Hlavní obsah
Hobby a volný čas

Jak a proč si pořizujeme domácí mazlíčky

Foto: jamala

Pořídit si domácí zvíře je výhra pro nás - ne nutně už tak pro něj. Proto je před pořízením zvířátka nutné dobře zvážit jeho potřeby a to, zda jsme schopni a ochotni tyto potřeby každodenně plnit.

Článek

Již Karel Čapek psal o tom, že psa si člověk pořizuje, aby nebyl sám. Jistě je na tom veliký kus pravdy, ale není to důvod jediný. Domácí mazlíčci nám přináší lepší schopnost soucitu a empatie, snižují stres, nutí nás k pravidelnému pohybu, učí děti zodpovědnosti, dělají nám společnost ve stáří, máme pocit, že nám rozumí a celkově jejich společnost prospívá našemu psychickému, fyzickému i emociálnímu zdraví.

Domácí mazlíček je ale i velká zodpovědnost a práce - mazlíčka musíme krmit, napájet, čistit mu ubytování, zajistit mu pohyb, věnovat se mu. I když se nám nechce, i když nemáme čas, i když jsme nemocní. Čím je zvíře inteligentnější, tím více trpí nudou (a nuda je druh extrémního stresu), čím je zvíře sociálnější, tím více trpí samotou.

Navíc zvířátko žije dlouhé roky, je tedy na nás, aby ty roky byly příjemné nejen pro nás. Často si představujeme situace výjimečné, např. jak se dítě raduje ze štěňátka pod vánočním stromkem a zapomínáme na situace každodenní - nutnost každodenního venčení, pravidelných návštěv veterináře a skladování psích granulí.

Dlouhý seznam požadavků, co při chovu mazlíčků dělat a co naopak nedělat, neustále roste. Mluví se například o nevhodnosti kulatých akvárií pro rybičky (přivádějí je k šílenství), víme, že bychom neměli chovat morčata a králíky jednotlivě, neboť jsou to sociální zvířata, která samotou trpí, některé evropské země zavádějí zákaz chovu přešlechtěných plemen psů, která „trpí již vlastní existencí“. Týká se to např. plemen koček a psů s krátkými čenichy, které zvířeti neumožňují dobře dýchat.

Stejně jako se zvyšují požadavky na kvalitu života zvířat v cirkusech a zoologických zahradách, zvyšují se i požadavky na kvalitu života a domácích mazlíčků. Než pořídíme sobě či dítěti mazlíčka, musíme si zodpovědět spoustu otázek.

Jak dlouho mazlíček žije? Může žít sám? Jak velký potřebuje prostor? Co žere, budu mu muset shánět živou potravu, myší holátka nebo cvrčky? Potřebuje konkrétní teplotu nebo vlhkost vzduchu? Jak často mu musím čistit výběh? Je to denní nebo noční živočich? Nesmrdí zvířátko samo o sobě nebo jeho nevyčištěná klec? Není příchylnost a ochočenost zvířátka vykoupena příliš časným odebráním od jeho maminky? Nebo ještě hůř (v případě divokých zvířat), nebylo zvíře ilegálně uloveno, jeho matka zabita, nevytrhal mu někdo zuby, drápy či jedové žlázy? Budu mít opravdu čas se mu věnovat? I pokud si na zvířátko najdu čas hodinu denně, má zbylých 23 hodin denně koukat do zdi/spát/trhat si peří? Kdo se o něj bude starat, až pojedeme na dovolenou?

V neposlední řadě je potřeba zohlednit i finance - tedy to, zda na mazlíčka tzv. mám. Kromě potravy může finance vyžadovat pojištění, veterinární péči, u některých plazů například topení nebo provoz filtrů vody a vzduchu.

Není třeba hned na mazlíčka rezignovat, ale je potřeba zodpovědně se podívat na svůj životní styl a vybrat odpovídajícího mazlíčka, pro začátek nenáročného a krátkověkého.

Pokud hodně cestujeme, jsme v práci 16 hodin denně, dítě je buď ve škole nebo v kroužku, na víkend u babičky, je možná lepší na mazlíčka rezignovat. Pokud Vás teď přepadl strach, že bez toho, aby dítě v kapsách donášelo domů volně žijící živočichy a pokoušelo se je chovat a pozorovat (a nechtěně je trochu trápit), z něj nový Gerald Durrell nevyroste, nepanikařte.

O zvířata lze totiž pečovat a poznávat je i jinak - můžeme vypomáhat v psím útulku či záchranné stanici, jezdit na koních, navštěvovat kroužek mladých chovatelů při zoologické zahradě nebo ornitologický kroužek v místním domě mládeže. Můžeme pozorovat volně žijící živočichy na své zahradě nebo můžeme dětem i sobě pořídit dalekohled a vypravit se s nimi do lesa. Tak zajistíme sobě i svým dětem všechny ty dobré věci, které chov domácích zvířat přináší, zároveň nám ale odpadne morální a právní zodpovědnost za well-being mazlíčka.

Zdroje:

https://junior.rozhlas.cz/kulata-akvaria-rybkam-skodi-mohou-v-nich-zesilet-tvrdi-francouzsky-vyrobce-8666979d

https://www.zoohit.cz/magazin/mala-zvirata/druhy-malych-zvirat/kralik

https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-evropa-nizozemska-vlada-chce-zakazat-vlastnictvi-mazlicku-kteri-slechtenim-trpi-40420629

https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/ekonomika/kolik-stoji-provoz-mazlicku-krajta-1680-a-labrador-6960-korun-328716

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám