Hlavní obsah

Daň z nemovitosti 2023: Jak platit, výpočet, formulář

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Jakub Rejzek

Nemovitost

17. 3. 10:26

Pokud jste v průběhu loňského roku nabyli nemovité věci, týká se vás placení daně z nemovitosti 2023. Jak podat přiznání k dani z nemovitosti, jak ji platit, a kde vyplnit formulář?

Článek

Pokud jste v průběhu loňského roku nabyli nemovité věci, týká se vás placení daně z nemovitosti 2023. Jak podat přiznání k dani z nemovitosti, jak ji platit, a kde vyplnit formulář?

Daň z nemovitosti 2023

Daní z nemovitosti se zabývá zákon č. 338/1992 Sb. Placení daně z nemovitosti 2023 se vztahuje na všechny, kteří v průběhu roku 20222 koupili či jinak získali nemovitost do svého vlastnictví, přičemž ke dni 1.1. 2022 tuto nemovitost ještě nevlastnili, ale 1. 1: 2023 již ano. Kromě staveb a bytových jednotek se daň z nemovitosti vztahuje také na pozemky, změny výměry pozemku nebo třeba výraznější úpravy v podobě přístavby. Pokud jste naopak nemovitost prodali, darovali nebo ji pozbyli jiným způsobem, je zapotřebí o této skutečnosti informovat Finanční úřad – jinak obdržíte složenku na zaplacení daně z příslušné nemovitosti.

V případě, že jste přiznání k dani z nemovitosti podali již v předešlých letech, a v tomto směru u vás nedošlo k žádné změně v podobě nabytí nové  nemovitosti, výrazných změn nebo pozbytí nemovitosti, nové přiznání podávat nemusíte – výše daně z nemovitosti vám bude automaticky vypočtena.

Daň z nemovitosti 2023 termín

Termín pro podání přiznání k dani z nemovitých věcí uplynul 31. ledna, na zaplacení daně nebo její první splátky máte čas do 31. května letošního roku. Informace o výši daně byste měli obdržet od Finančního úřadu, a to buďto poštou ve formě „papírové“ složenky, nebo do vaší datové schránky, pokud ji máte zřízenou. Částka závisí na celé řadě faktorů, jako je druh nemovité věci, její velikost, nebo příslušný koeficient města či obce.

Daň z nemovitosti zdražení

V uplynulých týdnech hýbe veřejností plánované zdražení daně z nemovitosti. O jejím možném zdražení mluví ministr financí Zbyněk Stanjura, podle kterého by část z výnosu měla putovat do státní kasy. Jedná se o další z kroků, který má přispět ke snížení vysokého státního deficitu. Zastáncem zvýšení daní – nejen té z nemovitosti – je také ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. O zdražení zatím nebylo rozhodnuto, podle některých poslanců by ale mohlo jít až o dvojnásobné zvýšení daně z nemovitosti. K definitivnímu rozhodnutí by mohlo dojít v průběhu první poloviny roku – s největší pravděpodobností do konce jara, přičemž příslušná opatření by se měla promítnout již do návrhu státního rozpočtu pro příští rok.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz