Hlavní obsah
Názory a úvahy

Dítě bez práce nemusí rodičům viset na krku. Pomoci si musí samo

Foto: pexels.com

Mladého prodavače začalo bolet rameno při balení dárků zákazníkům.

Pán, který přišel řešit svoji situaci, vůbec nevypadal jako nezralý hejsek. Bylo mu padesát. Přesto si nevěděl rady se synem. Dítě po rozvodu vychovávala žena, on platil výživné.

Článek

Když potomek dokončil školu a nastoupil do první práce, poslal mu ještě poslední peníze, aby si užil a měl za to, že vyživovací povinnost mu skončila. Jednou za čas se viděli, zdálo se, že vše je ok.

Příklady táhnout nemusí

Nebylo. Dítě vydrželo v práci 8 dní z tříměsíční zkušební doby. Zbytek promarodilo. Nešlo o nic závažného, bolelo ho rameno. Stačilo mít ruku v klidu a pak s ní párkrát zajít na rehabilitaci.

No a týden před tím, než se rozhodl tatínek vyrazit na psychoterapeutickou konzultaci, dostal od exmanželky mail. A v něm prosbu o zapojení se do dalšího vyživování čerstvě dospělého mladého muže. Za svéprávného a zletilého však nejedná nikdo, pokud k tomu není zplnomocněn nejlépe písemným parré oprávnění. Právo rodiče v tomto směru prostě zaniklo, i když jde o expartnerku!

Vzpomínal sám na dobu svého dospívání. První brigádu si pán našel, když mu bylo 16. Chodil zametat ulice města, ve kterém žije, a dostával za to 50 korun za den. Ty si pak užíval a utrácel za návštěvy kina, sem tam si koupil pivo, když nikdo nekontroloval věk.

Náklady advokáta nese pachatel

Se svým juniorem to měl jinak. Už byl rozvedený a chlapec zůstal v péči maminky. Ta byla zcela zásadně proti jeho jakýmkoliv brigádám, naopak mu dávala poměrně velké kapesné.

To si potomek užíval po svém: cigárka, pivíčko, sem tam výletíček. Pozoroval to s rozpaky, ale jeho rady byly osudem hrachu házeného na zeď. Tak do výchovy moc nezasahoval.

Anketa

Jak by se podle Vás měl podpořit potomek při své první nezaměstnanosti?
Já bych mu dal/a šanci. Vždyť ve 20 teprve poznává život!
3,5 %
Pokud je dospělý a svéprávný, pomoci si musí sám.
56,1 %
Sem tam bych mu asi přilepšil/a, ale nesmí si zvyknout, že jde o pravidlo.
40,4 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 57 čtenářů.

No a když přišel první problém ještě nezletilého, pomohl. Sehnal právníka, na kterého přispěl. Krádež vloupáním tak skončila podmínkou. Aby to pachatel neměl tak jednoduché, vysvětlil, že nejde o povinnost rodiče, ale jen součinnost. Dočkal se tak postupného splacení své dobře míněné investice.

I s 3 000 na měsíc se dá vyžít

Výživné je rodič povinen hradit během času, kdy se dítě připravuje na budoucí povolání. Pokud jde o přípravu smysluplnou a efektivní. Dětem, které každý rok mění školu nebo obor a začínají neustále znovu a znovu, pšenka kvést dlouho nemusí.

Pokud má potomek ukončené vzdělání, našel si práci a ta byla s ním z jakéhokoliv důvodu ukončena, prokázal dostatek schopností pro vedení svého samostatného života. Pomocnou ruku pak může najít na Úřadu práce.

Ano, podporu nedostane, nemá praxi, ale když doloží náklady na bydlení, může požádat o příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení. První částka je o pár korun vyšší než 3 000 Kč, na vyskakování to není. Rodič zletilého, pokud chce, může ho někdy pozvat na oběd nebo mu zpestřit život nějakou drobnou korunou.

Dospělost je krásná věc. Jen je potřeba s ní umět nakládat. Kdo nemá zdravotní omezení a jen čeká s nataženou rukou, až tatínek pošle, dočkat se nemusí. Pokud by tatínek z nekompromisního postoje ustoupil, situace jako při dnešních dvacetinách dítěte by se mohla opakovat i za 10 nebo 20 let. Pak by však měl ze života peklo než klidný vejminek.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz