Hlavní obsah

Duben na zahradě: praktický průvodce, co teď zasadit a na co nezapomenout

Foto: Freepik

Ilustrační foto

Duben je měsíc, kdy se zahrada probouzí a potřebuje naši péči. Výsevy, výsadby, střih stromů i péče o trávník – poradím vám, co teď udělat, abyste si léto na zahradě opravdu užili.

Článek

Co všechno je třeba stihnout v dubnu na zahradě

Duben je pro každého zahrádkáře jeden z nejdůležitějších měsíců. Příroda se probouzí naplno, slunce konečně zahřívá půdu a zahrada volá po naší pozornosti. Je to čas plánování, výsevů, výsadeb i údržby – a i když toho je spousta, s trochou rozvahy se všechno dá krásně zvládnout. Já sám se v dubnu nezastavím, ale právě tahle jarní práce mě na zahradě nejvíc baví – protože je plná příslibů. Tak pojďme na to, co všechno by v dubnu nemělo uniknout vaší pozornosti.

Zeleninová zahrada

Začněme zeleninovými záhony – protože právě teď je ten pravý čas vysévat. Do volné půdy můžeme dát hrách, mrkev, ředkvičky, špenát, salát, cibuli i červenou řepu. V polovině měsíce, až půda trochu proschne a prohřeje se, přichází čas i na předpěstování dýní, okurek a cuket – ideálně doma za oknem nebo ve skleníku.

Rané brambory se v dubnu sází naposledy. Já osobně přidávám do jamky trochu kompostu, aby měly hlízy co nejvíc živin. A když už jste na záhonu, nezapomeňte i na bylinky – tymián, máta, pažitka nebo petržel porostou jako z vody.

Ovocné stromy a keře

Duben je poslední volná chvíle pro výsadbu ovocných stromů s volnými kořeny. Nečekejte na květen, stromy by se pak hůře ujímaly. Pokud jste nestihli řez peckovin v březnu, dožeňte to teď – zvlášť broskvoně a meruňky. Zastřihnout byste měli i rybízy a angrešty, pokud jste tak neučinili v zimě.

A rozhodně nepodceňujte ochranu proti chorobám – broskvoně trpí kadeřavostí, jabloně zase padlím a strupovitostí. Já stříkám včas – preventivně. Je to vždycky menší zlo než pak ořezávat napadené větve.

Okrasná zahrada

V dubnu se také konečně dostávám k trávníku. Po zimě bývá dost unavený – takže vertikutace, hnojení a v případě potřeby i dosev jsou na místě. První seč dělám až v momentě, kdy tráva doroste alespoň do 5 cm. A posekanou trávu klidně používám jako mulč.

Na květinových záhonech už je možné vysazovat trvalky i letničky, které dobře snášejí chladné noci – měsíček, lichořeřišnici nebo třeba máky. Levanduli zkracuju a zbavuju starého dřeva, ať má sílu na nové výhony.

Z keřů vysazuji ty, které špatně snášejí zimní mrazy – třeba hortenzie nebo komule. Čím dřív se zakoření, tím lépe zvládnou letní sucho.

Balkón a pokojové rostliny

Zimované rostliny jako muškáty, oleandry nebo citrusy začínám otužovat – přes den ven, v noci ještě dovnitř. Přesazování balkonovek i pokojovek je také na pořadu dne. Staré květináče pořádně vydrhnu, ale žádná chemie – jen horká voda a kartáč.

Duben na zahradě je jako koncert, který začíná hrát prvními výhonky a ptačím zpěvem. Práce je hodně, ale všechno má svůj smysl. Půda se probouzí, rostliny startují a my jim můžeme dát ten nejlepší základ pro celou sezónu. Nezapomeňte si při té práci udělat čas i na posezení se šálkem kávy mezi rozkvétajícími záhony. Protože právě teď začíná to nejhezčí období ze všech.

Zdroje:

Autorský článek / Vlastní zkušenost

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz