedovaté rtuti do životního prostředí. Jeho vliv v ČT je stále jen částečný. Díky vlivu v ČT pak zajišťují takové bizarnosti, jako když se den před evropskými volbami koná debata předsedů stran, kde jsou 3 zástupci SPOLU. Nebo vycházejí propagační reportáže o tom, jak se mají horníci v jeho dolech nebo jak jeho manželka dělá dobročinné aktivity. Náměstek MŽP Tesař za TOP09 v jeho zájmu zajistil miliardové úlevy z povinnosti rekultivovat vytěžené doly, jak varovala BIS. Novináře Stratilíka, který o tom referoval, pak Souček nechal vyhodit. Tykačovi lidé masivně manipulují online sítě přes navázané influencery.
Pavlíček & Španěl jsou samostatnou kategorií. Jde o vývojáře počítačových her, kteří koupili Parlamentní listy, tedy online server s bulvárními, šokujícími, neověřenými a leckdy cíleně nenávistnými články, který publikoval i neoznačené články za peníze včetně ruských zdrojů. Dále vlastní týdeník Echo.
Média s menším rozsahem ovlivňování
Lukačovič s deníkem Právo a servery novinky.cz a seznamzpravy.cz. Vytvořil nejnavštěvovanější český server seznam.cz. Dlouho do redakce nezasahoval, v květnu tohoto roku skončil šéfredaktor. Lukačovič se dále dostává do konfrontace s byznysovými skupinami kolem Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Opustit redakci museli dva redaktoři, kteří udělali článek s daty, který šel proti oficiální verzi ODS o zcela nefunkčním stavebním řízení. Seznam i novinky mají díky své návštěvnosti obrovské příjmy od politických stran a státních a městských firem.
Bakala s domem Economia, tj. Hospodářské noviny a aktualne.cz. Zbohatl na nákupu 40 000 bytů pod cenou a privatizaci státní těžařské firmy OKD, kam byty spadaly. Začínal jako poradce Václava Havla pro privatizaci, pak mimo jiné sponzoroval Kalouskovu TOP09, ODS a Věci veřejné. Postupně se stáhl.
Míru ovlivňování nedovedu posoudit (protože systematicky nečtu):
Penta (Dospiva a Haščák) vydává Deník. Penta má široké portfolio projektů např. ve zdravotnictví (lékárny Dr. Max), financích či v realitách. Na Slovensku se proslavila kauzou Gorila, kde se Haščák scházel s politiky, mimo jiné premiérem Ficem, a měl jim dávat úplatky. Po Ficově nástupu k moci byla zrušena prokuratura, která případ vyšetřovala a jeho trestní řízení zastaveno. Haščák si před vraždou novináře Jana Kuciaka dopisoval s Kočnerem, který mu napsal, že je třeba „odjebat čůráka“, což Haščák vysvětloval tak, že nešlo o Kuciaka, ale o vyšetřovatele kauzy Gorila. Haščák pro Kočnera „čistil“ na objednávku obsah ve svých médiích na Slovensku. Skupina Penta vlastní mimo jiné nemovitosti Masaryčka v Praze nebo platili neúspěšnou stranu Realisté pana Robejška.
Odborníci varují: Vlastnictví médií se stále více koncentruje
Jak píší Reportéři bez hranic, svoboda tisku je v Česku ohrožena velkou koncentrací soukromých médií a online nenávistí zaměřenou na novináře. Koncentrace vlastnictví médií navíc dále postupuje.
To potvrzují i odborné studie. Reportéři bez hranic, což je mezinárodní organizace se sídlem v Paříži, která chrání svobodu tisku a staví se proti útokům na novináře, píše ve svém shrnutí:
Mediální krajinu charakterizují tři hlavní trendy:
- Významná koncentrace velkých mediálních skupin (Czech New Centre, MAFRA and Economia, etc.), které vlastní velcí ekonomičtí hráči;
- vznik nových nezávislých médií, které si vydobyli místo v tomto uspořádání jako odpověď na tento vývoj (Hlídacípes, Deník N atd.) a
- silná přítomnost respektovaných veřejných médií (Česká televize a Český rozhlas), které jsou ovšem vydány na milost možnému politickému tlaku.
Studie Evropského centra pro pluralitu a svobodu médií z roku 2024, které sleduje svobodu novinářů v celé Evropě, dospívá ke stejným závěrům:
Dlouhodobé strukturální problémy, jako je vysoká koncentrace trhu a nedostatek regulačních nástrojů k jejímu omezení, stejně jako nedostatečná ochrana novinářů před nepatřičným redakčním vlivem, nadále udržují příslušné ukazatele v pásmu vysokého rizika.
Tedy v podstatě říkají to, co já, jinými slovy. Že jsou tu oligarchické struktury, které utahují šrouby kvůli těžení renty.
Tento vzorec je celosvětový. V USA se počet podnikatelských skupin, které kontrolují skoro celý mediální trh snížil za 40 let z 50 skupin na pouhých 5. Jsme svědkem toho, jak různá rozmanitá média během globalizace nahradil mediální oligopol.
Počet korporací, které ovládají skoro všechna média v USA
Hrstka velkých hráčů v USA kontroluje skoro celý mediální trh. Všichni si pamatují Bloomberga nebo dnes vidí, jak Musk zneužívá Twitter. Všichni znají Berlusconiho v Itálii. Na Západě je to trend, který má velká rizika. Mediální oligopol vidíme i v Česku, kde jsou vlastníky médií známí oligarchové Babiš, Tykač, Křetínský či skupina Penta, kteří zbohatli na kontaktech se státem či v odvětvích, které stát silně reguluje.
Není divu, že časopis Economist označil Česko za druhou nejhorší zemi pokud jde o klientelistický kapitalismus, horší než Malajsie či Mexiko. Mocenský oligopol by nebyl kompletní, kdybychom zapomněli na obvyklé spolupachatele masivního klientelismu a korupce: Například právní a konzultační firmy, které pomáhají vymýšlet klientelistická schémata a na druhé straně jsou vždy připraveny účelově zpracovat potřebné ospravedlňující rozbory a audity, nebo loutkovodiči zajišťující vazby na politiky.