Článek
Rozdělení společnosti na ty, kdo „na to“ mají a kdo už moc ne, se začíná stírat. Stále více lidí se začíná chovat ekonomicky zodpovědně a pomaličku ukrajují z nadstandardních položek, kterými si zpestřovali život.
Kupodivu chuť je stejná, i když jde o jídlo s datem trvanlivosti za půl roku nebo za 14 dní. A dokonce se zdá, že může být i kvalitnější, protože jde v mnoha případech o dovozové zboží, které ještě nedávno svítilo novotou v německých nebo rakouských regálech.
Šetřit je normální
Již tak není potřeba chodit do obchodů s kapucí na hlavě tak, aby nás nikdo nepoznal, ale bez skrývání se a v pohodě. Stigmatizace nakupujících v těchto prodejnách byla podle mého názoru stejně vždycky celkem nelogickou záležitostí.
Kdo šetří, má za tři, říká se. Zakladatel švédského nábytkářského řetězce IKEA, jejíž prodejny jsou i v Česku, pan Ingvar Kamprad, chodil do obchodů se slevou nakupovat i dárky na Vánoce a výročí svých nejbližších rodinných příslušníků! Jeho osobní jmění se přitom odhadovalo na poměrně slušných 22 miliard dolarů… Ingvar Kamprad – Wikipedie (wikipedia.org)
Svět se mění a přesto zůstává místem, kde se dobře žije. Nejbližší budoucnost tak, zdá se, přeje prodejcům second handového oblečení, opravám domácích spotřebičů kutily a sousedské výpomoci.
Široké společenské přijetí normy, že šetřit se vyplácí, je reakcí na ekonomický vývoj posledních dvou let. Člověk chudobou cti netratí. Potkáte-li v krámě plném slev souseda, můžete si být jisti, že i on doma šetří elektřinou, plynem a vodou stejně jako vy. Je to normální!
Snad se ze všeho nezatočí hlava ani novému českému multimilionáři, který si díky návštěvě jedné z pražských trafik přišel na skoro symbolických čtvrt miliardy korun a za pár let nepřijde díky rozhazovačnosti na buben! Vsadil si v trafice v Praze, vyhrál téměř 235 milionů - Novinky