Článek
Také jste se jako děti nemohli dočkat až bude čtvrtek a vy usednete ke svému oblíbenému Magionu? A běda tomu, kdo by vás chtěl při něm vyrušovat! Vzpomínáte na něj?
Legendární magické oko Magionu
Když se 11. dubna 1984 tento pořad pro děti a mládež objevil na tehdejších obrazovkách, způsobil doslova poprask. Mezi šedými socialistickými a propagandistickými pořady působil jako zjevení z jiné planety. A v podstatě tomu tak bylo. K Magionu totiž neodmyslitelně patřilo vesmírné magické oko, ze kterého moderátor vždy vytáhl nějakou zajímavou věc, o které si se svým hostem pořadu povídali.
Rostislav Kuba. Po něm se do srdcí diváků zapsal oblíbený moderátor Jan Rosák nebo Petr Jančařík. Po nich se ujali moderování . Po nich se ujal moderování Jiří Chalupa, který byl také jedním z autorů neméně známého Studia kamarád. Moderátoři obohacovali pořad nejen povídáním si se zajímavými hosty, ale také svým humorem.
Unikátní se v té době stal Magion také proto, že diváci mohli ovlivnit jaký seriál se bude vysílat a to tím, že o něj mohli telefonicky hlasovat. Což v té době nemělo obdoby.
Nezapomenutelné seriály
Seriály a animované pohádky byly hlavními tahouny pořadu. Už proto, že se do vysílání dostaly dosud nevídané seriály ze zahraničí.
Nejen děti, ale mnohdy i dospělí, hltali každý díl bílého pejska Gora a doufali, že najde cestu domů. Japonský seriál Goro, bílý pes byl velice oblíbeným podobně jako dobrodružství o klokanici jménem Skippy ve stejnojmenném australském seriálu, jehož znělku si prozpěvoval snad každý:
„Skippy, Skippy, Skippy je náš kamarád, holky, kluci…,“ pamatujete?
Na obrazovku se dostal také novozélandský seriál Děti z kouřové hory, francouzský dobrodružný seriál Dva roky prázdnin nebo třeba britský seriál Čáryfuk.
Milované animáky
Milovníci animovaných seriálů si také přišli na své. Víte, co to pro tehdejší děti bylo, když se najednou v televizi objevil nádherně animovaný zahraniční seriál? To ani nelze slovy popsat. Kdo to nezažil, nepochopí. Mnozí z nás byli jako u vytržení a hleděli na obrazovku s pusou dokořán a nikdo nebyl schopen nás odtrhnout od televize.
Kromě legendárního sovětského seriálu Jen počkej, zajíci! se mohli děti bavit příhodami Bolka a Lolka v polském animovaném seriálu. Mnozí si také pamatují malého dráčka Soptíka, který se chtěl stát hasičem v italském seriálu Příhody dráčka Soptíka.
Velmi oblíbené byly příběhy psích bratří Tipa a Tapa a jejich strýčka Fida z belgického animovaného seriálu Tip a Tap. Do paměti se vepsali závěrečnou scénou každého dílu, jak strýček Fido popadne malé psí nezbedy a letí s nimi do postýlky, kde prohlásí to své:
„Dobrou noc, strýčku Fido.“
„Dobrou noc, děti.“
Velkou popularitu získal americko-belgický animovaný seriál Šmoulové. Příběhy těchto malých modrých postaviček milují děti dodnes. Pro tehdejší dětské diváky to bylo něco úžasného a neuvěřitelného.
Nejde zapomenout také na britskou animovanou komediální sérii Bludička, kde se kromě víly Mejvis s kouzelnou hůlkou a předkusem a Bludičkou, duchem co vypráví příběh, nejvíce zapsala do paměti postava proradné televize Edny na čtyřech nozičkách čarující pomocí dvouprutové antény.
Seriálů a animovaných pohádek bylo ve vysílání Magionu, kromě jmenovaných, ješte mnoho dalších a proto ho, nejen děti, tolik milovaly.
V pořadu nechyběl ani dostatek humoru, o který se postaral moderátor se svým zajímavým hostem.
V té době neměl pořad konkurenci a v oné ponuré době byl radostným světlem mladých i starých a to mu vyneslo velkou popularitu a oblíbenost, která neměla obdoby.
Magické oko Magionu naposledy zamrkalo 19. prosince 1996, kdy bylo vysílání ukončeno.
Sestra Vega
Tři roky od vzniku Magionu se 7. ledna 1987 dostala na televizní obrazovky jeho sestra Vega. Obdobně jako Magion byla i Vega pořadem pro děti a mládež, kde nechyběly rozhovory s hosty a oblíbené seriály.
Pořadem provázel známý a oblíbený zpěvák Stanislav Hložek a také Slávek Hrzal nebo Michal Jagelka. Součástí pořadu Vega byly Pohádky pro Pátky, což byly pohádky vysílané v cizím jazyce a měli podporovat výuku cizích jazyků.
Magnetem, který diváky každou středu připoutal k televizním obrazovkám byly hlavně fenomenální seriály. Nezapomenutelnými se staly hlavně pirátský válečník Sandokan a britský zbojnický seriál Robin Hood. Z animovaných seriálů si svou popularitu získala maďarská Podivuhodná dobrodružství rodiny Smolíkovy nebo japonsko-španělský seriál Willy Fog na cestě kolem světa inspirovaný románem Julese Verna.
Vega se ze své oblíbenosti mohla těšit až do 19. prosince 1995, kdy byla vysílána naposledy.
Pořady, které unikly propagandě
Oba pořady se překvapivě vyhnuly jakékoliv propagandě a přinášely mladým divákům nejen povedené seriály, ale také podporovaly výuku cizích jazyků. Byli jakýmsi majákem v tehdejší složité a těžké době.
Těm z vás, kteří Magionem a Vegou žili, se při vzpomínce na ně srdce rozechvěje. Až zpětně si možná uvědomíte, jak úžasné to bylo. Jak magickým a silným zážitkem oba pořady byly, že na ně dodnes s radostí vzpomínáme.
Zdroje:
https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Magion_(po%C5%99ad)
https://g.cz/vyrustani-na-prelomu-socialismu-a-svobody-pripomente-si-animovane-pohadky-z-magionu/
https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Vega_(po%C5%99ad)
https://www.extra.cz/zpatky-do-minulosti-pamatujete-si-na-oblibene-televizni-porady-vegu-a-magion
https://www.vlasta.cz/inspirace/vega-magion-porad-pro-deti-znelka-moderator/
https://m.maminka.cz/clanek/fenomen-magion-vega-a-spol-pamatujete-na-legendarni-televizni-porady-pro-deti-ktery-jste-nejvic-milovali