Hlavní obsah
Umění a zábava

Dokážete rozpohybovat obrázek očima? Vyzkoušejte to

Foto: Pixabay - Wir_sind_klein

Zkuste si na vlastní oči vyzkoušet, jak se statický obrázek rozpohybuje jen tím, že se na něj díváte. Tento úchvatný jev vás dostane.

Článek

Řeknete si, že to není možné? Ale je. I vy to dokážete. Tento fascinující jev spadá mezi optické klamy do kategorie iluze pohybu. A co si pod tím představit? Ačkoliv jde o statické obrázky, budí dojem, že se hýbají a vytváří iluzi pohybu. Když se konkrétně zadíváte na jeden bod, obrázek se zastaví, ale periferním pohledem můžete vidět, jak se ostatní části obrázku hýbají. Proto se můžete kromě názvu „iluze pohybu“ setkat také s pojmem „iluze periferního vlivu“.

Foto: Pixabay - GDJ

Zadívejte se do kruhu. Rozpohyboval se?


V čem tkví záhada těchto obrázků? S největší pravděpodobností hraje velkou roli rozdílnost v rychlosti zpracování různě kontrastních vizuálních vjemů. Oblasti s vysokým kontrastem jsou pravděpodobně zpracovávány rychleji než ty s nízkým. Neurologové dlouho nevěděli, zda tato chyba vzniká už v očích nebo až při zpracování vizuální informace v mozku.

Iluze jsou krásným oknem vedoucím do zrakového vnímání, protože dokáží odhalit skryté překážky v systému vnímání způsobem, který je pro normální proces nemožný.
Al Seckel

Vědci z Barrow Neurological Institute v arizonském Phoenixu uspořádali experiment, s jehož pomocí dokázali, že za iluzí jsou zodpovědné naše oči. Konkrétně mikropohyby, které oči vykonávají, když se snažíme zaostřit na nějaký předmět.

Foto: Pixabay - GDJ

Nebo vyzkoušejte tento kruh. Zajímavé, že?


Nejznámějším jménem, které je spojováno s iluzemi pohybu je japonský psycholog Akyioshi Kitaoka. Ve svém zkoumání se specializuje na vizuální percepci. Jeho nejznámějším dílem jsou rotující hadi.

Foto: Wikimediacommons

Rotující hadi. Také skvěle fungují. Vyzkoušejte je.



A co třeba modré tečky na zeleném pozadí. Vidíte, jak se krásně vlní? Na tomto úchvatném optickém klamu je krásně vidět, jak je naše vnímání náchylné na chyby.

Foto: Pixabay - Wikimediacommons

Modré puntíky na zeleném pozadí se také umí vlnit.


Zajímavou iluzi vytváří také trojrozměrné geometrické tvary třeba jako tento trojúhelník. Jak je vlastně zacyklen? Z toho vás budou po chvíli oči přecházet. Jak je to jen spojen? No, podívejte se sami.



Foto: Pixabay - openClipart_vectors

Jak jen ten trojúhelník je? Zdá se být trochu matoucí.


Většina optických klamů je postavena na matení lidského mozku barvou nebo tvarem. Velkou skupinou klamů tvoří dvojsmyslné obrázky, které při zaměření na různé prvky lze vnímat více způsoby. Jiné klamy jsou založeny na špatném zobrazení nebo chybném vnímání perspektivy nebo prostorového vnímání.

Foto: Wikimediacommons

Dvojsmysly.Vidíte pohár nebo dva obličeje?


Optické klamy jsou nesprávným nebo matoucím vnímáním reality. Někdy nás zmatou opravdu dokonale a nám, než nezbývá užasle kroutit hlavou. Optické iluze jsou nejen fascinující, ale i velmi oblíbené. Sami jste mohli být, alespoň na chvíli, svědky toho, jak pouhým díváním se, dokážete obrázek rozpohybovat. Není to úžasné?

Zdroje:

https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Optick%C3%BD_klam

https://zoom.iprima.cz/zajimavosti/opticky-klam-staticky-obrazek-pohyb


https://www.tyden.cz/rubriky/veda/za-iluzi-pohybu-na-statickem-obrazku-mohou-oci-ne-mozek_91719.html?showTab=nejctenejsi-24#gsc.tab=0
 
https://nedd.tiscali.cz/podivejte-se-na-uzasne-opticke-iluze-245178
 
https://vtm.zive.cz/clanky/nejlepsi-opticke-iluze-z-toho-vam-pujde-hlava-kolem/sc-870-a-189855/default.aspx#part=5

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz