Článek
Když jsem nedávno pomáhala rodičům s vyklízením půdy, narazili jsme na krabici plnou dopisů z dob dávno minulých. Psaní plné lásky, úřední listiny, staré pohledy… A na každém z nich známka. Běžná věc, chtělo by se říct. Jenže co když právě mezi těmi známkami leží poklad?
Možná to zní jako příběh z novin, ale není. Jedna československá známka s přetiskem z roku 1919 se totiž opravdu prodala za téměř osm milionů korun. A podobná se může válet klidně i u vás doma.
Jak může známka stát jako byt
V roce 2018 se na aukci objevila nenápadná známka. 4 koruny, přetisk „Pošta Československá 1919“, papír zvláštního typu zvaný žulový. Na první pohled nic výjimečného – až na jeden detail. Přetisk byl vzhůru nohama. Tahle drobná chyba z ní ale udělala doslova unikát. Dochoval se totiž jediný exemplář.
Výsledek? Známka byla vydražena za 7,8 milionu korun, a když připočteme aukční poplatky, vyšplhala se cena na více než 9 milionů. A to vše za pár čtverečních centimetrů papíru.
Chyby dělají sběratelské poklady
Ve světě filatelie (ano, tak se sbírání známek říká) mají chyby cenu zlata. Opačný přetisk, chybná barva, špatné označení – to všechno může z běžné známky udělat žádaný sběratelský kousek.
Další příklad? Známka s označením „50/50“, která se v roce 2016 prodala za 1,7 milionu korun. I ta byla jen omylem, který se stal pokladem. A podobné případy se opakují stále.
Co když máte poklad doma?
Možná si právě říkáte – a co když něco podobného leží i u mě? Nejspíš už zítra nepojedete do aukční síně, ale pár věcí se vyplatí zkontrolovat:
- Má známka přetisk „Pošta Československá 1919“?
- Je přetisk jinak než obvykle – vzhůru nohama, křivě, špatnou barvou?
- Je známka na zvláštním papíře, třeba „žulovém“?
- Vypadá jinak než ostatní, je poškozená výrobně, ne opotřebením?
Pokud na některou z těchto otázek odpovíte „ano“, rozhodně ji nevyhazujte. A hlavně s ní nemanipulujte.
Co dělat, když něco najdete
- Nedotýkejte se jí zbytečně. Každý ohyb nebo otisk prstu může snížit hodnotu.
- Uložte ji bezpečně. Ideálně do fólie nebo obálky – hlavně suché a bez přístupu světla.
- Oslovte odborníka. Existují filatelistické kluby, aukční síně nebo specialisté, kteří vám řeknou, jestli máte v ruce unikát.
- Nechte si vystavit posudek. Znalec určí hodnotu, případně vás odkáže dál.
- Zvažte aukci. Pokud je to opravdu vzácný kousek, může se o něj strhnout bitva.
Říká se, že největší poklady často leží tam, kde je vůbec nehledáme. A tak až příště budete prohlížet staré dopisy, nedívejte se jen na slova – podívejte se i na rožky obálek. Možná mezi nimi čeká na svůj velký okamžik známka, která má hodnotu, jakou byste nikdy nečekali.
A kdo ví – třeba si díky pár čtverečním centimetrům papíru jednou splníte sen. Ať už je to nový byt, dovolená snů nebo jen pocit, že se na vás usmálo štěstí.
Zdroje: