Článek
Stejně jako jsou pilulky jen berličkou při hubnutí, na smutek také neexistuje 100% účinný lék. Důvod je prostý. Smutek totiž k životu patří stejně jako sůl do jídla.
Řeší se reakce mimo normu
Kdo by nebyl smutný, když přijde o práci, ztratí nějakou oblíbenou věc, rozbije se mu auto, usmrtí člověka při autonehodě nebo mu odejde na věčnost někdo blízký, potřeboval by možná psychiatra daleko více než truchlící psychoterapeuta, protože mu v extrémním případě hrozí dříve či později pobyt v detenčním zařízení při nezvládnutí situace.
Otázkou zůstává, co je zdravé a nezdravé truchlení. Pokud bude vdova chodit v černém déle jak čtvrt roku a vrabci si o tom začnou cvrlikat na střeše, jemně bych jí doporučil konzultovat situaci s psychoterapeutem.
Rozhodne-li se následně sama pomoc vyhledat, má opravdu vyhráno!
Pomoc pro ty, co chtějí
Aby nešlo o vyhozený čas a peníze, je dobré vyhledat psychoterapeuta ve chvíli, kdy je člověk rozhodnutý ho navštívit a svůj problém řešit. Jen sám vnitřně motivovaný pacient se může dočkat úspěchu.
Pokud půjdu k psychoterapeutovi léčit tabakismus a vím, že si po zaklapnutí dveří zapálím a udělám dlouhý kouř, nebo bych rád začal abstinovat a po návštěvě odborníka mám naplánovánu pijatiku s kamarády, je fajn návštěvu odložit nebo zrušit úplně.
Ušetří se tak čas a energie na klienta, který pomoc potřebuje a hledá třeba kvůli tomu, aby zmírnil pocity svých tělesných bolestí. Pomoc mohou najít i lidé, kteří chtějí řešit poruchy ve stravování, fóbie nebo úzkosti.
Psychoterapie je jako paleta. Nabízí různé příchutě a žádná ingredience není špatná. A jak říkají i závěry výzkumných studií, v mnoha případech je účinnějším prostředkem na neduhy než farmakoterapie.