Článek
Co udělat v dubnu na zahradě? Měsíc, kdy se všechno probouzí
Duben je pro mě jako zahradníka jeden z nejhezčích měsíců v roce. Všechno kolem začíná konečně vonět, zelenat se a žít. Po zimním spánku je zahrada jako neklidné dítě, které se těší, až zase bude moci běhat po louce – a my jsme ti, kdo jí musí připravit boty a svačinu. Zkrátka duben je měsícem činorodosti. Není už čas plánovat, teď je čas jednat.
Připravit půdu, zasej a doufej v déšť
Začnu tím, co dělám každý rok jako první – připravuji záhony. Po zimě bývá půda slehlá, místy utužená, někde prorostlá plevelem. Vezmu rýč, hrábě a s trochou potu v čele záhony nakypřím, přihnojím kompostem nebo uleželým hnojem a připravím je pro výsev.
V dubnu už klidně sázím mrkev, hrášek, ředkvičky, špenát nebo petržel. Jsou to otužilci, kteří zvládnou i občasné chladné ráno. V teplejších oblastech už může přijít i na tykve nebo cukety. A kdo má skleník nebo parapet, může si dál předpěstovávat rajčata, papriky a okurky.
Trávník? Po zimě potřebuje první pomoc
Jestli má někdo na zahradě trávník, v dubnu ho nemůže ignorovat. Ten pohled na zažloutlou, mechem prorostlou plochu není nic moc – ale právě teď s tím jde něco dělat. Nejprve ho očistím, pak vertikutace (neboli takové hlubší pročeštění), lehké přihnojení a pokud je potřeba, přisévám holá místa.
Pokud někdo plánuje trávník úplně nový, duben je pro jeho založení skvělý. Půda už bývá dostatečně prohřátá, ale ještě není sucho, takže semínka mají ideální podmínky pro klíčení.
Květinové záhony: čas na letničky
Zahrada bez květin je jako čaj bez medu – dá se to přežít, ale není to ono. V dubnu vysévám letničky přímo na záhony: měsíčky, máky, černuchy nebo slunečnice. Letos chci zkusit i lichořeřišnici – nejen že krásně kvete, ale i se jí dá.
Tulipány, narcisy nebo hyacinty už většinou kvetou, a jakmile odkvetou, odstřihávám semeníky. Rostlina tak neplýtvá energií na tvorbu semene a příští rok vykvete zase o něco líp.
Stromy, keře a střihání
Duben je také poslední možnost, kdy ještě můžeme bezpečně řezat ovocné stromy. Jabloně, hrušně, broskvoně – všem dám nový tvar, odstraním poškozené větve a podívám se, jak přežily zimu. Pokud vysazuji nové stromky, je důležité nezapomenout na pořádnou zálivku a přivázání ke kolíku.
Totéž platí pro okrasné keře. Pokud jsou to ty kvetoucí až v létě (třeba hortenzie nebo komule), nebojím se je teď ostříhat – odmění se bohatým květenstvím.
Jezírko, bylinky a první kafíčko na slunci
Kdo má na zahradě jezírko, duben je čas na jeho údržbu – vyčistit dno, dopustit vodu, zkontrolovat techniku. A pokud plánujete nějaké vodní rostliny, můžete je teď začít vysazovat.
A pak jsou tu bylinky. Ty víceroleté, jako tymián nebo šalvěj, jen lehce přistřihnu, aby obrazily. Jednoleté (bazalka, kopr, koriandr) vysévám do truhlíků nebo přímo na záhon. A co je nejlepší? Uvařit si první jarní kávu, sednout si na slunce, podívat se na tu probouzející se krásu – a říct si, že to má smysl.
Zahrada v dubnu je jako prázdný plátno s prvními tahy štětce. Všechno, co teď uděláme, se nám v létě a na podzim vrátí. Je to měsíc, kdy se tvoří základ celé sezóny. Ať už jste zkušený zahrádkář, nebo s tím teprve začínáte – duben je ideální čas začít. Čas, kdy se zase naplno spojíme s půdou, sluncem a přírodou.
Zdroje:
www.drevostavitel.cz - https://www.drevostavitel.cz/clanek/co-delat-na-zahrade-v-dubnu
www.dumazahrada.cz - https://www.dumazahrada.cz/zahrada/letnicky-vysev-duben-rady-tipy-druhy-doporuceni