Článek
Automobily bez řidičů, pokladny bez pokladních, městská hromadná doprava bez zásahu člověka, články bez redaktorů, vyučování bez kantorů, zabíjení ve válkách pomocí dronů a spoustu dalších činností, odkud začíná být vytlačován člověk.
Plavci musí do vody
Itálie vystavila rychlé stop těmto novinkám, protože zjistila, že umělá inteligence nerozezná věk uživatele a jejím prostřednictvím by mohlo dojít k nevhodnému působení na děti a mladistvé.
Přístup vedle Itálie blokuje i Rusko, Čína, Venezuela a proti užívání jsou i některé australské a americké univerzity. Jaký vývoj lze očekávat v Česku?
Podstata společnosti by měla zůstat zachována. Sociální kompetence lze získat v přírodě životem ve skupině, tu nenahradí ani rodina a ani vysedávání u počítače. Kdo chce jezdit na lyžích, musí na hory. Kdo chce plavat, musí do vody.
Kapři si rybník nevypustí
Na jednoduché otázky není třeba hledat těžké odpovědi. Jak udělat vlnovku a procvičit motoriku dětské ruky, na to je potřeba učitel nebo učitelka.
Zásadní důvod, ohrožení výchovy děti a mládeže, byl v Itálii podpořen suchým sdělením, že existuje podezření o zneužívání osobních údajů. Řekl bych, že jde o zcela stěžejní argumenty. Rozhodovat o nich bude ještě soud. Ten je složen z živých lidských bytostí.
Také pozice psychoterapeutů je v systému jedinečná. Člověku může pomoci jen člověk, který jej dokáže obsáhnout v jeho nejširších souvislostech. Zjednodušený model komunikace může leda tak na základě zadaných dat zprostředkovat ke konkrétnímu problému nejlepšího odborníka. Umělá inteligence tedy pomoci může, nahradit nikoliv.
Regulaci prostředí, ve kterém žijeme, mají na starosti zastupitelské sbory. Poslanci jsou lidé z masa a kostí, úředníci také. I kdyby umělá inteligence byla sebevíce chytřejší, nedovedu si představit zákonodárce, který zvedne ruku proto, aby byl nahrazen sebedokonalejším počítačem (i když by to bylo v mnoha případech možná efektivnější…).