Článek
To nejdůležitější na začátek - musíte pochopit, jak to doopravdy funguje
Světem (a nejen internetovým) poslední dobou masivně hýbe problematika umělé inteligence. Asi každý, kdo má monitor, myš a zásuvku s internetem, si už vyzkoušel nějaký „chat s umělou inteligencí“ - Google Gemini, Microsoft Copilot, Anthropic Claude, čínský „špionážní“ DeepSeek, jsou jich mraky a tahají nás za rukáv na každém kroku. A samozvaní proroci tohoto nového božstva se překřikují: Boom! Nová revoluce! Všichni přijdou o práci! Práce už nebude potřeba! Lidi nebudou potřeba! Nic nebude potřeba! Všichni umřeme! Budeme se mít jako prase v žitě, protože nebudeme muset pracovat!
Úplně stejně jako kterýkoli jiný předchozí objev, technologický průlom nebo zázrak, i tzv. umělá inteligence je obklopena neproniknutelným mračnem legend, mýtů, špatných interpretací, naivních představ a pohříchu někdy i záměrných lží.
Pro přežití v následujících letech je nutné se aspoň základním způsobem zorientovat. Jinak nás nepřeválcuje ani tak samotná umělá inteligence, ale spíš její falešní proroci a prodavači hadího oleje.
Zhruba 99 % toho, co dnes slyšíte a čtete o AI, je jen o miniaturním (ale důležitém) výseku celé košaté a skutečně nadmíru zajímavé problematiky AI, a sice o LLM, neboli velkých jazykových modelech.
U těch dnes zůstaneme, ale vězte, že AI je mnohem, ale mnohem víc, než jenom tyhle aktuálně tak populární chatboty.
Takže co jsou to ty LLM? Jednoduše řečeno, jsou to obrovské „jakoby-mozky“, které se naučily struktuře lidského jazyka tím, že si přečetly miliardy stránek textů všeho druhu z internetu. Nechápejte to tak, že by ty „jakoby-mozky“ při tom snad skutečně myslely jako my lidé. Spíš umí díky bambilionu tréninkových dat, která jsme jim poskytli, neuvěřitelně dobře (statisticky) vypočítat, jaké slovo či jaká fráze má následovat ve větě, pokud se v ní předtím vyskytoval takový a takový text. Je to jako super-rychlý předpovídač textu na steroidech.
Fakt. V principu to není nic víc. Nemá to rozum, nemá to zkušenosti, nemá to osobnost, nemá to názor, nemá to emoce. Je to statistický stroj.
Ale nevypadá to tak a to je matoucí. Právě díky bohaté jazykové bázi se může zdát, že „to“ je živé a myslící. Není. Tečka. Je to software.
Navíc to není databáze relevantních pravd, o které se dá opřít. Zaprvé se LLM učí docela dlouho a sežerou při tom hrůzu elektřiny (téma jako stvořené pro mého oblíbeného „laického energetika“, jak se sám nazývá Petr Dušek), takže poslední, co si dnešní veřejně dostupné chatboty přečetly, a co znají, je někdy z roku 2023. Zadruhé si to nedělá bibliografický katalog, ale vektorovou reprezentaci pravděpodobnosti toho, jak po sobě následují slova, věty, slabiky atd. v nějakém kontextu.
A to je dobře, nebo špatně?
Špatná otázka. To je prostě fakt. Pojďme se s ním smířit a nastavit si správná očekávání. Pomůže nám to vytěžit z LLM maximum. Existuje totiž spousta případů, kdy je použití LLM skutečně bomba a kdy bychom jen těžko hledali na daný úkol něco lepšího. Ale pokud chat s AI používáte jako jinou podobu Googlu, děláte to úplně blbě.
Na blbou otázku blbá odpověď
Klíčová disciplína při práci s LLM, ze které se dokonce stává regulérní povolání, je tzv. prompt engineering, neboli tvorba dotazů. Tak, jako platí, že na blbou otázku dostanete od AI blbou odpověď, platí také, že na mazanou a správně položenou otázku dostanete odpověď ze zlata.
Pár základních technik, jak formulovat dotazy
1) vykašlete se na „prosím“ a „děkuji“ - ten stroj z toho fakt nic nemá, jen zpracování těch dvou slov stojí energii a strojový čas. Když to dělá miliarda lidí, tak docela dost energie a strojového času, tedy peněz.
2) začněte s tím, že se naučíte ptát specificky
Místo: „Napiš mi něco o historii“ Zkuste: „Jaké byly hlavní příčiny sametové revoluce?“
Místo: „Co mám vařit?“ Zkuste: „Mám kuřecí prsa, brambory a mrkev. Jaký rychlý recept mi doporučíš?“
3) AI a role: Dejte jí „masku“
Určením role můžete úplně změnit to, co vám AI bude odpovídat. Zkuste jí před samotným dotazem říct, ať se chová jako expert na něco. Třeba: „Jsi zkušený cestovatel a radíš mi s dovolenou.“, nebo „Jsi učitel fyziky na prvním stupni.“, nebo „Jsi právní expert.“ Sami uvidíte, jak odlišné odpovědi dostanete.
4) zkoumejte techniky dotazování a učte se nové věci
To, co jsme si výše ukázali, je špička ledovce. Dotazovací techniky jsou moc zajímavá oblast a je v ní toho spoustu k objevování. Koho to zajímá, například zde najde moc zajímavou publikaci v angličtině o problematice psaní dotazů.
Rozšířené funkce chatbotů - nastává změna
Samotný chatbot nad LLM modelem je věc hezká, ale každý si rychle uvědomí, jaké limity to má. Neumí se to kouknout na aktuální webové stránky, neumí to napsat a odeslat e-mail, neumí to prostě aktivně komunikovat s aktuální realitou.
Jenže to už přestává být pravda. Okolo jazykových modelů už existuje spousta nadstaveb, které k chatovacímu stroji přidávají právě tyhle nové funkce, jako brouzdání webem, spouštění webových služeb nebo prostě cokoli dalšího, co se dá naprogramovat.
To otevírá zase úplně nové perspektivy reálného využití umělé inteligence pro skutečné každodenní úkoly, nejen pro tlachání na internetu.
Navždy ale zůstane pravdou to, co vyplývá ze základní konstrukce LLM. LLM je prima stroj se super schopnostmi, ale člověk ho ve spoustě oblastí strčí do kapsy. Hlavně tam, kde je potřeba intuice, emoce, empatie, skutečná kreativita a ne pouhé nové skládání existujícího do náhodných kombinací, schopnost číst mezi řádky, usuzovat a rozhodovat se ve složitých situacích.
Takže se umělé inteligence nebojte a raději se ji naučte chytře používat pro něco dobrého.