Hlavní obsah
Hobby, chovatelství a volný čas

Chlapec si spletl bedlu s jedovatou houbou. Skončil v nemocnici na pokraji smrti

Foto: Freepik

Ilustrační foto

Chlapec si spletl bedlu s muchomůrkou zelenou. Co vypadalo jako obyčejný houbařský den, málem skončilo tragicky. Varovný příběh o jedné z nejjedovatějších hub světa, který by si měl přečíst každý houbař.

Článek

Představte si radostné odpoledne v lese: rodina sbírá houby, a malý Adam najde krásnou kloboukovitou houbu. Myslí si, že je to bedla – oblíbená pochoutka českých kuchyní. Ve skutečnosti ale domů přináší muchomůrku zelenou. Nevinná chyba, která málem skončila tragicky. Jediný klobouk této houby totiž může zabít dospělého člověka.

K záměně došlo i přes zkušenosti rodičů. Bedly a muchomůrky zelené mají podobný tvar, ale liší se v několika zásadních detailech – například prstenem, lupeny a volvou u báze třeně. V lese, za špatného světla a s mobilem v ruce, je snadné tyto rozdíly přehlédnout. Aplikace na rozpoznávání hub navíc nejsou stoprocentně spolehlivé.

Muchomůrka zelená je považována za jednu z nejnebezpečnějších hub světa. Obsahuje amatoxiny, které poškozují játra a ledviny. Zrádné je, že první příznaky – bolesti břicha, zvracení nebo průjem – přicházejí až po 6–24 hodinách. To už ale může být pozdě. Toxiny se rychle vstřebávají a jejich účinek je devastující.

V Adamově případě rozhodovalo jen pár hodin. Kluk snědl jen malý kousek a ještě ho výrazně přesolil. To pravděpodobně zachránilo jeho otce, který snědl zbytek. Rodina však naštěstí vyhledala pomoc včas a oba skončili v nemocnici na pozorování. Adam se nakonec zotavil, ale už tehdy řekl, že houby jíst už nikdy nebude.

Co říkají odborníci?
Lékaři upozorňují na to, že případů otrav přibývá – a častěji jsou mezi nimi i děti. Mykologové varují před přeceňováním vlastních znalostí a spoléhaním na mobilní aplikace. Pokud si nejste stoprocentně jisti, houbu raději nechte v lese.

Nejčastější rady, jak se chránit:

  • Sbírejte jen to, co bezpečně poznáte.
  • Nepodceňujte detaily jako barvu lupenů, tvar třeně, přítomnost prstenu či kalichu smrti.
  • Nespoléhejte výhradně na mobilní aplikace.
  • Při podezření na otravu okamžitě volejte záchranku a podejte postiženému černé uhlí.

Zajímavost:
Muchomůrka zelená se označuje také jako „death cap“ a je zodpovědná za většinu smrtelných otrav houbami na světě. Roste nejen v Evropě, ale také v Severní Americe, Austrálii a Asii – často v městských parcích pod duby a kaštany.

Příběh Adama není výjimečný – ale měl výjimečný konec. Když sbíráte houby, pamatujte, že i malá nepozornost může mít fatální následky. Nejde jen o dobrý oběd, ale o zdraví a život. V lese by mělo platit jednoduché pravidlo: Co bezpečně nepoznám, to nesbírám.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz