Hlavní obsah

Děti odsouzených nesmějí zůstat neviditelné. Za rodiče nemohou!

Foto: poslanecká sněmovna parlamentu ČR

Prof. Helena Válková

V Poslanecké sněmovně proběhlo setkání předsedkyně mandátového výboru a členky podvýboru pro vězeňství prof. JUDr. Heleny Válkové s psychoterapeutem a metodikem prevence kriminality Janem Beerem.

Článek

Tématem byla systematická podpora dětí odsouzených osob ve spolupráci s odbornou veřejností, neziskovým sektorem a státem. Obě strany se shodly, že je třeba tuto problematiku ve veřejnosti více prezentovat na konkrétních příkladech dobré praxe.

„Tihle mladí lidé nemohou nést vinu za chyby svých rodičů. Potřebují, aby si jich všiml systém, ne jen šťastná náhoda,“ uvedl Jan Beer.

V příštích týdnech by měla následovat odborná diskuze nad konkrétním návrhem pilotního programu, který se zaměří na prevenci mezigeneračního přenosu traumatu, podporu vzdělání a dlouhodobé začlenění těchto dětí do společnosti. Cílem je jak ochrana dětí, tak snižování rizik recidivy, která v českém prostředí dlouhodobě dosahuje alarmujících hodnot.

Jan Beer působí jako psychoterapeut a koordinátor prevence kriminality. Má osobní zkušenost s výkonem trestu, díky níž vnímá vězeňské prostředí nejen jako odborník, ale i jako člověk, který poznal jeho dopady tzv. z první ruky.

Právě tato kombinace profesního a životního příběhu jej přivedla k hlubokému zájmu o systémovou změnu a podporu těch, kteří bývají v tichosti často přehlíženi, ač by právě jejich včasná podpora mohla minimalizovat nebezpečí budoucího selhání.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz