Hlavní obsah

Droždí jako hnojivo pro rajčata? Starý trik, který opravdu funguje – a budete se divit, jak moc!

Foto: Pohled 111, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International, Čerstvé pekařské droždí

Ilustrační foto

Droždí není jen do těsta. Zahrádkáři po celé republice ho používají jako přírodní hnojivo na rajčata – a výsledky jsou neuvěřitelné. Silnější rostliny, více plodů, méně chorob. Vyzkoušejte to taky!

Článek

Droždí jako hnojivo pro rajčata: starý trik, který opravdu funguje

Jako zahrádkář, který už pár sezon ladí rajčatovou úrodu téměř jako orchestr, jsem vyzkoušel ledacos. Od klasického kompostu přes dřevěný popel až po kopřivovou jíchu. Ale až když jsem do hry zapojil obyčejné droždí, začaly mi rajčata růst jako z vody. Možná to zní trochu jako kouzlo babiček, ale věřte mi, funguje to. A pokud si chcete letos dopřát opravdu silné a zdravé sazenice, droždí vám může výrazně pomoci.

Co v droždí vlastně je a proč je to dobré?

Droždí je plné vitamínů skupiny B, minerálů a hlavně aktivních kvasinek. Právě ty podporují život v půdě – probouzejí užitečné mikroorganismy, které pomáhají rozkládat organickou hmotu a uvolňují živiny přístupné pro rostliny. Takové prostředí rajčata milují.

Navíc droždí obsahuje stopové prvky jako fosfor, draslík nebo dusík, které podporují silný růst a bohaté kvetení. A co je nejdůležitější – droždí nijak nezatěžuje půdu a nenarušuje přirozenou rovnováhu v záhonu. Právě naopak, zlepšuje její strukturu i aktivitu půdních organismů.

Jak droždí použít v praxi?

Osobně dávám přednost jednoduchému kvasnému roztoku. Stačí rozdrobit jednu kostku čerstvého droždí (asi 42 g) do litru vlažné vody a přidat lžičku cukru. Promíchám a nechám stát v teple, nejlépe přes noc. Během této doby začne roztok pěkně kvasit.

Následující den ho zředím – na deset litrů vody dávám zhruba půl litru základního roztoku. Takto připraveným hnojivem zalévám sazenice u kořenů jednou za 14 dní, ideálně večer nebo ráno, kdy není půda rozpálená od slunce.

V době, kdy rajčata nasazují na plody, přidávám do roztoku i dřevěný popel – přibližně hrst na konečné množství hnojiva. Popel totiž obsahuje draslík, který podporuje zrání plodů a jejich sladkost.

Výsledky, které stojí za to

Co jsem po použití droždí vypozoroval? Rostliny mají silnější kořeny, sytě zelené listy a nasazují více květů. Také si výrazně lépe poradí s přechodným suchem nebo změnami počasí. Navíc se mi zdá, že méně podléhají plísním a chorobám, což přisuzuji celkovému posílení imunity rostlin.

Jednou za sezonu navíc dávám droždí i do kompostu. Kvasinky urychlí rozklad a podpoří množení mikroorganismů – a výsledek je znát i na kvalitě kompostu.

Je něco, na co si dát pozor?

Ano – droždí by se mělo používat s mírou. Příliš časté zalévání může způsobit přemnožení některých bakterií a narušit přirozenou rovnováhu půdy. Rozhodně ho nenalévejte na listy, ale pouze ke kořenům. A nezapomeňte, že jde o doplňkové hnojení – ne náhradu za kvalitní půdu a běžnou péči.

Droždí jako hnojivo pro rajčata je levné, ekologické a překvapivě účinné. Pokud hledáte způsob, jak rostlinám přilepšit bez chemie, je tohle skvělá volba. Já osobně na něj nedám dopustit – a moje rajčata to každoročně potvrzují chutí i velikostí plodů. Zkuste to letos také. Možná budete překvapeni, jakou sílu má obyčejná kostka droždí.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz