Článek
Kdo si počká, ten se samozřejmě dočká. Platové tabulky v sobě nesou zvláštní kouzlo. Kdo vydrží přikovaný v jednom oboru, je na tom před důchodem nejlépe! Jistých má totiž často o více naž 10 000 více, i když přetrhnout se už jako nováček nemusí…
Morálka je neviditelná
Úplně naopak jsou na tom někteří úředníci nebo úřednice. Podotýkám, že vybraní. A to zrakem ostřížím. Jako třeba v Praze, kde jedna z asistentek ředitele Magistrátu měla na výplatnici o 857 tisícovek více.
Ostříží očka patří Martinu Kubelkovi, který tak podle svých slov v souladu se zákonem posoudil pracovní výkony své kolegyně. Z cizího krev neteče, říká se, ale tady došlo k čerpání prostředků občanů hlavního města Prahy!
Nechce se mně populisticky přepočítávat, kolik kostek másla by se za podobnou sumu dalo pořídit, ale v každém případě si uvědomuji, jak jsou tvořeny právní normy. Právo je minimem morálky, která mi tu prostě neštymuje.
Doplatí úřad všem?
Když jsem jel autobusem do práce, rozebírali v očekávání vánočních odměn úředníci jiného územně správního celku. Jeden se ptal druhého, co tomu říká: „Inu, asi dřela jako kůň,“ vzpomněl si na hodnocení úřednice Jany Nagyové, ředitelky sekretariátu bývalého premiéra Petra Nečase.
Anketa
V jakémkoliv zaměstnání platí, že zaměstnanec by neměl být pozitivně ani negativně během odměňování za svoji práci rozlišován. Česká pošta tak má nyní na základě rozhodnutí soudu dorovnat mzdu řidiči z Moravy, kterému několik let bezdůvodně vyplácela méně než pražskému šoférovi.
Nevím, jestli se rozhoupá některá z asistentek pražského Magistrátu podat na svého zaměstnavatele žalobu pro diskriminaci v oblasti mezd, ale je tu nebezpečí, že tak učinit může. To by znamenalo, že by pak mohl být úřad donucen vyplatit rozdíl v odměnách i ostatním.
Zajímavé je vyjádření pražského primátora Bohuslava Svobody k věci, který na kritiky slovně zaútočil s tím, že věc zbytečně politizují. Američané dnes kritizují svého prezidenta Joea Bidena za udělení milosti svému synovi, kterého tak uchránil kriminálu. Svým rozhodnutím se tak zapsal do historie Spojených států stejně jako Bohuslav Svoboda do historie hlavního města Prahy. Kdo by si jinak na staříky vzpomněl, když jsou oba na odchodu?