Článek
Vstřícného a dlouhodobého postoje veřejného mínění se rozhodl využít předseda české vlády Petr Fiala spolu s bavorským premiérem Markusem Söderem. Protože je to do Bavor vlastně jen kousek, rozhodl jsem se zajet se podívat na Šumavu a Němce navštívit, abych viděl, jak se sliby pánů politiků daří realizovat v praxi.
Okresní městečko zářilo
Cestou jsem se stavil v den svátku Martina na husičce s knedlíkem a se zelím, cesta rychle ubíhala. Dobírám si poslední dny dovolené, proč je tedy nevyužít rozumně a neudělat si výlet.
V Chamu, kde se v létě pánové sešli, je prý hezký aquapark, a tak jsem si do příručního zavazadla s sebou vzal i plavky. Abych se nenudil, když na nic zajímavého nenarazím! Podle Úřadu vlády šlo o cestu úspěšnou, byla na ní podepsána dokonce tři memoranda.
Anketa
Vzájemná spolupráce se má týkat činnosti hasičů, turistiky a rozšíření aplikace Záchranka do Bavorska. Na akci se objevili i zástupci tří českých krajů. Radost mohli mít Karlovaráci, Plzeňáci a Jihočeši! Na okresní německé městečko slávy až nad hlavu.
Němečtí zedníci na českých stavbách
V příštím školním roce tak má v pohraničí vzniknout šest bilingvních škol, kde žáci budou česky mluvit, jako když bičem mrská. Ze začátku se mluvilo o třech, ale to se asi někomu z přítomných zdálo málo, tak řekl číslo o 100% větší.
Bavorské ministerstvo dokonce vydalo prohlášení o tom, že půjde o majáky bavorsko - českého přátelství! Proč ne, říkal jsem si v duchu, když jsem si uvědomil, že Německo český premiér prozatím proslavil přesně před rokem nákupem Nutelly, aby dokázal, že je v Česku předražená.
Nejvíce dvojjazyčných škol má být v Horní Falci, kde bylo dokonce vytipováno jako ideální místo právě městečko Cham. Když jsem v Německu sjížděl k prvnímu supermarketu, kde bylo zaplněno vozidly s českými poznávacími značkami, představoval jsem si, jak vše bude za chvilku naopak! V českých krámech německé prodavačky, na stavbách pendleři s orlicí na cestovním dokladu.
Češtinu se nikdo neučí
V Chamu jsou dvě gymnázia, a tak jsem si k ověření slibů vybral jedno z nich. Hodil jsem si korunou, panna nebo orel a orel ukázal na ústav pojmenovaný po optikovi Josephu von Fraunhoferovi. Webové stránky má nyní každá škola, pátrací akce začala!
Lingvistické gymnázium s 951 studenty přece zcela jistě může každým rokem chrlit jednoho češtináře za druhým… Má to ovšem jednu jedinou chybu! Na školách se podle rozvrhu hodin jako první cizí jazyk vyučuje angličtina, francouzština a latina. Druhému jazyku ve vyšších ročnících pak dominují italština, ruština, španělština nebo čínština.
Kde nic není, ani smrt nebere. Po češtině ani stopy a zájem o ni by se dal spočítat mezi žáky na prstech jedné ruky! Zatím možná na otevření jednočlenného kurzu… Nezbývá než Němcům držet palce, aby mezi mládeží kantoři zájem o češtinu vybudili.
Nevím, na kolik cesta českého premiéra s mohutnou suitou zástupců tří krajů do Bavorska v létě vyšla, ale vypadá to, že místo Nutelly z ní přivezl ..... (české slovo na pět). A vůbec nevím, jestli se mám smát, nebo plakat. Ovšem kdo ví - nový školní rok je daleko, třeba nám ještě vytřou zrak, že ano?