Článek
Pomohou, kde mohou, jejich cílem je usměrnění člověka v náročných životních situacích. Lékaři skládají Hippokratovu přísahu, mají ctít jen zásady zdraví člověka. Na podobné úrovni se pohybují i psychologové. Důvěra k oběma profesím se hledá těžko!
Terapie směřují k pomoci
Lidé je rádi vyhledávají, pokud si nevědí rady ve složitých životních meznících. Očekávají, že budou nasměrováni tou nejlepší trasou, kterou v dané situaci potřebují. Vyrovnat se tak díky intervenci mohou se svými úzkostmi, fóbiemi, depresemi, smutkem nebo dokonce sebevražednými myšlenkami.
Od lékaře odchází zpravidla s receptem do lékárny, kde jim je medikace vydána, po ránu lupnou prášek a o nic více se nestarají. Doufají, že je tíha jejich duše opustí nebo se rozptýlí. Psycholog pak pomůže rozhovorem, vytvořením správného náhledu na situace, ve kterých se člověk ocitá.
Úspěšná terapie pak znamená začlenění člověka do normálního života, načerpání nové vnitřní síly k dalšímu životu a jeho přiměřené prožívání. Všechny postupy, o kterých se zmiňuji, jsou účinné a efektivní.
Omluva při pochybení se musí vysoudit
Přesto je potřeba uvědomit si, že existuje v obou oborech červená linie, za kterou by se nemělo nikdy jít, ale běžně se používala, jak dokládají vzpomínky ještě žijících pamětníků. Není to totiž tak nedávno, kdy slovo psychiatr nebo psycholog mohlo znamenat problém!
V roce 1983 se ve svých osmnácti letech odmítl jeden z občanů Československa podvolit tehdy všeobecné branné povinnosti. Skončil na psychiatrii. Dostal psychofarmaka a elektrošoky. A diagnózu do zdravotnické dokumentace. Ta jeho život ovlivňovala až do letošního roku, kdy soud shledal hospitalizaci jako neoprávněnou.
Anketa
Bohužel nejde o záležitost jen spjatou s minulým režimem, i dnes se může člověk ocitnout ve svěrací kazajce pro nic za nic! Jedna vykutálená moravská rodina takto volala na vlastního dědu policii, kterou informovala, že jim vyhrožuje, nebere léky a ta obtížně se pohybujícího stařečka převezla na ambulanci nemocnice, která jej hospitalizovala. Dokonce vícekrát. Když šok ze zákroku odezněl, pacient si na nemocnici došlápnul a soud mu přiznal náhradu 120 tisíc korun!
Honička za dojmy
Psychology dnes najdeme nejen ve školách skoro všech stupňů, jako poskytovatele zdravotnických služeb v nemocnicích, ale i mezi náborovými pracovníky. Uplatnění však jako znalci lidské psychiky nalézají také v reklamních agenturách, při plánování politických kampaní a marketingu vůbec.
Ti všichni se snaží přimět člověka jako samostatnou a svobodnou bytost k tomu, aby změnil své chování za účelem splnění cíle, který vůbec není člověku jako takovému vlastní. Jde o proces, na jehož začátku je možnost vybrat si a na jeho konci zaplacená suma v pokladně prodejce. De facto čekoholiv!
Zelenina v supermarketu tak může být z jednoho pole čerstvá, z druhého farmářská, ve třetím zdravá, ve čtvrtém smějící se. Rohlíky pak máme křupavé, právě vyndané z pece, pečené s láskou, zakousnout se do nich můžeme u šálku kávy podle tradiční receptury, s brazilskou příchutí, čerstvě praženou…
Každý by se tak měl mít na pozoru! V průběhu školní docházky nejsou od věci lekce mediální výchovy a společenskovědní výchovy. Abychom byli dostatečně kritičtí k tomu, co nám kdo servíruje. Sám jsem si nedávno za dvě stovky koupil stlačený čerstvý vzduch v aerosolu. No a od té doby se sám snažím dávat si při nákupech pozor…
Zdroj: https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/domaci/reporteri-ct-zneuzivani-psychiatrie-proti-odpurcum-komunistickeho-rezimu-je-malo-zmapovane-347978
https://www.novinky.cz/clanek/krimi-nezakonne-lezel-na-psychiatrii-vysoudil-120-tisic-40259705