Hlavní obsah

I introverti si mohou najít přátele mezi cizími lidmi. Tipy, jak na to, nejen pro ně

Foto: Pixabay - Tho-Ge

Proměnit cizí lidi na přátele, nemusí být nic obtížného. I neprůbojní introverti to mohou dokázat, pokud zvolí správnou strategii například pomocí následujících tipů.

Článek

Abyste si dokázali vytvořit přátele z cizích lidí, nemusíte být extroverti. I jako introverti to dokážete.

Nejdůležitější klíčové body

- I když jste introvert, můžete si bezproblému najít nové přátele pomocí zvladatelných způsobů

- Lidé mají rádi ty, kteří jsou stejní nebo podobní jako oni. Hledejte přátelství u těch s nimiž sdílíte stejné hodnoty či postoje

- Ke sblížení velice pomáhá, když můžete být pro druhé užitečným

- Ne všechna místa, kde se můžete setkat s lidmi jako jste vy, jsou stejná.

Jak si tedy najít přátele, pokud nejste přirozeně extrovert?

Jestliže patříte k těm extrovertům, kteří bez problémů navážou konverzaci s úplně cizím člověkem na ulici, nepotřebujete žádné rady, jak udělat první krok. Pro ty ostatní jsou zde tři tipy, jak snadno můžete proměnit cizího člověka ve známého.

3 tipy pro introverty, jak navázat přátelství

1. Druzí mají rádi ty, kteří jsou jim podobní

Sblížit se s druhými lidmi jde snáze pokud máte s dotyčnými společnou nějakou klíčovou charekteristiku. Krásně o tom vypraví Douglas P. Kenrick, Ph.D., který má stejnou zkušenost.

Na základní škole byl jeho dobrý kamarád Steven posedlý vědou, stejně jako on. Ostatní jejich spolužáci byli fascinováni baseballem a automobily. Douglas s kamarádem si četli přírodovědné knihy o plazech a obojživelnících či o horninách a minerálech. Společně navštěvovali antropologické a paleontologické expozice v Muzeu přírodní historie.

Jeho novější přítel je profesorem na Univerzitě v Malaze ve Spanělsku, což je velmi daleko od místa kde Douglas žije. Přesto spolu sdílí společnou a hlubokou vášeň pro pochopení lidí a jejich kultur z evoluční perspektivy.

Desítky let výzkumu ukázaly, že preferujeme ty, kteří sdílejí naše zájmy a hodnoty. Pokud jde o morální nebo politické hodnoty, funguje to i naopak. Být v blízkosti lidí, kteří s námi nesdílejí stejné morální a politické hodnoty, je pro nás emocionálně nepříjemné.

Uprednostňování lidí s podobnými hodnotami stačí k překonání dalších rozdílů. Několik klasických studií zjistilo, že účastníci bílé rasy dávali přednost někomu z jiné rasy, který sdílel stejné politické hodnoty před někým ze své rasy, kdo je nesdílel.

Studie, kterou provedl Douglas P. Kenrick spolu Fang Fang Chenem ukázala, že pokud demokrat nebo republikán zjistil, že s ním člen druhé strany souhlasí v kontroverzních otázkách, zvýšilo to jeho sympatie. Dokonce výrazně více, než zjištění, že s ním souhlasí člen jeho vlastní strany. Naopak nesouhlas vedl k poklesu sympatií, pokud s ním člen vlastní strany nesouhlasil.

Z tohoto výzkumu vyplývá důležité ponaučení. Jsme si podobní a zárověň se od každého koho potkáme, lišíme. Hlavní trik spočívá v nalezení společných rysů a jejich zdůraznění než v hledání bodů, na kterých se neshodnete.

Jestliže jste jako cizinec na novém místě, nevíte, kdo sdílí vaše hodnoty a zájmy. Můžete zahlédnout někoho, kdo má třeba na sobě tričko s vaší oblíbenou kapelou nebo čte knihu, kterou znáte a líbila se vám. V takovém případě by daný jedinec jistě uvítal váš pozitivní komentář. Je to jedna z možností jak se spřátelit s lidmi, kteří vám jsou podobní. Existují však i lepší tipy, o kterých si povíme níže.

2. Buďte užiteční

Daniel Kahneman byl údajně introvertní dítě bez opravdových přátel. Jako dospělý si však vybudoval hluboké přátelství s Amosem Tverskym. Jejich přátelství bylo založené na společné lásce k psychologii a zároveň na spolupráci. Výsledkem jejich práce pak bylo ocenění Nobelovou cenou.

Když se Douglas P. Kenrick zamýšlí nad přátelstvími, které si jako dospělý vytvořil, došel k názoru, že téměř všechna přátelství zahrnovala práci na společných projektech. Z těchto projektů vzešlo stovky knih, publikací, pozvánek na univerzity, mnoho zajímavých rozhovorů o fascinujících tématech.

3. Ne všechna místa jsou si rovna

Jednou z dalších jednoduchých taktik je, jít tam, kde jsou lidé. Je prokázáno, že lidé, kteří bydlí v blízkosti společných míst k setkávání, navazují více přátel než ti, kteří bydlí stranou. Jednou z výhod bydlení v takovýchto lokalitách je, že se časem stanete známou tváří. A jak výzkumy ukazují, známost plodí sympatie.

Ale každé místo je jiné. Některá jsou lepší než ostatní a naopak. Například v městských parcích se poflakují davy lidí, jiní popíjejí v barech a i když je to v blízkosti vašeho bydliště, je velmi málo pravděpodobné, že si tam vytvoříte trvalé přátelství.

K tomuto poznatku došel Douglas během svých 76 let života, které strávil procházkami po veřejných místech a posedáváním v kavárnách a barech. Nikdy si na těchto veřejných přeplněných místech nenašel trvalé přátelství.

Jako mnohem lepší varianta je, jít do míst, kde můžete sdílet podobné cíle. Například absolvovat kurz něčeho, co vás zajímá nebo se přihlásit k dobrovolnictví v organizaci, jejíž členové sdílí společné cíle jako vy. Můžete se také setkávat s těmi, které už znáte a máte je rádi. A ti vás mohou zase seznámit s lidmi, které oni znají a mají je rádi. Nejideálnější je, pokud můžete spolupracovat na nějakých úkolech či komunitních projektech.

Tato zjištění jistě nejsou nijak překvapivá. Pokud jste však introvert, pripomeňte si, že abyste si našli přátele, nemusíte se chovat jako extrovertní pařmen. Jediné, co pro to musíte udělat, je se přinutit opustit pohodlí své tiché jeskyně, vyjít ze své komfortní zóny. A jít trávit čas tam, kde máte šanci potkat lidi, kteří vám budou podobní a ještě lépe tam, kde můžete být užiteční.

Nezapomeňte použít nejznámější úvodní frázi k hovoru:

"Ahoj, jak se dnes máš?"




Zdroj:
https://themindsjournal.com/moving-from-stranger-to-friend/

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz