Článek
Skoro vůbec nepíšu o tom, co se děje za humny. Sousedé jsou prostě nějací a pokud má člověk na paměti dobré sousedské vztahy, myslet si o nich může cokoliv. Každý má právo na uspořádání si svých věcí na svém dvorečku sám.
Demokracie na ústupu?
Přesto mám mezi svými známými spoustu Slováků. Žijí v Česku a někteří z nich dokonce mluví a píší česky lépe než slovensky. Domů se jim vracet nechce. Domov totiž pomaličku ztrácejí. Vlastně je nevnímám ani jako emigranty či přesídlence, i když se dá říci, že oni se jimi mohou cítit.
Anketa
Dokud měli v kapse slovenský pas, vždycky sedli na vlak a jeli domů. Zejména v době voleb. Žijí sice u nás, ale vidí, že žít se dá. Někdy ne úplně jednoduše, ale zvládnout se dá podle nich cokoliv! Kupodivu se spolu vždycky domluvíme.
Když sem tam někdo z nich dostane občanství České republiky, mají z toho radost. Cítí se svobodní a vědí, že jejich nový cestovní doklad má ve světě váhu. Už se na ně prostě nebudou koukat jako na Slováky. Nikdy by mě nenapadlo, že v přímém přenosu budu pozorovat, jak se ztrácí demokracie jen pár kilometrů od Prahy, kde bydlím.
Zástupce menšiny, nikoliv národa
Většina demokratického světa se snaží vyrovnat s agresí Ruska vůči Ukrajině. Mnozí státníci si potřásli rukou s prezidentem napadené země. V Kyjevě. Vyjádřili tak solidaritu s představiteli země, která hraje o všechno.
Robert Fico odletěl do Moskvy. Potřást si rukou s člověkem, který vydal příkaz k provedení mimořádné vojenské operace. Pobesedovat s představiteli režimu, ve kterém končí v kriminálech lidé s jiným názorem. Ubezpečit ho o přízni slovenského lidu jménem tohoto lidu.
Matematika není tak složitá. Stačí kupecké počty. Pokud při posledních volbách do Národní rady Slovenské republiky bylo zapsáno ve volebních seznamech 4 388 782 voličů a voleb se zúčastnilo 3 007 123 z nich, strana SMER jako vítěz představuje s podílem 22,94% zástupce 681 017 voličů. Ani premiér tak nemůže mluvit jménem slovenského národa!
Premiérovi může pomoci i procházka
Jde o běžný jev demokracií, ale právě proto je dobré citlivě poslouchat názory veřejnosti. Seznamovat se s nimi a reagovat na ně. Dělají to tak všichni a všude. Když jde do tuhého, vypukne skandál, představitel si sbalí své saky – paky a může to zkusit ve volbách znovu.
V roce 2013 podal demisi předseda české vlády za ODS Petr Nečas. V roce 2020 premiér Babiš vyrazil dveře s ministrem dopravy Vladimírem Kremlíkem. Dva lidé, dvě rozličné kauzy. Nevím, kolik lidí odešlo samo nebo bylo odvoláno, ale vím, že je to normální.
Sebereflexe je důležitá lidská vlastnost. Pokud vaše vláda, pane Fico, naslouchá a dává váhu umělé inteligenci a odvolává a dosazuje na místa ve státních institucích jen své nohsledy, mohl byste udělat něco pro sebe. Někdy svým klientům jako psychoterapeut radím, aby si zašli do lesa na procházku nebo si otevřeli fajn knížku.
Odstup je pak pro ně zajímavý. Můžete pozorovat sám sebe z jiného úhlu pohledu. Nevím, jestli chcete vyhostit i českého herce Bolka Polívku, který mluvil na náměstí v Bratislavě, ale v rámci Evropy může každý být tam, kde chce, pokud je Evropan. Lhavost, manipulativnost, absence viny – to nejsou výtky vámi neuznávaných psychiatrů a psychologů, to jsou prostě charakteristiky psychopatů, o kterých se učí studenti na středních školách po celém světě.
P. S.: Četl jste někdy knihu Ladislava Mňačka “Jak chutná moc”?