Článek
Nejdříve to byl ve společnosti problém s podomními prodejci hrnců a pánví. Obcházeli domácnosti a kde někdo narazil na seniora, který neměl přehled, zastavil se. Aby se vnutil a mohl vysvětlovat, že právě jím prodávaný výrobek v podobě hrnce má cenu zlata.
Senioři bicepsy netrénují
Snad jim odzvonilo, společnost se vyvíjí a má své očistné mechanismy, zdálo se. Bohužel. Pod svícnem bývá největší tma.
Sousedka, která bydlí o patro nade mnou, umístila maminku do luxusního privátního domova pro seniory. Myslela si, že tam bude o maminku skvěle postaráno. Krásná tělocvična, ještě hezčí bazén, nádherná společenská místnost.
Pak si uvědomila, že vše je vlastně jen na oko. Nemohoucí maminka těžko seběhne dvě patra do přízemí, aby si po ránu vzala činky a posílila si svůj biceps. Také do kulturní místnosti ji musel dovézt na kolečkovém křesle některý z ošetřovatelů.
Operace za 20 000
Když prozřela, ještě chvilku pozorovala nastavený systém. Pokud mamince nakupovala léky s doplatkem, utratila za ně každý měsíc tisícikorunu. Ta se v rámci dodávek v seniorském ráji zvýšila o polovic.
Ber nebo neber, pracovníci důchoďáku, s nádhernými fotkami na webových stránkách, kde se jeden senior usmívá více než druhý, sice léky zajistí, ale nikde není napsáno jaké a za kolik. Nikdo nesleduje, jaká je výše doplatků, které musí do 5 000 Kč za rok zacálovat.
I vrabci na střeše si cvrlikají o tom, že se najdou v rámci ortopedických operací jedinci, kteří své „umění“ dokážou prodat. Lékař prý operuje klidně za 20 000 Kč… Kdo nemaže, ten nejede. Babičky a dědečkové s úpornými bolestmi tak sáhnou do štrozoku a na dřevo vysolí, kolik si felčar řekne.
Slyšet se dá i za pár stovek
Mzda lékařů v nemocnicích přitom jenom kvete. Někteří si s přesčasy přijdou i na skoro jednostotisíc hrubého. To není málo, dá se říci. Ovšem oni by rádi ještě více. A kdo jiný by jim měl přispět na život než jejich pacienti?
Třeba v ORL ambulancích. Prostě na ušním. Kolegyně v práci je starší, začíná trpět nedoslýchavostí, jaký je výsledek vyšetření? Jedno ucho je postiženo ztrátou 45% a druhé je o 25% horší. Nic se neděje, bude prý muset nosit naslouchátko.
Anketa
Jeho cena ve výši 20 000 korun mně přišla poněkud vysoká, ale pokud jí pomůže, proč ne, řekl jsem si. Večer jsem se mrknul na internet, mezi jehož aktivní uživatelky se kolegyně neřadí. No a cenový rozptyl? Od několika set korun v obchodních řetězcích až po desítky tisíc za specializované modely. Obojí přináší stejnou službu. Člověk po nich lépe slyší. Ty dražší prý snad pohltí i šumy z okolí… Kompenzační pomůcky pro sluch se pořizují na základě doporučení lékaře – specialisty, a to nejlépe v ORL ambulancích. Pojišťovny přispívají na jedno sedmtisícovek. Kolik je provize zdravotnického zařízení zůstává tajemstvím.
Někteří doktoři jezdí na drahé kongresy do luxusních dovolenkových resortů zdarma na pozvání výrobců léčiv. A pokud někdo z nich nejede? Lidé lékařům někdy sami přinesou peníze. Úplatek za péči je podle výsledků nedávno zveřejněného průzkumu ochotno dát 20% z nás.