Článek
Člověk to tam už zná. Stánky jsou zpravidla se svým zbožím na stejném místě. Vlevo směrem ke kostelu palačinky s nugátem, uprostřed malé uličky s občerstvením. Místo po pravé straně je pro čepice a rukavice.
Ovoce a zelenina konečně všude
Ty nekupuji každý rok, protože vydrží déle než deštník. Dokonce jsou za přiměřenou cenu! Hudba mile hraje, lidé se k sobě tulí a jde o pohodovou atmosféru. Mnozí si zanadávají na drahotu, ale stejně si do kapsy nebo igelitky něco pořídí. Někdo Františka, jiný trdelník.
„Vůbec jsem netušila, že jsou tak malé,“ posteskla si letos sestra, se kterou jsem měl u stromečku sraz na Mikuláše. Podívali jsme se i jako dospělí na bájnou trojici, před kterou se v dětství trásl i každý dnešní dospělý strachy a drkotal mezi zuby básničku, aby dostal i on pytlík se sladkostmi a ovocem
Kdo byl hodný a měl rychlé rodiče, mohl to být i banán a mandarinka, jež se vedle brambor a červené řepy objevily v tomto období také v několika prodejnách podniku Ovoce a zelenina. Br! Jen ta vzpomínka a nyní vybavená představa mnou otřásá, když si uvědomím, že dnes jsou oba dva druhy ovoce na každém rohu a nemusí se na ně stát ani fronty!
Moment. Já to spočítám.
Co však přehlédnout nelze, je způsob prodeje. Pravda, dříve často v masně nebo zelenině člověk narazil na vykuka, který si rychlostí blesku přifařil k hmotnosti zboží na váze třeba 5 deka navíc, ale zákazník to málokdy poznal. Reklamace se moc nenosila a pokud se někdo rozhodl napsat zápis do Knihy přání a stížností, vlastně se zbytečně zdržoval.
Anketa
Odpověď by přišla do měsíce a mohla by obsahovat sdělení, že pracovník X. Y. je vyučený prodavač, který se buď přehlédl nebo zcela výjimečně udělal chybu a soudruhy byl pokárán. Bonusem pracovníků v tomto oboru bylo vždy dobré bydlo, často i automobil zahraniční provenience.
Dnes se u jednotlivých stánků tvoří fronty a had lidiček se zatajeným dechem pozoruje chlapce a děvčata coby prodávající, kteří řeší neustálé „problémy“. Dvakrát svařák, dvě deci? To je 2 × 60, 120. „Vy máte dvoustovku? Moment,“ 200 – 120 = 80 je k vrácení. Nikoliv z hlavy jako ve škole, ale na kalkulačce.
Školství dnes bohužel nezaručuje žádnou výstupní úroveň svým absolventům, do hlavy kantoři ani základní početní úkony nenalijí. Výsledky průzkumů o schopnostech počítat jsou tristní. Stále méně lidí to chce a dokáže. Na trhu práce se tak objevují absolventi, kteří i k základním početním úkonům potřebují kalkulačku. Možná jim usnadňuje život, ale mně prostě ve frontě u prodavače/ky leze na nervy!