Článek
Jakmile si člověk přečte slovní spojení potácející se muž, automaticky si představí, že je dotyčný nejspíše opilý nebo pod vlivem drog. Vyvodí tak podle svých dosavadních zkušeností aniž by si nejprve ověřil pravou skutečnost a poté vyvodil závěry.
Daný potácející se muž, mohl mít klidně zdravotní problémy, které způsobovaly, že vypadal jako opilý. Kdyby tuto informaci náš mozek věděl dopředu, vyhodnotil by celou informaci zcela jinak. Jenže podrobné informace většinou nemáme a tak vyhodnocujeme unáhleně různé osoby či situace a vydedukujeme si, podle toho a podle většiny, nějaký závěr, který však není založen na pravdě. A pevně mu věříme. Tomu se říká předsudky.
Bojuje s nimi většina z nás. Mnohdy naše životy dokáží negativně ovlivnit úplně zbytečně. Kolikrát by stačilo nejdříve si zjistit podrobnosti a pak soudit. Míváte také předsudky?
Cože to předsudek vlastně je?
Předsudek je zažitý názor či úsudek, který však není založen na spolehlivém poznání, nýbrž na vlastním mínění či předpokladu.
Většinou vychází ze stereotypu, neoprávněného zobecnění, zjednodušení či zkreslování zkušeností. Některé předsudky mohou být pozitivní, ale jiné negativní, které mohou vyústit až v netoleranci a diskriminaci vůči určitým osobám, skupinám, kulturním a společenským institucím. To už se pak předsudky stávají velkým problémem, na kterých je potřeba zapracovat.
Slovo před-sudek vyjadřuje, že předsudky typicky vznikají předem, dříve než dotyčný získal s danou osobou, skupinou, tématem či situací vlastní zkušenost a vědomosti.
Jak se měnil význam slova předsudek?
Gordon Allport zmiňuje tři fáze proměny významu slova předsudek.
První fáze se vyskytuje již v raném starověku, kdy znamenalo precedens, tedy úsudek, který se opíral o dřívější rozhodnutí a zkušenosti.
Ve druhé fázi se později proměnil význam slova předsudek v angličtině, kde dostalo význam předčasného a ukvapeného úsudku, který si člověk vytvoří dřív, než náležitě prozkoumá a zváží fakta.
Ve třetí fázi získal význam slova emocionální nádech přízně či nepřízně, které předčasný a nepodložený úsudek provázejí.
Čím se předsudky vyznačují a o čem vypovídají?
Předsudek se jednak vyznačuje nedostatkem soudnosti a pak také tím, že na něm člověk trvá. Vznik předsudků je dán tím, že člověk potřebuje k daným skutečnostem a tématům zaujmout nějaký postoj a to většinou rychle. Dotyčný člověk tudíž přebírá mínění druhých, usuzuje podle prvotního dojmu a danou zkušenost neoprávněně zobecňuje.
O čem všem toto svědčí? Je to příznakem myšlenkové pohodlnosti a to do té doby, než toto předběžné stanovisko nepodrobíme kritice, případně neopravíme.
Proto se snažme být soudní a nebuďme pohodlní si o dané situaci, osobě či tématu zjistit co nejvíce pravdivých informací a pak teprve suďme. Předejdeme tím zbytečným nedorozuměním a problémům, které nás mnohdy v životě zbytečně brzdí. A že těch důvodů k předsudkům je každý den mnoho. To všichni jistě ze svého života znáte. Od vztahů mezi lidmi doma, ve škole, v práci počínaje, přes národnostní a náboženské rozdíly až po různé běžné situace každodenního života konče.
Tak až příště někoho potkáte a budete nad ním chtít urychleně vynést úsudek, zadržte.
Zkuste si místo toho položit otázku:
„A co když je to všechno jinak, než si myslím?“
Zamyslete se nad tím, zjistěte si podrobnosti a pak teprve vyhodnoťte, zda váš úsudek byl správný. Mnohdy je totiž vše úplně jinak, než se na první pohled zdá.
Anketa
Zdroj: https://cs.m.wikipedia.org