Článek
Fíkovník – pro někoho odvážný experiment, pro jiného tajné želízko v ohni. Většina lidí si ho spojuje s Itálií nebo Řeckem, ale pravdou je, že když mu dáte správné podmínky, poroste i u nás. A pokud máte trochu zahradnického elánu, dočkáte se i plodů. Sám mám jeden už několik let a mohu potvrdit – stojí to za to.
Kam ho zasadit, aby přežil
Základem je teplé, slunné a chráněné stanoviště. Ideální je jižní stěna domu nebo zahradní kout, kde nefouká vítr. Fíkovník má rád sušší, propustnou půdu, nesnese přemokření – to je u nás častý problém.
Pokud máte těžkou jílovitou zeminu, doporučuji přimíchat písek nebo štěrk, případně vysazovat do vyvýšeného záhonu. Někdo ho pěstuje i v kontejneru, což je skvělá varianta, pokud chcete rostlinu na zimu snadno přemístit do chráněného prostoru.
Kdy a jak sázet
Sázejte ideálně na jaře, kdy už nehrozí mrazy. Já vždy doporučuji zasadit hlouběji, než byl v květináči, a kolem kořenů nasypat kompost pro dobrý start. Důležité je také první roky fíkovník přivazovat ke kůlu, protože vítr ho snadno poškodí.
Zalévání a hnojení
Fíkovník má hluboký kořenový systém a jakmile se uchytí, snese sucho. V horkých měsících ale ocení vydatnou zálivku jednou týdně. Pozor však na přemokření – voda by se u kořenů neměla hromadit.
Na jaře přihnojuji kompostem nebo univerzálním organickým hnojivem. Od července už nehnojím, aby se výhony před zimou stihly vyzrát.
Řez a tvarování
Řez je u fíkovníku zásadní. Pokud ho necháte bez zásahu, rychle z něj bude vysoký řídký strom s málem plodů. Já řežu dvakrát ročně – na jaře odstraním omrzlé nebo slabé výhony a na konci léta zkrátím nové výhony zhruba na 4 listy, aby síla šla do plodů, ne do růstu.
Zimování a ochrana
Tady přichází zlom – fíkovník je sice částečně mrazuvzdorný, ale mladé rostliny je potřeba chránit. Osobně obaluji kmen jutou a kořeny přikrývám silnou vrstvou listí nebo chvojí. U stromku v nádobě je ideální dát ho do chladné, světlé místnosti, kde nemrzne.
Některé odrůdy, například ‚Brown Turkey‘ nebo ‚Bornholm‘, zvládnou i −15 °C, ale bez ochrany bych to neriskoval. A když přijde opravdu tuhá zima? I když nadzemní část omrzne, kořen většinou přežije a na jaře obrazí znovu.
Plody: Co čekat a kdy
Fíky dozrávají v srpnu až září, některé odrůdy i dvakrát do roka – na loňském i letošním dřevě. Pokud je léto chladné, plody nestihnou dozrát, ale nezoufejte – v teplejších letech si to vynahradí. Zralé fíky poznáte podle toho, že jsou měkké a začínají se trochu otvírat. Nejlepší jsou čerstvé, rovnou ze stromu.
Fíkovník není žádná rozmazlená kráska, jak se může zdát. Potřebuje jen trochu péče, správné místo a trpělivost. Odmění se vám nejen chutnými plody, ale i krásou – jeho velké listy jsou ozdobou každé zahrady. Pokud hledáte něco netradičního a přitom užitečného, zkuste právě fíkovník. Uvidíte, že se stane jedním z vašich nejoblíbenějších rostlin.
Zdroje:
www.housebeautiful.com - https://www.housebeautiful.com/lifestyle/gardening/a64715858/how-to-grow-fig-tree/
www.gardenersworld.com - https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-grow-figs/
www.rhs.org.uk - https://www.rhs.org.uk/fruit/figs/grow-your-own