Hlavní obsah
Hobby a volný čas

Blíží se svátky, mysleme na své mazlíčky. Pejskům chutnají i koláčky

Foto: pexels.com

Ze svátečních dní se mohou radovat i domácí mazlíčci.

Můžeme mít mnoho důvodů, proč si pořídíme psa. Někdo ho potřebuje, aby hlídal jeho klid. Jiný rád společníka, kamaráda. Další to dělá kvůli zdraví, aby měl důvod, proč vyrazit na procházku.

Článek

Lidé tak mají důvod k pohybu na zdravém vzduchu. Další to považují za určitý společenský status. Těch důvodů může být spousta. Ale pak se všichni dostaneme ke stejné otázce. Jak se o psa správně starat? Jak se k němu chovat, jak ho živit, aby nestrádal?

Zdravá strava = základ života

Pes je živá bytost stejně jako člověk a má své potřeby. Něco mu prospívá, něco škodí, něco mu chutná, něco mu zase nechutná. I pes může být na jídle závislý, může nabírat váhu nebo naopak může být hubený tak, že ho opustí zdraví a kondice.

Strava a zdraví spolu úzce souvisí, o tom není pochyb. Určité potraviny mohou potlačit zdravotní problémy, mohou prodloužit délku života, jiné naopak problémy způsobují a život zkracují. Mimochodem, tak jako u lidí stojí špatná výživa v pozadí mnoha chorob, a dokonce odchodů ze života, u psů je tomu právě tak.

Anketa

Pokud doma máte psího miláčka, co právě u vás dostává k jídlu?
My si myslíme, že mu stačí granule. Je čilý jako rybička a nevypadá, že by nějak strádal.
20 %
Co zůstane od oběda, sesypeme mu do mističky. Je tak u nás zvyklý, granule mu totiž vůbec nechutnají.
0 %
U nás se snažíme, aby měl stravu pestrou. Někdy granule, ale na víkend mu vždycky uvaříme v kuchyni nějakou mňamku.
80 %
Celkem hlasovalo 5 čtenářů.

Onemocnění ledvin, choroby srdce a nádorová onemocnění – to jsou hlavní příčiny, které stojí za předčasným odchodem psů ze života. Vedle úrazů, pochopitelně. Když budeme své psí miláčky špatně živit, i oni mohou dostat různé alergie, mohou mít zažívací problémy, trable se slinivkou, různé záněty. Když jim budeme dopřávat víc, než je zdrávo, pak zase přijdou onemocnění kloubů a bolesti, které jim vezmou velký kus životní radosti.

Ne všichni žijí na granulích!

Většina psů na světě dostává do své misky granule. Ovšem nejsou granule jako granule, vždycky musíme vycházet z velikosti svého psa, z jeho životního stylu, zda se hodně pohybuje, nebo málo, jestli má tendenci přibírat nebo nikoliv.

Existuje spousta druhů granulí a vždycky bychom si měli všímat jejich složení, 100 gramů kvalitních granulí by mělo být vyrobeno alespoň ze 100 g čerstvého masa nebo 20 g sušeného. Měli bychom si také všímat doporučených dávek a také data doporučené spotřeby. Ani granule nevydrží věčně.

Ovšem existují psi, kteří granule nemilují, nebo naopak existují chovatelé, kteří upřednostňují čerstvou stravu. Právě pro ně mám recept, který je osvědčený a na kterém si ani pes zuby nevyláme!

Sýrové koláčky

3 šálky pšeničné mouky

1 šálek ovesných vloček

1 a půl šálku horké vody

½ šálku sušeného mléka

4 šálky strouhaného sýra

1 lžička sušeného česneku

1 vejce

1 šálek vařené rýže

1 šálek pšeničných klíčků

2 lžíce kuřecího nebo hovězího vývaru

1 lžíce rybího tuku

Ve velké míse zalijeme ovesné vločky horkou vodou a necháme pět minut odstát. Přidáme olej, sušené mléko, strouhaný sýr, sušený česnek, vývar a vejce, včetně skořápky rozdrcené v hmoždíři. Poté přidáme rýži, pšeničné klíčky a mouku. Promícháme a vypracujeme těsto, ze kterého odkrajujeme kousky, ze kterých tvoříme kuličky a ty klademe na plech vyložený pečicím papírem. Trochu je zploštíme. Pečeme v troubě předehřáté na 200 °C asi 20 minut. Jakmile vychladnou, můžeme servírovat!

Je to pes, člen mnoha rodin a domácností. Nikdy nikomu nic nevyčítá, všechno odpustí, pořád má dobrou náladu a nikdy neřekne, že ho bolí hlava. Dovede uklidnit, povzbudit, stará se o naše zdraví, protože kdyby nebylo jeho, kdo ví, kdo by chodil na procházky. Je možné spolu s ním i jíst, pokud mu poučený chovatel nedává nic, co by mu mohlo uškodit. Takže spíš člověk se v jídelníčku může podřídit jemu než naopak. A když si chce člověk dát něco, co on nemůže, tak si na to může zajít do restaurace, aby o tom nevěděl a nebylo mu to líto. Lze to pak vynahradit, udělat mu něco dobrého. Vzpomenout si na své domácí mazlíčky je dobré nejen ve svátečním období!

Zdroj: Kuchařka pro psí miláčky - Jan Beer, 2011

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz