Hlavní obsah

Chcete mít záhony bez slimáků? Sázejte těchto 20 ověřených rostlin, které slimáci nesnáší

Foto: Meatle, Pixabay

Crocosmia

Slimáci dokážou přes noc zlikvidovat záhon, ale ne všechny rostliny jim chutnají. Objevte květiny a bylinky, které se těmto škůdcům vyhýbají obloukem – a vypěstujte si krásnou zahradu bez okousaných listů.

Článek

Nesežrané záhony? Ano! Tohle jsou rostliny, které slimákům nechutnají

Slimáci. Slizké potvory, které se jako zloději vkrádají do zahrady pod rouškou noci a druhý den po nich zůstane jen okousaný salát a hnědé cestičky na listech. Každý, kdo někdy sázel čerstvou zeleninu nebo mladé květiny, se s nimi setkal – a málokdo na ně vzpomíná s láskou. Můžeme je sbírat, chytře pastit nebo stříkat vším možným, ale existuje i jiný způsob. Mnohem elegantnější. Stačí zasadit to, co slimákům prostě nechutná.

V tomhle článku vám ukážu pár rostlin, které mám roky vyzkoušené. Nejenže vypadají krásně, ale navíc zůstávají neokousané. A jako bonus? Většinu z nich zvládne pěstovat i začátečník.

Proč slimák občas uhne

Slimák není žádný gurmán. Rád si dá něco měkkého, šťavnatého, ideálně mladé výhonky nebo čerstvou salátovou listovou hostinu. Co mu ale nevoní, jsou rostliny s tuhými, chlupatými nebo aromatickými listy. A taky se mu nelíbí některé přírodní obranné látky, které rostliny obsahují. Toho můžeme chytře využít.

Rostliny, které slimáci (většinou) ignorují

Náprstník – Tahle dvouletka je krásná a zároveň nebezpečná. Ne pro nás, ale pro slimáky. Obsahuje látky, které jim vůbec nesedí. A navíc – když kvete, připomíná malou věžičku pro víly.

Pryšec – Trochu nedoceněná trvalka. Obsahuje mléčnou šťávu, která odradí většinu škůdců. U mě roste na suchém svahu a roky jsem u něj neviděl jediný slimáčí zub.

Kakost – Poklad pro každého, kdo chce mít záhony hezky zarostlé, ale neokousané. Jeho chlupaté listy slimákům prostě nejdou pod nos.

Levandule – Kromě toho, že nádherně voní a láká včely, je levandule noční můrou slimáků. Aromatické listy a suché prostředí, ve kterém roste, jsou pro ně nehostinné.

Rozmarýn – Podobně jako levandule. A navíc? Máte po ruce skvělou bylinku do pečených brambor.

Kapradiny – Pokud máte stinný kout, kde se drží vlhko, zkuste kapradiny. Jejich kožovité listy slimáci neberou. A vypadají skoro jako z pravěkého lesa.

Ostálky (Zinnia) – Ideální letnička pro slunné místo. Kvetou celé léto, jsou veselé a slimákům nechutnají.

Měsíček lékařský – Ten má kromě krásy i praktické využití. Slimáci se mu kvůli lepkavým listům vyhýbají a vy si z něj můžete uvařit čaj nebo udělat hojivou mast.

Česnek – Pěstujte ho mezi jinými rostlinami. Slimáci si kolem něj budou držet odstup – česneková vůně je pro ně silná káva.

Aquilegia (Orlíček) – Elegantní trvalka, která se snadno množí samovýsevem. Daří se jí i v polostínu a slimáci se jí vyhýbají.

Penstemon – Tato trvalka s květy připomínajícími náprstník je nejen krásná, ale i oblíbená u čmeláků – a zároveň neoblíbená u slimáků.

Stachys byzantina (Čistěc vlnatý) – Jeho stříbřité, chlupaté listy slimákům nechutnají. Navíc působí dekorativně a je ideální do suchých záhonů.

Pulmonaria (Plicník) – Listy bývají tuhé a často skvrnité, což slimáky odrazuje. Plicník je navíc skvělá volba do stínu.

Sedum (Rozchodník) – Sukulentní rostliny, které mají dužnaté listy odolné vůči útokům. Rozchodníky milují slunce a suché půdy.

Sempervivum (Netřesk) – Absolutní vítěz v odolnosti. Téměř nezničitelný a pro slimáky naprosto neatraktivní.

Endivie (štiplavý salát) – Ne každá listová zelenina je pro slimáky chutná. Endivie je hořká a tiší slizcí gurmáni se jí vyhýbají.

Kopretina (Leucanthemum) – Klasika venkovské zahrady, která nejen krásně kvete, ale slimáky příliš neláká.

Čemeřice (Helleborus) – Kvete už na jaře, ještě než slimáci začnou řádit. Její listy jsou tuhé a hořké, takže se drží v bezpečí.

Třapatka (Echinacea) – Výrazné květy a tužší listy ji dělají nejen atraktivní pro opylovače, ale i odolnou vůči slimákům.

Heuchera (Dlužicha) – Ozdobná trvalka s barevnými listy v tónech od zelené po vínovou. Slimáci se jí většinou vyhýbají kvůli pevné textuře listů. Navíc krásně oživí každý záhon nebo květináč.

Jak na to v praxi?

Já třeba kolem citlivějších rostlin vysazuji levanduli nebo kakost. Vznikne taková přirozená bariéra, která drží slimáky dál. V místech, kde je víc stínu a vlhka, sázím kapradiny. A tam, kde chci radost z barev, přijdou ostálky nebo měsíček. Funguje to. Ne stoprocentně – slimáci jsou vynalézaví – ale rozdíl je znát.

A když to všechno nakombinujete s trochou zahradnické taktiky (například pravidelné mulčování, omezení vlhkosti kolem záhonů a večerní kontroly), máte téměř vyhráno.

Chytře, bez chemie

Zahrada nemusí být bitevním polem plným pastí a granulí proti škůdcům. Může to být místo, kde to kvete, voní – a kde se i ti slimáci drží trochu zpátky. Stačí jim naservírovat záhon, který je neosloví. A vy si mezitím v klidu vypijete kávu pod pergolou, místo abyste v dešti sbírali slizouny do kelímku.

Zdroje:

Autorský článek / Vlastní zkušenost

www.gardenersworld.com - https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/20-slug-proof-plants/

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz