Článek
Je to prosté a jednoduché. Každý má tento vynález doma a je absolutně nepostradatelný. Život bez něj si nelze vůbec představit. A cože to je? Kdo hádal, že oním vynálezem je postel, hádal správně. Je to postel. Neodmyslitelná součást každého dne i noci. Prošla dlouhodobým vývojem až do dnešní pohodlné podoby. No, řekněte sami, dokážete si život bez postele představit?
Je to spolehlivá přítelkyně, která vás vždy přivítá s otevřenou náručí. Zažene únavu, pohladí vás a zahřeje. Na těle i na duši. Má vás natolik ráda, že vás ráno nechce nikam pustit. Špitá vám do ouška:
„Nechoď nikam, zavrtejte se pod peřinu, vždyť je tu tak útulno.“
A vy se necháte lehce uchlácholit i přesto, že už na vás poněkolikáté křičí protivný budík.
Postel má magicky přitažlivou moc. Ráno vás nechce pustit a večer už se nemůžete dočkat, až zase spočinete v její laskavé náruči. Není to jen kus nábytku. Je to něco víc. Věrná kamarádka, co nikdy nezklame a vy se na ní můžete vždy spolehnout. Neustále je tu pro vás a vždy připravena vám poskytnout pohodlí a relaxaci. A hlavně, nežárlí, když si přivedete někoho dalšího. Není to skvělé?
Zkusili jste se někdy zamyslet nad tím, jak skvělý je to vynález? Který však bereme tak nějak automaticky, aniž bychom si uvědomovali její výjimečnost. Člověk si místo na spaní zveleboval od pradávna. Jenže ležet v jeskyni na zemi vystlanou popelem a trávou či později kožešinou, nebylo nic pohodlného. Buďme rádi za luxus v podobě dnešních postelí. Ještě, že je člověk nápaditý a dokázal postel dotáhnout do nynější podoby.
Představa ulehnutí na zem vystlanou trávou a popelem s přikrývkou z kdysi žijícího zvířete moc lákavě a pohodlně nepůsobí. I když byla docela důmyslná. Tráva, kterou bylo místo na spaní vystláno, nebyla ledajaká. Odpuzovala totiž hmyz. Pro klidný a nerušený spánek to bylo klíčové. Jedna z nejstarších známých postelí byla objevena v jeskyni Sibudu v Jihoafrické republice.
Domorodci z Nové Guinee a kmeny v Jižní Americe to měli o poznání lepší. Jako postel jim sloužila houpací síť utkaná z dřevěných vláken. A Egyptští faraoni? Ty už spali v luxusu. Jejich postele byly bohatě zdobené a měly dřevěné stojany pod hlavou.
Stáří Řekové neměli klasické postele, nýbrž pohovky podobné těm dnešním, které však neplnily jen účel postele, ale sloužili k mnoha věcem. Konaly se na nich hostiny, rozhovory, četba anebo se na nich uzavíraly obchody. Pohovky byli v té době takovým středobodem žití.
Naopak staří Římané měli sice postel klasickou, ale měla dlouhé nohy, tak se na ní muselo lézt po žebříku či chodit po schodech. V té době již znali matrace, které si vycpávali vlnou, trávou či peřím. To už bylo celkem pohodlnější.
Od 4. století před naším letopočtem se výroba postelí stala řemeslem. Vyráběly se postele dřevěné, bronzové, zdobené řezbami, kostmi, zlatem či stříbrem. Mívaly stříšku a po všech stranách byly zavěšeny husté deky. Později se postele zdobily baldachýny a některé byly i vytápěné.
Slávu postelí vyzdvihl francouzský král Ludvík XIV. a jeho nástupci. Králův inventář čítal přes čtyři stovky nákladně zdobených postelí různého typu, určených k různým účelům. Některé byly na spaní, jiné na pořádání schůzí, rozhodování soudů, k přijímání návštěv, k postelovým večírkům či pro zasedání parlamentu. To by se skvěle hodilo i do našeho parlamentu. Pospávání v sedě v tvrdé, dřevěné, parlamentní lavici je přece tak nepohodlné.
U královských dvorů panovaly všelijaké postelové zvyky. Jedním z nich byl i zvyk novomanželů. Po královské svatbě často docházelo k určité formě symbolického styku před mnoha svědky. Po hostině nevěstu její dámy svlékly a uložily do postele. Ženich pak přišel ve své noční košili, někdy v doprovodu hudebníků. Závěsy postele byly zataženy, ale hosté neodešli, dokud neuviděli, jak se nahé nohy novomanželů dotýkají, nebo dokud neslyšeli sugestivní zvuky. Následujícího rána bylo potřísněné ložní prádlo vystaveno jako důkaz dovršení.
V průběhu 19. století začaly postele postupně přecházet z veřejné sféry do soukromé. Používat postel k něčemu jinému než ke spaní bylo považováno jako nezdravé a nemorální. A už vůbec nebylo přípustné pouštět do postele cizí lidi nebo přátele. Trend soukromých a oddělených ložnic přetrvává dodnes. Z pradávných dob prošla postel ohromným vývojem. Došlo k mnoha změnám účelovosti i designu. Dnešní škála postelí je opravdu pestrá a rozmanitá. A jedna pohodlnější než druhá.
Vybere si opravdu každý. A každý má také tu svojí oblíbenou, do které se rád vrací. Už se těšíte až ulehnete na příjemně pohodlnou matraci, zachumláte se pod teploučkou peřinu a budete si užívat přívětivé náruče své milované postele? Až tak učiníte, tak si vzpomeňte, jaký je ta vaše postel skvělý vynález. Uvědomte si, že i když už možná trochu vrže, je milionkrát lepší než díra v zemi vystlaná popelem a trávou. Važte si současného pohodlí a užívejte si všech výhod dnešních dokonalých postelí.
https://daily.jstor.org/bizarre-social-history-beds/
https://snadnoazabavne.cz/kdo-vynalezl-prvni-postel/
https://www.usnu.cz/tipy-a-rady/kdo-vymyslel-postel/