Hlavní obsah
Příroda a ekologie

Co nikdy neházet na dno popelnice: Kvůli těmto chybám hoří i popelářská auta

Foto: zibik, Freepik

Ilustrační foto

Myslíte si, že když to nevidíte, je to v pohodě? Některé věci na dno popelnice rozhodně nepatří. Mohou ohrozit popeláře, znečistit přírodu nebo způsobit požár. Tady je, co už nikdy nedělat.

Článek

Zvyk je železná košile. Jenže i taková drobnost jako „kam s tímhle odpadem“ může mít vážné následky. Do běžné popelnice vyhazujeme věci, které tam vůbec nemají co dělat – a když je navíc hodíte úplně dolů, kde se nejdéle drží, může dojít k ekologickým problémům nebo dokonce nehodám. Ano, popelnice mohou opravdu vzplát! Co rozhodně nedávat na dno odpadní nádoby? A proč?

1. Tuk a olej z vaření

Zbytky smažených pokrmů, olej z pánve nebo fritovací olej často končí v plastové lahvi a pak putují do popelnice. Problém? Olej se při rozkladu v uzavřeném prostoru může přehřívat, samovznítit a ulpívá na stěnách popelnice. Navíc znečišťuje vše, s čím přijde do kontaktu – včetně recyklovatelných materiálů.

Kam s tím? Odnášejte tuky na sběrná místa. Některé obce nabízejí nádoby na použitý olej.

2. Baterie a akumulátory

Skrytě vyhozená baterka na dně popelnice je tikající bomba. Lithium-iontové články (například z notebooků nebo hraček) mohou v kombinaci s tlakem a teplem explodovat. Nejenže mohou způsobit požár, ale ohrožují i pracovníky svozových služeb.

Kam s tím? Do speciálních boxů v obchodech, elektro prodejnách nebo sběrných dvorech.

3. Skleněné nádoby a zrcadla

Sklo se v popelnici může roztříštit, prorazit pytle s dalším odpadem a poranit lidi. Často se také dostane tam, kam nemá – třeba do směsi s bioodpadem nebo plastem, čímž znehodnotí celý obsah.

Kam s tím? Do kontejnerů na sklo – bez zrcadel a porcelánu, které patří do sběrného dvora.

4. Chemikálie a čisticí prostředky

Zbytky sava, odbarvovače nebo odmašťovače nemají v popelnici co dělat. Pokud se smíchají s jinými látkami, může vzniknout toxická reakce nebo výpary nebezpečné nejen pro lidi, ale i pro zvířata, která se k odpadu mohou dostat.

Kam s tím? Sběrný dvůr – každý chemický odpad má své místo.

5. Popel a nedopalky cigaret

Popel po grilování nebo z krbu se zdá neškodný, ale pokud není 100% vychladlý, může v popelnici způsobit požár. Totéž platí o nedopalku cigarety, který končí na dně sáčku a ještě doutná.

Kam s tím? Vychladlý popel lze využít v zahradě jako hnojivo nebo zabalit do papíru a opatrně vyhodit.

6. Staré léky

Zapomenutý lék v šuplíku? Mnozí je vyhazují i s obalem do běžné popelnice. Toxické látky z nich ale mohou prosáknout do půdy a vody a dostat se do potravního řetězce.

Kam s tím? Do lékárny – většina jich má sběrný box na prošlé léky.

7. Staré mobilní telefony a elektroodpad

Mobily, holicí strojky, kabely – to všechno obsahuje těžké kovy a toxické látky. Na dně popelnice se rozkládají pomalu, ale škodí rychle.

Kam s tím? Do elektro boxů nebo do sběrného dvora. Některé prodejny elektroniky mají i zpětný odběr.

Popelnice není bezedná díra, kam zmizí všechno bez následků. To, co hodíte na její dno, může mít vliv nejen na životní prostředí, ale i na zdraví lidí, zvířat a bezpečnost celého svozu. Stačí málo – třídění, odevzdání na správné místo a trocha ohleduplnosti. Někdy je právě to, co není vidět, to nejnebezpečnější.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz