Článek
Mixle v piksle, dá se říci o každém plánu oslav veřejnoprávní televize na poslední den roku. Přesto by bookemakeři zaplakali, pokud by si sázkaři mohli vsázet. Kdo by tipnul Jiřinu Bohdalovou, Václava Faltuse nebo Vladimíra Menšíka, s prázdnou by neodcházel.
Důchodu se nedožil
Jedna kapsa prázdná, druhá vysypaná, tak by se dal ve stručnosti popsat rezervoár humoru na Kavčích horách. Za 135 korun měsíčně od každého koncesionáře se sice točí v televizním byznysu mraky bezpracných peněz, ale na pořádný fór to je, jak vidno, zatraceně málo!
Rozesmát totiž Menšík, ivančický rodák, uměl. Stačilo, že se narodil, dalo by se říci. Matrikářka udělala chybu a místo roku 1929 napsala 1924. Od té doby herec chvilkami dělal vše proto, aby mohl odejít do důchodu již v roce 1984…
Anketa
Nepodařilo se, v roce 1988 národu z televizních obrazovek oznámil, že je těžce nemocný. O dva dny později v Brně skonal. Do důchodu mu tak zbýval celý rok!
Náhradník se nehledá
Zaslouženě šel jako zaměstnanec pražského Filmového studia Barrandov z role do role. Od sudiček pak dostal do vínku komediální talent, kterého si užil až až.
To nemohlo ujít zkušeným režisérům, kteří pro něj připravili piedestal v podobě uvádění tří ročníků televizního Silvestra. Z tohoto pomníku pak archiv České televize rok co rok ukrojí krajíc, pocukruje a nabídne životem znuděným televizním divákům.
Vtipy a elán Vladimíra Menšíka, z nějž na obrazovce sálá přirozenost a optimismus, totiž od osmdesátých let minulého století ještě nikdo nepřebil! Kdokoliv jiný z moderátorů hvězdného večera je pak dokonale zastíněn. A tak místo hledání náhrady vznikla tradice, na kterou se navazuje.
Chlubí se s ním i sousedé
Letos byl průvodcem Richard Genzer spolu s Adélou Gondíkovou. No a když jim došla slova, objevil se v jejich rukách dálkový ovladač studiové pseudotelevize, kterým s šibalským úsměvem mohli přepnout. Na Menšíka.
Aby nešlo o blamáž pro diváky, dramaturgie předem v programu avizovala název To jsme měli doma taky! – ano, vše z odvysílaného už jsme přinejmenším jednou viděli.
Na slavného rodáka nezapomínají nejen v jeho rodišti Ivančicích, kde se po něm jmenuje základní škola, jejíž průčelí zdobí Menšíkova busta, ale přivlastňují si ho i Brňáci. Do metropole je to totiž jen coby kamenem dohodil, a tak již dnes brázdí místní koleje tramvaj nazvaná po slavném sousedovi.
Pokud to tak půjde i do budoucna, možná příští rok přijde ČT s novinkou a Silvestra bude s užitím umělé inteligence uvádět… Klon Vladimír Menšík spolu s živou kolegyní Jiřinou Bohdalovou! Mezi námi – možná by to bylo to nejlepší řešení!