Článek
Jako zahradník srdcem i duší nedám na muškáty dopustit. Když se správně postarají, dokážou vám celé léto dělat radost záplavou květů, která rozzáří i ten nejšedší panelákový balkon. Jenže právě v tom je kámen úrazu – spousta lidí si myslí, že muškáty jsou nenáročné a stačí jim voda. Opak je pravdou. Aby rostly silné, zdravé a kvetly jako divé, potřebují kvalitní výživu. A já vám dnes prozradím, co opravdu funguje – žádná chemie, ale osvědčená zahradnická klasika.
Hnojivo, které funguje – a máte ho doma
Za roky zahradničení jsem vyzkoušel kdeco. Prášky z obchodů, tyčinky, tekutá hnojiva i různé „zaručené“ babské rady. Ale nejlepší výsledky? Ty jsem měl s jednoduchým domácím roztokem, který si připravíte za pár minut. Základem je obyčejné droždí.
Ano, čerstvé pekařské droždí, které možná máte v lednici. Je plné vitamínů skupiny B, aminokyselin a stopových prvků, které muškáty milují. Podporuje růst kořenového systému, zlepšuje vstřebávání živin a doslova probouzí rostlinu k životu.
Recept je jednoduchý:
Rozpusťte půl kostky droždí (cca 20 gramů) v litru vlažné vody a nechte pár hodin odstát. Nepřehánějte to – droždí samo o sobě neobsahuje dusík, fosfor ani draslík v takovém množství, které by muškáty dlouhodobě uživily, ale jako doplněk působí skvěle.
Vylepšete to cukrem – nebo popelem
Pro ještě lepší efekt přidávám do roztoku lžičku cukru. Ten pomáhá kvasnému procesu a celý koktejl ještě víc nabudí mikroorganismy v půdě. A pokud máte krb nebo kamna a dřevo bez chemického ošetření, přisypte do substrátu i trochu dřevěného popela. Obsahuje draslík a fosfor – dva klíčové prvky pro kvetení.
Alternativně se mi osvědčilo hnojení banánovými slupkami, které nakrájím, usuším a vmíchám do substrátu. I ty obsahují draslík v přírodní formě, kterou rostliny dobře vstřebávají.
Jak často hnojit?
Muškáty potřebují živiny pravidelně – ideálně jednou týdně během vegetační sezóny. Drožďové hnojivo je nejlepší používat jednou za 14 dní a střídat ho s klasickým tekutým hnojivem na květiny, nejlépe s vyšším obsahem draslíku. Tím dosáhnete rovnováhy mezi bujným růstem a dlouhotrvajícím kvetením.
Pozor ale, abyste to nepřehnali. Přehnojené muškáty sice vyženou spoustu zeleně, ale na květy pak můžete čekat marně. Všechno s mírou – ale pravidelně.
Nejde jen o hnojivo
I to nejlepší hnojivo bude k ničemu, pokud muškáty nebudou mít dostatek světla, čerstvého vzduchu a kvalitní zeminu. Já dávám přednost substrátu s vyšším obsahem rašeliny a perlitu, který dobře drží vodu a zároveň nezaplácne kořeny. A nezapomeňte pravidelně zaštipovat odkvetlé květy – muškát pak ví, že má znovu a znovu nakvétat.
Když se o muškáty dobře postaráte, odmění se vám takovou nádherou, že se sousedi budou ptát, jak to děláte. A vy se jen usmějete a řeknete: „To je droždím.“