Článek
Kromě stabilizátorů, které jsem očekával, mě zaujala informace: „barvící koncentrát z červené řepy.“ Inu, je opravdu červenější než jahody, i když pokud bych si doma dělal jahodový koktejl, nedal bych do něj řepu, pokrčil jsem rameny.
Pátrání jako v detektivce
Když si v sezóně jahod dělám doma jahodový koktejl, dám si mléko, někdy smetanu, ochutím vanilkovou nebo jahodovou zmrzlinou a přidám jahody. Pak už mixér zavřu a nechám zakvedlat. Nic jiného v tom není, nápoj považuji za vrchol slasti.
V prodejnách potravin nalézám svůj oblíbený mok pravidelně v chladícím boxu vyrovnaný jeden vedle druhého. Na každého čeká elegantní 400 g balení. To je vlastně skoro půl litru. Kolik je tam vlastně těch jahůdek, napadlo mě.
Množství menší než větší
Etiketa se složením droboulinkým písmem, které se ztrácí vedle krásného pohledu na hromadu jahůdek. A – už to mám: 0,04% jahodové šťávy.
Sice jsem nepatřil mezi velké počtáře, ale když je 400 gramů 100%, 1% jsou 4 g čtyři setiny, ze 4 gramů je 0,16 g jahodové šťávy. Musel jsem přepočítat, protože jsem nechtěl věřit vlastním smyslům, ale je to tak. Chyba žádná.
Takové množství jsem si ani v duchu nedovedl představit… Jak se mně dále podařilo zjistit, jedna větší jahoda váží 20 gramů, takže jde o necelou desetinku jahody na jeden oblíbený koktejl s fotografií plnou červených slaďoučkých lákadel!
Jahody mám rád. Ona ani červená řepa člověku neublíží a vlastně je zdravá, ale od svého zjištění se vždy těším na domácí koktejl, i když občas koupím i ten s desetinkou jahůdky. Zvlášť, když dostanu chuť na červenou řepu.
Zdroj: http://martinakorejckova.cz/jahoda-zahradni/
https://www.mujnakupostrava.cz/Muller-Mullermilch-s-prichuti-jahoda-400g-d3090.htm