Hlavní obsah
Práce a vzdělání

Na základce jsem díky roku 1968 zažil překvapení. Profesor Emanuel Pecka učil tělocvik

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: pexels

Vysokoškolský pedagog učil na základce tělocvik.

22. 8. 11:10

Byl jsem asi v šesté nebo sedmé třídě. Začalo září a třídní učitelka nám oznámila, že na tělocvik a dějepis budeme mít nového učitele. Tak se v mém životě objevil doc. PhDr. Emanuel Pecka, Csc. (1932-2019).

Článek

To jsem o něm ještě nic nevěděl. Prizmatem očima žáka základní školy jsem ho neuměl dát do škatulky. Ovšem historii vyprávěl skvěle!

Ze základky do Akademie věd

Díky němu jsem začal mít rád II. světovou válku a vůbec nic se nedozvěděl o Poučení z krizového vývoje v roce 1968: „Přečtěte si všechno v učebnici, tam je vše podrobně popsáno,“ řekl nám ke čtyřem stránkám v knize a hned nás uklidnil: „Zkoušet z toho nikoho nebudu.“

Díky jeho poutavému vyprávění jsem přišel na kloub i tomu, co je to sociologie. To tedy o trochu později, po roce 1989, když jsem se někde dočetl, že docent Pecka získal od prezidenta republiky jmenovací dekret do akademické hodnosti profesora.

Sociologie v jeho pojetí byla věda o společnosti, popisující stav života, ve kterém se nalézáme. Ze základní školy odešel, v tělocvičně nechal míč, vrátil se do Sociologického ústavu Akademie věd, kde kdysi pracoval.

Stal se spouštěčem

Když jsem studoval první vysokou školu, obor Sociální práce na Univerzitě Hradec Králové, vzpomněl jsem si na něj. Měl jsem napsat svoji první seminární práci, a tak jsem ho požádal o konzultaci: „Vybral jsi si zajímavé téma, Honzo, jen tak dál,“dozvěděl jsem se a byl jsem nadšený, že mě nebrzdil, ale odšpuntoval ve mně zájem o zkoumání hloubky problémů.

V mém případě však nešlo o sociologii, ale o podstatu člověka. Studium jsem dále směřoval a směřuji k poznání procesů a pochodů, spojených s jednotlivcem a jeho životem, absolvoval jsem tedy ještě Speciální pedagogiku, Sociální a masovou komunikaci a dokončuji Psychologii.

V každém případě však mohu říci, že pan učitel Emanuel Pecka byl jedním z prvních spouštěčů, díky kterému jsem nalezl ve vzdělávání zálibu.

Založil školu v Budějovicích

Členství v KSČ ukončil v roce 1970 kvůli nesouhlasu se vstupem vojsk. Na pracovišti měl zákaz publikační činnosti a byl dán do dispozice. Čas tedy trávil po neuvěřitelnou dobu 5 let doma u telefonu.

V roce 1977 se rozhodl nepodepsat Antichartu. A jako namydlený blesk letěl z práce na dlažbu. Štěstí se na něj usmálo až na Základní škole v Praze 4, kterou jsem tehdy navštěvoval, hledal se tělocvikář. V roce 1988, kdy už nedaleko bujela perestrojka, se mohl vrátit do Akademie věd.

Po roce 1989 chvilku přednášel na Vysoké škole ekonomické, kde se stal zástupcem vedoucího katedry politologie. Později stál při zrodu Vysoké školy evropských a regionálních studií v Českých Budějovicích, jejímž byl prvním rektorem. Do důchodu šel v roce 2000.

Člověk nikdy neví, kdy a kde koho potká. Jsem rád, že jsem se díky prof. Emanuelu Peckovi vydal na cestu poznávání.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz