Hlavní obsah
Automobily a vozidla

Pražákům, těm je hej, ty nezablouděj… Prohnou se při placení parkovného!

Foto: pexels.com

Parkovací domy zejí prázdnotou.

„V Tůních a V Jámě, Moráň, Výtoň, procházka Prahou, to je výkon,“ zaznělo z pera a úst F. R. Čecha a hit zapůjčený skupinou Pražský výběr byl na světě. Dnes je situace obdobná. S parkováním.

Článek

Kdo se přistěhoval do hlavního města, mohl by vyprávět. A kdo v něm bydlí, vzpomíná na staré časy. Jak se zvyšuje průměrný počet aut v domácnostech, jde o stále těžší oříšek! Nic také není zadarmo. Radnice jednotlivých městských částí stojí jednou ročně s napřaženu rukou a čekají, kdo zacvaká.

Stání bez uhrazeného parkovného za 700

Ti, kdo jen opomenou nebo se zpozdí, jsou z ničeho nic nejen řádnými obyvateli, ale také dlužníky na poplatcích. S těmi si dovedou v cuku letu poradit muži v uniformách městských strážníků. A věřte, že mají oči jako na stopkách!

Anketa

Je správa parkování ve městě, kde bydlíte, spravedlivá?
Nebydlím ve městě, ale na vsi. My bychom starostu, který by chtěl parkovné zavést, vyhnali z radnice na to tata!
0 %
Určitě ne, dělají v tom galimatyáš a člověk vlastně ani neví, za co pak peníze utrácí.
100 %
Já jsem spokojený/á. Tedy spíše neprotestující. Kdyby nechtěli za parkovné, vymysleli by si něco jiného.
0 %
Celkem hlasovali 2 čtenáři.

Sám bydlím na Praze 2 ve čtvrti s nostalgickým názvem Královské Vinohrady. A stačí, když projíždím dlouhatánskou Vinohradskou třídu, která protíná metropoli ještě čtvrtěmi Praha 3 - Žižkov a Praha 10 - Strašnice.

Radnice každé městské části má svojí kasičku, a tak stačí, abych zaparkoval pár metrů dál a v datové schránce mě po čase čeká pozdrav. Výzva k uhrazení pokuty! Zpravidla jde o 700 korun, ale kde jak se jim bránit, když je volné místo zrovna na „trojce“, jen pár metrů za “dvojkou”?

Cílem je zvýšení dostupnosti parkovacích míst

Několikrát se mi to stalo. Vím, že mám placeno na „dvojce“, kde do kasičky přispívám 1 200 ročně, ale ani s tímto včas a řádně uhrazeným parkovným nemohu stát mimo vymezenou obec, jak se honosně nazývají městské části.

Podobně rozparcelované město mají v Brně, kde se nalézají tři zóny. A, B a C, všichni cvakají stejně, jen místo 1 200 ročně jde o dvě stovky. Předpokládám, že útrata za správu chodníků a vozovky je srovnatelná… (abych zbytečně neukazoval na brněnské lidumilství, od 1. 1. 2025 se cena po sedmi letech „testování“ zvyšuje na 800)

Osoby, které přejedou ze zóny A do B, mohou využít ročního limitu 100 hodin k parkování zdarma. Pokud limit překročí, účtuje jim město symbolických 100 korun ročně. V případě parkování jde vždy o úvahu měst a obcí, ve kterých je zaváděno. Cílem má být zvýšení dostupnosti parkování.

To se však městům nedaří. Parkovací domy, které občas slavnostně otevřou, zejí prázdnotou. Stojí často na místech, odkud je komplikované spojení kamkoliv. Ulice pak ani platícím vlastníkům automobilů nezajistí vůbec nic. Buď je volno nebo ne. V zásadě tak jde o další chyták, jak vysát z kapes poplatníků nějakou tu stovku do společné kasy. Pražáci možná v Praze nezabloudí, ale jisto jistě nezaparkují nebo jen s velkými problémy!

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz