Článek
Pobírání výsluhy za práci podle současné legislativy je výsostné území příslušníků bezpečnostních sborů. Policie, armáda, Vězeňská služba, hasiči. Jejich příslušníkům tak není vykoupena jejich služba, ale omezení, která jsou s jejich pozicemi svázána.
Lékař může podnikat
Kdo si myslí, že příslušník přijde po směně domů, svleče uniformu, uloží zbraň pod polštář a může se jít věnovat třeba podnikání v rámci rodinného statku, mýlí se. Zákonem mají podnikání zakázáno, pokud jsou v činné službě. Příslušníci tak mohou během služby ve prospěch státu jen koukat, jak se daří nebo nedaří ostatním.
Anketa
Pokud se prokáže, že příslušník prodával coby podnikatel vejce a vydělával si tím, řešení je jednoduché jako facka. Končí bez milosti na dlažbě! Pravidla jsou na první pohled tvrdá, ale kdo z daňových poplatníků by chtěl vidět, jak úřední osoba, která mně právě vytáhla z peněženky tisíc korun za rychlou jízdu v obci bude o pár hodin později stát na benzínce s čerpací pistolí a tankovat mně benzín do nádrže, protože má prodejnu v nájmu?
Obvoďák, který chová 30 slepic, může bez jakéhokoliv omezení vyvěsit vedle ordinačních hodin ceduli s nápisem 1 vejce 8,- Kč a vesele se věnovat rozšiřování svého chovu. Žádné omezení se na něj nevztahuje, proto také nedostává výsluhu.
Proplaceno mají vše
Lékaři, pokud jsou zaměstnáni, jsou jako jiní běžní občané povinni požádat o povolení pouze totožné činnosti, ve které podniká jejich zaměstnavatel. Pokud si kdokoliv myslí, že si otevře operační sál v garáži přilepené ke svému rodinnému domu, i když je operatérem v okresní nemocnici, prostě to nepůjde.
Nic jim však nebrání v tom, aby na dvorku u svého domku postavili kurník a drobky od stolu přimíchala jejich rodina do krmiva jako pamlsky kvůli hezkým žloutkům a dobrému prodeji vajec. To samé platí u výsledků jejich bádání, a tak mohou jako potravní doplňky nechat dát do tobolek vlákninu a tu pak prodávat i svým pacientům jako skvělý prostředek na hubnutí. Fantazii se meze nekladou.
Chápu, že jejich vzdělávací proces trvá dlouho, pravidelně se musí vzdělávat a jsou vystaveni neuropsychické zátěži. Na studium však mají placené volno a za zvýšenou zátěž příplatek.
Čeří relativně klidnou hladinu
Pokud by jako zdravotníci uvažovali i ostatní profese, dojde k rychlé devalvaci měny, kterou by trh nemusel zvládnout.
Není vlastně náročnější profese zdravotní sestry/bratra nebo pomocného zdravotnického personálu? A co dnes tolik diskutovaní kuchaři, kantoři, na trhu práce chybějící řidiči, prodavačky, psychologové, redaktoři, editoři… – neznám nikoho, komu by se výsluha po několika odpracovaných letech nelíbila!
Je zajímavé sledovat, jakým způsobem a kdo prosazuje tyto nehorázné požadavky pro svoji profesi. Ale brát je vážně by mohlo asi jen malé dítě. Jde totiž spíše o čeření hladiny a zjišťování hranic, které jsou nepřekročitelné.
Velmi si vážím práce lékařů, zdravotních sester a bratrů, jakož i jiného zdravotnického personálu. Abych si však o nich nemusel myslet „svoje“, prosím, zachovejte svému stavu důstojnost a neklesejte pod její práh. Vše má své dno!
Zdroj: