Článek
Není to tak těžké, na světě existuje obor, kterému se říká forenzní psychologie. Jde o multidisciplinární obor, jež zahrnuje oblast viktimologie. Jde o průnik sociologických, psychologických a psychiatrických věd, které přiřazují ke shromážděným datům suché údaje.
Potřeba zahřát se vede k riziku přepadení
Díky nim se můžeme dozvědět, že znásilnění se odehrávají zpravidla v sobotu nebo v neděli mezi 22 a 23 hodinou. Slunce zapadlo, ulice bývají ještě trochu rušné, před pracovním týdnem si lidé chtějí „odpočinout“. Bohužel ideální kombinace pro mnohdy nebezpečný útok!
Naopak kdo by hledal násilné útoky v teplých krajinách, kde slunce žhne a lidé chodí často do půl těla, byl by vedle jak ta jedle. Toto je podnebí, ve kterém dochází nejčastěji k podvodům. Pachatelé se moc nechtějí pohybovat, sluneční žár je vyčerpává. Z mnoha přímořských letovisek tak přichází zprávy o podvedených ženách.
V méně útulných podnebních aglomeracích, zejména na severu, pak naopak dochází k nejvíce násilným trestným činům. Těla agresorů se holt potřebují zahřát, a tak trochu pohybu neuškodí. Hrozí tak místo oblouznění srdcem vyrvání peněženky při loupežném přepadení.
Chování může provokovat
Samostatnou kapitolou jsou často i vraždy v domácím prostředí. Jen málokdo je schopen sednout, zamyslet se a naplánovat úkladnou vraždu, najmout k ní vykonavatele. To raději při hádce v kuchyni sáhne po noži a bodne. Je to rychlé a účinné. Později pak není ani pro policii těžké zajistit velké množství důkazů.
Anketa
Jde-li o oběti, ty se dají krásně rozřadit podle své schopnosti stát se obětí trestného činu. Izraelský psycholog B. Mendelsohn hovoří nejen o simulujících obětech, které si prostě sami na sobě zločin vymyslí, ale i totálně nevinných jedincích. Těmi mohou být usmrcení novorozenci.
Pak také ve své škála vidí oběti, přitahující nebezpečí, do kterých řadí děti bez dozoru hrající si na opuštěných místech nebo flirtující, kteří rozmažou zdání nevinnosti. Vřelé pohledy, jeden panák za druhým, letmé doteky, které vybízejí k sexu a pak nic? To je velmi nebezpečný koktejl!
Pachatelé z domova
Za rizikové je možné považovat i znevýhodnění možných obětí. Magnetem bohužel bývají handicapovaní jedinci, ale nevýhodou je i nízký věk spojený s nižší opatrností, příslušnost k menšinám a bohužel se dá hovořit i o míře rizika u některých profesí.
Loupežné přepadení nebo i hrdelní zločin tak hrozí taxikářům, zaměstnanci směnáren a benzínových pump se pak mohou častěji než jiní stát oběťmi loupežných přepadení, riziko újmy na zdraví pak hovoří v neprospěch policistů a jiných ochránců zákona.
Zajímavé jsou i statistické údaje. 67 % znásilnění se odehráva v bytech a pachateli jsou nejbližší, jen 15 % pak připadá na automobily a posledních 18 % nakonec na náhodné útoky na ulici.
Zdroj: Viktimologie – Wikipedie