Článek
Každý je občas během všedních dnů hlavou v oblacích. Ať už z radosti, očekávání, stresu nebo množství úkolů, které musíme splnit. Dnes a denně na nás média chrlí množství informací, které bychom nezpracovali ani za týden, natož za jeden den. A do toho možná stereotypní průběh dnů – ráno – práce – Ulice – spát.
Tak co tenhle idiom přenést do skutečnosti? Bloudit oblaky rozhodně nemusíte. Procházkou mezi korunami stromů naberete svěží energii a čistou mysl.
V lese vzhůru
Procházet se mezi stromy jako pán lesa, to umí každý pyšný houbař, který nachází plné košíky hříbků, jako by se les klaněl a vydával mu ty největší poklady. A co teprve procházka do korun stromů? Tohle zní jako přání nějakého krále z další podivné planety, kterou možná navštívil Malý princ.
Pravdou ale je, že se do korun podívá i maminka s kočárkem a výhled do krajiny si užije každý bez nutnosti opustit pevnou zem.
Na samotnou vyhlídkovou věž, ze které je výhled nejlepší, vás dovede dřevěný chodník. Ten je navíc obohacený o zábavné a vzdělávací prvky, jako jsou poznávačky stromů, ptáků nebo zajímavosti o endemitech v okolí. Pro příklad zábavných prvků (avšak ne pro každého) zmíním průhlednou část chodníku, přes kterou můžete přejít.
Kam vyrazit?
Z vlastní zkušenosti rozhodně doporučuji Stezku korunami stromů v Krkonoších, která má jako jediná svého druhu i podzemní část. Tam se dozvíte něco o životě dole.
Z výšky 45 m nad zemí vám bude odměnou výhled do širokého okolí. Za tu procházku o délce 1,5 km to rozhodně stojí. A jak dolů? Můžete sjet 80 m dlouhým nerezovým tobogánem. Ten je otevřený pouze za příznivého počasí. Ideálním obdobím bývá právě jaro.
Nejvíce návštěvníků přichází v době letních prázdnin. Loni jich za červenec a srpen přišlo 80 tisíc.
Dobrá zpráva: Stezce nemusel ustoupit jediný strom. Můžeme být v kontaktu s přírodou v krásném prostředí.
Špatná zpráva: V roce 2019, dva roky od jejího otevření, začali správci KRNAP řešit kůrovce, který napadal stromy poblíž stezky. Za řešení problému jsme samozřejmě rádi, akorát se odstraněním napadených stromů mění výhled do okolí… Ekolog Michal Skalka pro Seznam Zprávy řekl, že stezka byla postavena ve smíšeném lese, kde rostou kromě smrků jedle a buky. Nemusely by tedy být ztráty takové. Doplnil ještě, že kůrovcové kalamity mají úzkou souvislost s počasím. Suché léto je pro dřevokazné brouky požehnáním.
Maďarská lávka mezi korunami stromů bez stromů
Ne všechny stezky jsou postaveny pro svůj původní účel – nabídnout lidem procházku mezi stromy a výhled do okolí z jedinečné výšky. Podle Seznam Zpráv existuje podezření na dotační podvod, ke kterému došlo v jednom maďarském městě.
Podle této zprávy je lávka z borovicového dřeva postavena na pláni bez stromů. Stojí na soukromém pozemku starosty s využitím evropské dotace. Podle zpráv nejsou dokončeny přístřešky, veřejné toalety a lávka není ošetřena lakem proti povětrnostním vlivům. Přesto byl projekt označen za dokončený.
Starosta uvádí, že vykácení okolního lesa bylo pro získání dalších finančních prostředků na stavbu lávky. Nové stromy už prý rostou. Dodal, že podmínkou grantu nebyla stanovena výška lesa.
Visutý most Sky Bridge 721
Hlavu v oblacích zažijete i na procházce po visutém mostě. Jedinečný, 721 m dlouhý a 95 m vysoký visutý most s děrovanou podlahou, u vás rozhodně zaboduje, pokud máte rádi výšky a… téměř nic kolem sebe. A jak možná tušíte, výška, délka, hory – malé chvění celé konstrukce místy cítit je.

Pohled na koruny stromů a dvě nosná lana visutého mostu Sky Bridge 721 přes děrovanou podlahu (vyfoceno přes jedno oko v podlaze).
Přes esteticky ladnou konstrukci projdete z jednoho hřebene na druhý jedním směrem. Zpět k jeho vstupu, odkud vede lanovka a bobová dráha dolů k parkovišti, se dostanete procházkou po naučné stezce „Most času“.
V roce 2022 byl Sky Bridge 721 slavnostně otevřen a stal se nejdelším visutým mostem pro pěší na světě.
Začátkem února 2025 ale přišly Novinky.cz s informací, že nám sladké prvenství vzal visutý most pro pěší v Maďarsku. Otevřeli ho poprvé loni v červnu a měří 723 m. Ano, o pouhé 2 metry nám to vzali! Už je slavnostně zapsán do Guinnessovy knihy rekordů.
Po stavbě nedaleké Stezky v oblacích byl Sky Bridge 721 pro řadu lidí poslední kapkou, a tak se o areálu Dolní Morava začali bavit jako o druhém Špindlu.