Článek
To ale nejde, stát musí být dobrý hospodář. Rozhodnout by měla shoda na parametrech fyzické a neuropsychické zátěže. Kdo nakonec bude mezi usmívajícími se na piedestalu vítězů, čert ví.
Kantoři přichází o nervy
Rozhodovat by měla fyzická zátěž, ale podstatným argumentem je teplo i chlad, ruku v ruce. Pak také pracovní poloha a vibrace. Pětice z dvanácti rizik. Ostatní jsou neviditelná? Nebo je dosud dosud nikdo neviděl a nevnímal?
Anketa
Dříve chodili do předčasné penze horníci, vojáci, policisté. Jednoznačně profese, ve kterých jde o krk. Na dolech hrozí nebezpečí závalu, sem tam opravdu k nešťastné události došlo. Policisté jsou často ohroženi dennodenně. Zvlášť ti na ulici.
Co však mají říkat kantoři, kteří se starají o výchovu čím dál více rozjívených dětí? Řidiči, kterým se koncem profesní kariéry stejně jako každému druhému zhorší zrak? A jak vůbec ke všemu přijdou sólisté baletních souborů, jejichž životnost končí už kolem čtyřicítky?
Nezaměstnané ani předčasná penze neláká
Nebo popeláři a metaři dostanou přednost? Vždyť právě oni jsou na čerstvém vzduchu a mohou si celý den užívat sluníčka, stejně se planeta údajně otepluje. Zvýší se předčasným odchodem do důchodu prestiž těchto pracovních pozic?
Již dnes mohou z pracovního trhu odejít dříve zdravotničtí záchranáři, horníci a podnikoví hasiči. Až o dva a půl roku při odpracovaných 20 letech v profesi. Že by se ale o jejich místa někdo pral, to se říci nedá.
Na trhu práce je jich stále nedostatek a všichni jsme rádi, když pro nás vůbec sanitka dojede. Zvlášť v místech se sníženou dostupností. Ovšem jde o profese s velkým vyjednávacím potenciálem u svých odborářů.
Lelkovat v práci nemůže nikdo
Ti prostě nelenili, domluvili a vlastně o tom ani moc nemluvili. Proto vše proběhlo jako po másle! Ostatní tiše vyčkávají, někteří ani nedutají. O tom, že diskuse může být prospěšná, svědčí fakt, že se otevírá půl roku před volbami.
Bylo by naivní si myslet, že nejde o vhodné načasování. Každý z partajních lídrů si totiž nyní může oslovovat jakou chce profesní skupinu a nikdo mu to nemůže mít za zlé. Jakmile se zavřou volební místnosti, může se diskuse přerušit.
Opačné starosti mají senioři v Německu. Tam se věk odchodu do důchodu pomaličku zvyšuje, za pár let by se jeho ručička měla zastavit na 67 letech. Doba dožití stoupá a pracující jsou ti, kteří jsou vklíněni mezi děti a skupinu lidí na zaslouženém odpočinku, a tak se musí ohánět.
Ruku v ruce se vzrůstajícím věkem dožití bohužel nepřichází vyšší porodnost. Dříve přímá úměra, dnes komplikovaná rovnice s neznámou ve výsledku. Jak vše dopadne možná neví ani ti, kteří pomyslného džina z lahve vypustili.