Hlavní obsah
Práce a vzdělání

Žáci, kteří propadli, budou mít šanci. Blíží se opravné zkoušky

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: pexels.com

Kdyby během školního roku dával pozor a vyjmenovaná slova se naučil, nemusel se připravovat na opravné zkoušky o prázdninách.

23. 7. 11:08

Stupnice od jedničky do pěti je jasná. Někde koupili za vysvědčení dětem jako odměnu dort, jinde tolik radosti nebylo. Kdo měl na konci roku pětku nebo byl neklasifikován, má ještě šanci!

Článek

Připravovat se na opravnou zkoušku, která je pro některé ne příliš úspěšné žáky a studenty, nemusí ti, kteří byli hodnoceni nedostatečnou z více jak dvou předmětů. Ti si prázdniny mohou užít stejně jako jejich úspěšnější spolužáci letními radovánkami. Může však jít o jejich poslední volné dny do 31. srpna, kdy spolu s prázdninami formálně končí i školní rok.

Opakování nemusí být automatické

„Můj syn propadl z matematiky, tak jsem mu na prázdniny našel domácího učitele. Dochází 3× týdně a celá rodina doufá, že dítě nebude muset opakovat ročník,“ svěřil se M. N., otec jednoho z pražských osmáků.

Žáci, kteří plní povinnou základní školní docházku, opakují v případě neúspěchu ročník vždy. Jestliže ji však mají za sebou, musí požádat ředitele školy o povolení opakovat třídu, ve které propadli, a je jen na něm, jak rozhodne.

Žádost řediteli školy musí u nezletilých podat zákonný zástupce, dospělí si ji pak sepisují a odůvodňují sami. Je dobré vysvětlit důvody neúspěchu.

Pokud opakování není ředitelem školy povoleno, cesta vede buď do prvního zaměstnání nebo do databáze nezaměstnaných uchazečů na Úřadu práce. A je jedno, jestli je žákovi dvacet nebo šestnáct, rozhoduje jen hranice povinné základní školní docházky - ta je dnes stanovena na 9 let a není vůbec důležité, jestli k jejímu vypršení dojde třeba v 7. třídě základní školy (u těch, kteří v minulosti propadli)…

Nepropadá se jen z chování

Opravné zkoušky se konají před komisí, která je složena z vyučujících daného předmětu ve škole. Je tím zajištěna větší objektivita, nikdo se pak nemůže vymlouvat, že kantor si na někoho zasedl a „osolil to“.

Rozsah učiva k přezkoušení se skládá z látky, která byla probírána v celém pololetí školního roku. O výsledné známce komise provede hlasování a protože počet jejích členů bývá lichý, rozhoduje většina. Termíny „opravek“ již klepou na dveře, konají se nejpozději do data administrativního konce školního roku.

Lepší známku než se objeví na vysvědčení nelze získat z chování. Z něj také nejde propadnout, protože žák nebo student je hodnocen slovně v rozsahu 1–3. Chování může být hodnoceno jako velmi dobré, uspokojivé nebo neuspokojivé. Opravné zkoušky z chování možné nejsou.

Lidi s nedokončeným základním vzděláním si nejen v Česku obtížně hledají práci, a tak často zůstávají na Úřadu práce, protože stejně jako světu nenabízí nic oni, ani jim svět nic moc nenabízí. Jde-li o jejich příjmy, zůstávají na nejnižší úrovni po celý život. Těm, kteří tyto varovné signály nevnímají, pšenka nepokvete.

Anketa

Jaká byla vaše nejhorší známka na vysvědčení?
Vždycky jsem měl/a samé jedničky.
12,1 %
Sem tam dvojka, ale o nic hrozného nešlo.
21,2 %
Občas trojka.
21,2 %
Někdy se nedařilo, i čtyřku jsem měl/a.
24,2 %
Patřím mezi ty, kteří měli i pětku. Moc se tím nechlubím.
21,3 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 33 čtenářů.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz