Hlavní obsah
Lidé a společnost

ČS PLS W8 BRB. BTW IDK WTF. Rozumíte tomu? Děti a náctiletí ano. Zkratky jsou jejich doménou

Foto: Pixabay - PublicDomainsPictures

Věděli byste, co zkratky znamenají? Porozumět specifické řeči dětí a mladých lidí má většina starších ročníků problém. Jedni ji nechápou a pro druhé je zábavná a úsměvná. Rozumíte svým dětem?

Článek

Velice rozšířený a oblíbený trend teenagerů je mluvení a psaní, hlavně sms zpráv, ve zkratkách. Rodiče a starší generace mají však s jejich výrazy problém. Většinou vůbec netuší o co go, tedy jde. Kdo z vás vyluštil zkratky v nadpisu?

Dáte-li přečíst zkratky v nadpisu svým náctiletým dětem, budou ihned vědět, co znamenají. I kdybyste je o půlnoci vzbudili, v mžiku tomu porozumí a bez přemýšlení. Tak, jak bravurně ovládají řeč ve zkratkách, kdyby ovládaly učení ve škole, tak by z nich byli géniové. V tom jsou opravdu dobří. Pojďme tedy nahlédnout pod pokličku jejich dorozumívání.

Většina zkratek pochází z anglických slov. Kdo neovládá anglický jazyk, bude mít s rozluštěním mnoha zkratek problém.

ČS PLS W8 BRB. Tušíte, co to znamená? Je to zcela jednoduché. Pojďme si to vysvětlit.
ČS je zkráceně čus.
PLS je zkratka anglického slova please a znamená prosím.
W8 znamená anglické slovo wait - čekat. Počáteční W je ze slova wait (vyslovuje se vejt) a číslo 8 se v angličtině vyslovuje ejt, stejně jako zbytek slova wait. Takže zkráceně W8.
 
BRB je opět z anglického spojení be right back a znamená budu hned zpátky.

Takže úvodní věta zní:

„Čus, prosím počkej, budu hned zpátky.“

A co druhá věta? BTW IDK WTF. Opět vychází z anglických slov.

BTW pochází z anglického výrazu by the way, což znamená mimochodem.

IDK je z anglického I dont know, v překladu nevím.

WTF je, jak jinak, než z anglického spojení What The Fuck, což se dá předložit ve smyslu - co to má znamenat.

Tudíž druhá věta je:

„Mimochodem, nevím, co to má znamenat.“

Řeč mladých je opravdu hodně zkratkovitá a strohá na rozdíl od košaté a květnaté mluvy rodičů a prarodičů. Mladí jí však skvěle rozumí a dokonale ovládají. Na co se zdržovat dlouhým psaním, když to lze sdělit pár písmenky, ne? To je pro ně zbytečné zdržování. Že jim mnoho dospěláků nebude rozumět, jim nevadí, spíše naopak.

Stejnou zkušenost má i paní Milada.

„Jednou jsem psala své vnučce email, ve kterém jsem jí líčila humornou historku, která se přihodila naší příbuzné. Vnučka mi odpověděla jediným slovem, tedy třemi písmeny LOL. Vůbec jsem nechápala, co to je, myslela jsem, že se překlikla,“ vypráví a dodává:

„Syn mi poté vysvětlit, že je to její oblíbená zkratka, kterou používá často.“

Víte co zkratka LOL znamená? Jde opět o zkratku anglického spojení Lot Of Laugh, která vyjadřuje, že jejího pisatele něco pobavilo, potěšilo, rozesmálo.

Fajnšmekři používají i ROFL, což znamená Rolling On The Floor Laughing, tedy válím se smíchy po podlaze.

Když vám někdo napíše:

„Budu tam ASAP.“

Máte tušení, co vám právě sdělil? Je to velice jednoduché. Sdělil vám, že tam bude hned, jak to bude možné. Je to zkratka anglického výrazu As Soon As Possible, což v překladu znamená hned, jak to bude možné. Je to velmi používaný výraz. Možná se bude někdy hodit i vám, tak si ho zapamatujte.

Další často používaná zkratka je NGL. Z anglického not gonna lie. Znamená to něco ve smyslu – nebudu lhát.

Podobně je na tom zkratka TBHto be honest, která znamená - abych byl upřímný.

Mnoho puberťáků používá zkratku SNS. Znamená to pozoruhodné slovní spojení – je mi líto, že mi není líto, tedy zkratka sorry not sorry. Kdy je vhodné ji použít? Někdo si z někoho dělá nevhodnou legraci, vám se to nelíbí, očekává se od vás, že se budete smát trapnému vtipu, ale vy nechcete. Na místě je říct či napsat SNS – jde o vyjádření, že nesouhlasíte s tím, co se od vás očekává, v podstatě – promiň, ale mně to vůbec nepřipadá vtipné či zábavné.

Když Pan Petr napsal svému vnukovi, že děkuje za jeho pomoc, dostal strohou odpověď:

NZ.“

Pan Petr chvíli tápal, co mu tím chtěl vnuk sdělit, ale pak mu bylo vysvětleno, že to znamená není zač. Jsou to počáteční písmena tohoto slovního spojení, které pochází tentokráte z češtiny.

Stejně jako zkratka Z5. Což je slovní hříčka na principu českých slov zpět a pět. Znamená to prostě zpět, zpátky.

Z českých zkratek jsou nejpoužívanější JJ, znamenající jo joNN, což značí ne ne. Mladým se prostě nechce psát ani jedno písmenko navíc.

Podobně je na tom KK, což znamená OK OK.

Ohraný výraz OMG, který používají téměř všichni a často, snad ani není potřeba představovat. Jde o zkratku Oh My God, tedy zvolání Oh, můj Bože. Ale pozor, bývá míněna sarkasticky, nejde o vyjádření obdivu. Můžeme se s ní setkat například v takovéto konverzaci:

"Jaký byl víkend?"
„OMG.“
"Co se stalo?"
„Byla jsem u babičky a pořád do mě cpala jídlo.“

Další oblíbenou zkratkou je RN z anglického right now, což znamená právě teď.

Chcete-li použít spojku protože, napište jen CUZ z anglického slova because. Nebo spojku ačkoliv, tak stačí napsat THO ze slova though.

U znamená you v překladu tyUR je your - tvůj.

A pak už zbývá jen GMGN. GM použijte ráno, znamená to good morning, což je v překladu dobré ráno. GN použijte před spaním. Znamená totiž good night, tedy dobrou noc.

Teď, když už jste o něco chytřejší, budete schopni lépe porozumět řeči mladých lidí a dětí. Překvapte je a zkuste při psaní či mluvení s nimi použít nějakou zkratku. Uvidíte, že vám bezpečně porozumí. Mnohdy je to i docela zábavné. Přesvědčte se o tom ASAP.

Zdroje:

https://www.i60.cz/clanek/detail/23928/rec-ve-zkratkach-rozumite-ji

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz