Hlavní obsah

Utržené sluchátko už není výsadou jen Macha a Šebestové.

Foto: Pixabay - Vika_Glitter

Kdo by neznal sluchátko s utrženým drátem, které nosili v ruce Mach a Šebestová. To bylo něco. Bezdrátové sluchátko a přesto mluvilo. Dokonce plnilo i přání. Dnes má bezdrátové sluchátko kdekdo, ale není kouzelné, spíše škodlivé.

Článek

Kouzelné bezdrátové sluchátko, které měli Mach s Šebestovou, by se hodilo asi každému. Bylo by nádherné, kdybyste zvolali jako oni:

„Haló, haló, proč je koček málo? A tak štěkám jako hrom, ať je koček milion.“

A všude by najednou bylo plno koček. Čtyřnohých samozřejmě. No, kočky by asi nebyly to pravé ořechové. Možná by bylo lepší zvolat:

„Haló, haló, ať mám před domem nové auto.“

A ze sluchátka by se ozvalo:

„Beze všeho…“

A před domem by vám přistálo nové auto. Krásná představa. Pohádková. Kdo by jí nebral?

Dnes by se asi Mach s Šebestovou divili, kolik lidí má v dnešní době utržená, tedy bezdrátová sluchátka. Jenže nejsou kouzelná jako jejich. I když na pohled kouzelná být mohou. Když si do nich pustíte kouzelnou hudbu, film či podcast, dokáží vás natolik vtáhnout do děje, že se ocitnete v úplně jiném světě. Pohádkovém. A realita je náhle na míle vzdálená.

Osvobozující únik do vlastního světa je skvělý, ne však třeba na přechodu. Zaposloucháte se do líbivých tónů své oblíbené hudby nebo se soustředíte na lekci angličtiny a vůbec si nevšimnete, že jdete po přechodu, natož, že jste tam vkročili těsně před přijíždějící auto.

V tom tkví jedno z nebezpečí bezdrátových sluchátek. Odpoutávají pozornost od věcí, na které je třeba se soustředit. Když si doma sednete na gauč nebo lehnete na postel, tak je úplně jedno, že je vaše mysl a soustředěnost kdovíkde.

Mnoho lidí však nosí sluchátka v uších právě venku. Jakoby si chtěli postavit neviditelnou bariéru mezi sebou a okolním světem. Čím dál víc lidí, zvláště mladí, se uzavírají do sebe. Mluvit s druhými se jim příliš nechce. Nepotřebují to. Mají své kouzelné sluchátko, kde si pustí, co zrovna chtějí. Dnešní svět není jednoduchý, možná jim sluchátka dodávají sebevědomí. Nebo jen neumí být sami se svými myšlenkami. Proto potřebují berličku v podobě sluchátka. Cítí se tak lépe. Každý to nějak má a důvodů k nošení sluchátek je mnoho.

Co je však pro všechny společné je, že všeho moc škodí. A to platí u sluchátek dvojnásob. Přeci jen jsou přímo na hlavě či spíše v hlavě, tedy v uších.

Fungují přes bluetooth technologii. Jde o digitální přenos dat na pásmu 2,4 GHz. Přijatý paket dat se potvrzuje dalším paketem, který je vyslán zpět. Jedná se tedy o dvojcestné rádiové spojení. Sluchátka tudíž produkují záření a to nejen při používání. Jejich prostřednictvím pronikají do mozkových tkání mikrovlny. Je to stejné, jako byste drželi telefon u ucha.

Mezi experty však panuje ohledně škodlivosti sluchátek na lidské zdraví neshoda. Část odborníků jsou toho názoru, že dlouhodobé užívání bezdrátových přístrojů může velmi negativně ovlivnit naše zdraví. Kromě již zmíněných proudících mikrovln mají především negativní vliv na tkáně v ušních kanálech.

Někteří experti, mezi nimi i doktor Leeka Kheifets, profesor epidemiologie na UCLA, však naopak tvrdí, že bluetooth sluchátka jsou bezpečnější než smartphony a tak se nemusíme ničeho obávat.

Významnou roli hraje hlavně to, jak dlouho a pravidelně zařízení užíváte. Čím méně, tím lépe. Tak, jako se vším. Nic se nemá přehánět. Stejně tak i nošení sluchátek.

Víte, že mnoho uživatelů bezdrátových sluchátek se dopouští stále stejných zlozvyků při jejich užívání?

Zde je 7 nejčastějších zlozvyků při nošení sluchátek. Jaký zlozvyk máte vy?

1. Hlasitost na plné obrátky

Méně je někdy více. A to platí i při nastavení hlasitosti sluchátek. Jasně, že nevadí, když si zvýšíte hlasitost na jednu písničku, kterou si chcete vychutnat. Ale častým či neustálým poslechem na plné pecky můžete svému sluchu pěkně zavařit. Nepoznáte to hned, ale dožene vás to v pokročilém věku.

2. Příliš dlouhé nasazení sluchátek

Mít sluchátka nasazená příliš dlouho není dobré. Sluchový aparát se může unavit a současně může nastat nežádoucí hromadění ušního mazu a s tím spojené ušní infekce.

3. Špatná hygiena

Sluchátka jsou v těsném kontaktu s ušima, které jsou citlivé na bakterie. Mnoho lidí zapomíná čistit svá sluchátka, což může vést k šíření bakterií a způsobovat i zmíněné infekce. A jsou i tací jedinci, kteří sdílejí pecky či špunty se známými, což je bez očištění jednoduše… eeeeuuhh!

4. Nošení při pohybu v dopravě

Mnoho lidí nosí sluchátka při pohybu v dopravě, jako je jízda na kole nebo přecházení přes silnici. A to je opravdu velmi nebezpečný zvyk. Dotyčný má sníženou schopnost vnímat zvuky vozidel a ostatních dopravních prostředků, což může vést k nehodám. A dost často fatálním. Podle statistik z roku 2024 vyplývá, že v roce 2023 došlo k 800 nehodám způsobeným nepozorností chodců, kam spadá i nošení sluchátek.

5. Nekvalitní sluchátka

Sluchátka, která mají nízkou kvalitu nejenže mají nežádoucí šumy, ale také způsobují větší poškození uší. Proto je vždy výhodnější investovat do kvalitnějších přístrojů.

6. Slušnost

Pustíte-li se s někým do hovoru je slušnější, když si sluchátka sundáte. V opačném případě můžete být pokládáni za nevychovance. Osoba, se kterou mluvíte, totiž nemůže vůbec tušit, jak moc ji vnímáte. Slušnost je slušnost.

7. Závislost

Velkým problémem je závislost na nošení sluchátek. Hlavně v tom případě, kdy má jejich nošení negativní dopad na sociální interakce, vnímání okolního světa a také na zdraví. Mnozí závislí ignorují signály těla, které jim naznačují únavu a dál nosí sluchátka neustále a nahlas.

Našli jste se v některém bodu? Pokud ano, je čas to napravit. Zdraví je vždy na prvním místě. Zábava až na druhém. Tak to s těmi kouzelnými, utrženými sluchátky nepřehánějte.

Není to sluchátko Macha a Šebestové, kterému kdybyste řekli:

"Haló, haló, prosím mohou létat jako pták? “

tak by se ze sluchátka ozvalo:

"Ale ano, beze všeho…"

A vy byste se začali vznášet nad zemí i nad projíždějícími auty. To by bylo skvělé. Ale takhle dnešní sluchátka nefungují. Tak nelétejte s hlavou v oblacích a noste sluchátka jen tam, kde je to bezpečné.

Zdroje:

https://www.plnezdravi.cz/nici-sluch-rizika-pouzivani-bezdratovych-sluchatek/

https://www.chci.cz/jak-mohou-bluetooth-sluchatka-negativne-ovlivnit-nase-zdravi.html

https://www.svetandroida.cz/sluchatka-zlozvyky-top-7/

https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/531094-nehod-kvuli-nepozornosti-pribyva-castym-spoluvinikem-jsou-sluchatka-na-usich

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz