Hlavní obsah
Psychologie

S konkrétní pomocí přichází skupina. Spory jsou v ní normální

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: pexels.com

Více hlav, více rozumu.

12. 4. 0:05

Problém, se kterým se někdy každý z nás potýká, nemusí mít vůbec individuální charakter. Prožíváme podobné situace, hledáme odpovědi na podobné otázky. Čím budu po škole? Mám studovat kybernetiku nebo se věnovat baletu? Odpovědi může nalézt skupina.

Článek

Vrstevníci. Nejčastější skupina lidí, kteří mají podobné problémy. Nebo kolegové na pracovišti. Také uživatelé drog.

Co řešíme, řeší i jiní

Jen na první pohled jde o problémy, které tíží zrovna jednoho člověka. Otázky mohou být různé, cesta k řešení společná.

Že se každý den potkávají spolužáci ve školní třídě neznamená, že se vzájemně svěřují se svými problémy. Ani lidé působící na jednom pracovišti neznají kolikrát o člověku více než to, že sedí ve druhé kanceláři a v zaměstnání řeší podobné úkoly.

Terapeutické skupiny vznikají zpravidla pro větší efektivitu při řešení společných otázek. Sejdeme se poprvé a poznáme se. Já jsem Květa, to je Franta, vedle sedí Milena a tak podobně. Najednou si začneme uvědomovat, že nejsme sami, ale i někdo jiný, kterého potkáme ve skupině, řeší podobné situace.

Více hlav, více rozumu

Jednotlivé účastníky spojuje snaha o vyřešení cíle. Sice jsem ve skupině, ale když ho vyřešíme, už do ní vlastně nebudu patřit a ušetřím svůj drahocenný čas, honí se každému hlavou.

Kdo bude mluvit první a kdo poslední? Přece zde musíme vytvořit nějaká pravidla, která budou funkční a pomohou vyřešit právě můj problém. A uděláme to tak, že každý napíše referát nebo si každý z nás připraví seznam plusů a minusů? Co tomu řeknou druzí a bude to vůbec vyhovovat mně?

No a vlastně závěrem zbývá jediné. Říci všem, jak jsem se rozhodl nebo rozhodla. Pak si třeba i poslechnout názory druhých.

Práce ve skupině při řešení problémů bývá poměrně rychlá a jasná, i když i během ní může docházet ke sporům a drobným hádkám. Jsou neškodné, vyřeší je vlastně přítomnost dalších členů skupiny. Pokud se žák rozhoduje o budoucí profesi, ideální věc! A na rozdíl od psychoterapie jeden na jednoho nepoměrně lacinější.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz