Hlavní obsah
Lidé a společnost

Před 216 lety začala cesta otce evoluce. Charles Darwin byl vnukem významného botanika

Foto: Pixabay

Charles Darwin byl vyhlášen 4. největším Britem všech dob.

Na palubě lodi Beagle se vydal na cestu kolem světa. Od malička se zajímal o přírodu a zkoumal přirozený výběr v přírodě. Muž, který změnil pohled na druhovou rozmanitost, se narodil 12. února 1809.

Článek

Svět je rozdělený čím dál více. Kromě pevniny, kterou mění litosférické desky, myslím rozdělení nás – lidí. Už od pradávna se dělíme na chudé a bohaté, mladé a staré, a také podle etnika, víry, politiky a mnoho dalšího. Ale nerozdělujeme se do některých kategorií sami a úplně zbytečně? Opravdu existuje jen černá a bílá? Letos uplyne 216 let od narození významného muže, který vydáním své evoluční teorie rozdělil svět na dva názory o vzniku života.

Legendární britský přírodovědec Charles Darwin měl během svého života štěstí na dobu, ve které žil, na přátele, se kterými spolupracoval, a dědečka, který byl také biologem se zájmem o botaniku.

Darwinův zájem o přírodu sílil během studia medicíny na Univerzitě v Edinburghu, kterou nedokončil kvůli odporu k brutalitě operací, jak uvádí Wikipedie. Po rozhodnutí otce šel studovat teologii na Univerzitu v Cambridge. Tam byly jeho největšími koníčky, kromě sbírání brouků, střelba a jízda na koni. Mimoto byl žákem s výbornými výsledky.

Zájem o přírodu byl v rodině

Charlesův dědeček, Erasmus Darwin, založil Lichfieldskou botanickou společnost, která přeložila z latiny do angličtiny dvě díla botanika a zakladatele moderní taxonomie druhů, Carla Linného. Protože byl Erasmus Darwin i básníkem, napsal knihu básní s poetickým názvem Botanická zahrada. O něco významnějším počinem bylo jeho vědecké, a možná vrcholné, dílo Zoonomia, ve kterém zmínil první myšlenky o možné evoluci. Možná právě toto dílo dalo jeho vnukovi, Charlesi Darwinovi, brouka do hlavy.

Sen mladého přírodovědce

Po dokončení studia na teologické univerzitě v roce 1831 se vydal na výzkumnou cestu kolem světa. Nečekejte ale žádné dostihy s časem, jako tomu bylo v knize Julese Verna. Charles Darwin vsadil na kvalitu sbíraného přírodovědeckého materiálu. A tak je zřejmé, že na cestách strávil 1 742 dnů namísto 80.

Nejúžasnější zastávkou pro něj bylo souostroví Galapágy. Tam je příroda samostatným světem, ve kterém mohl studovat fosilie i živé organismy.

A co ho vlastně tolik zajímalo? Jakým způsobem vzniklo, nebo snad stále vzniká, tolik druhů živočichů a rostlin. Domníval se, že původně byly na světě maximálně čtyři druhy živočichů a čtyři druhy rostlin, které se proměnily do dnešních asi 7,8 milionu druhů živočichů a 350 tisíc druhů rostlin.

Zpět do Spojeného království přivezl velmi cenný přírodní materiál, který zkoumal v průběhu dalších let.

Cesta ke slavné knize O původu druhů

Na jaře roku 1856 podpořil Darwina Charles Lyell, geolog a právník, který chtěl, aby svou teorii publikoval co nejdříve a nepřišel o své významné postavení vědce ve společnosti. V tu dobu se vědělo, že původ druhů zkoumá i geolog a přírodovědec Alfred Russel Wallace.

Darwin se ale rozhodl, že evoluční teorii detailně vysvětlí a publikuje až v díle, na kterém pracoval přes 20 let.

V roce 1858 obdržel od Wallace dopis s prosbou o posouzení jeho vědeckých poznatků. A jaký byl výsledek?

Pan Wallace, který nyní studuje přírodu na Malajském souostroví, došel téměř k týmž závěrům jako já.
Charles Darwin

Protože byl Darwin ve společnosti významnější, dal mu Wallace ve světle reflektorů přednost. Darwin vydal svoji evoluční teorii v roce 1859 knižně jako obsáhlé dílo s 502 stranami s originálním názvem On the Origin of Species by Means of Natural Selection, or the Preservation of Favoured Races in the Struggle for Life. Česky bylo vydáno v roce 1914 se zkráceným názvem O původu druhů.

Odkaz Charlese Darwina

Darwin popsal přirozený výběr v přírodě. Přežije ten silnější. Ten, který se lépe přizpůsobí svému prostředí. Jeho myšlenku dnes považujeme za základní k pochopení druhové rozmanitosti na Zemi.

Někdy je označován za ateistu, kterým ale ve skutečnosti nebyl. Vystudoval přece teologickou školu a původ těch prvních pár druhů živočichů a rostlin připisuje Bohu, jako stvořiteli něčeho, co se vyvíjí dál přirozeným výběrem.

Zdá se, že druhová rozmanitost nevznikla zásluhou čistě evoluční teorie nebo kreacionismu. Ale kombinací obou teorií, které nám vytvořily úžasné místo k životu.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz