Hlavní obsah
Hobby a volný čas

Hortenzie a růže pokvetou jako nikdy předtím - zkuste tuhle domácí vychytávku

Foto: MurderousPass, Pixabay

Hortenzie

Nevyhazujte použité čajové sáčky – na zahradě vám prokážou skvělou službu! Pomáhají vyživit půdu, zadržují vlhkost, odpuzují škůdce a dokonce nastartují kompost. Zjistěte, jak je využít naplno.

Článek

Jak čajové sáčky pomáhají na zahradě: levný a přírodní pomocník, který by vás mohl překvapit

Většina z nás po vypití šálku čaje automaticky hodí použitý sáček do koše. Možná vás ale překvapí, že právě tyto malé sáčky mohou na zahradě odvést velkou práci. Nejenže pomáhají zlepšit kvalitu půdy, ale také přispívají ke zdraví rostlin a dokonce pomáhají s kompostováním. Pokud se snažíte o udržitelnější způsob zahradničení a zároveň nechcete vyhazovat nic, co by mohlo ještě posloužit, čajové sáčky by rozhodně neměly skončit v odpadu.

Co všechno čajové sáčky dokážou

Použité čajové sáčky nejsou jen zbytkem vaší ranní rutiny – obsahují stále množství tříslovin, antioxidantů a minerálních látek, které mají pozitivní vliv na půdu. Často bývají také mírně kyselé, což ocení kyselomilné rostliny, jako jsou azalky, rododendrony, hortenzie nebo borůvky.

Stačí sáček jednoduše položit ke kořenům rostlin, ideálně lehce rozstřihnout, aby se obsah mohl rychleji rozložit. Organická hmota z čaje zadržuje vlhkost a působí jako mírné hnojivo, které dodává půdě potřebné živiny.

Skvělý pomocník při kompostování

Pokud kompostujete, čajové sáčky jsou ideálním materiálem pro obohacení vašeho kompostu. Dodávají do něj dusík, který podporuje rozklad ostatní organické hmoty. Dejte si však pozor na složení samotného sáčku – některé značky používají plastové nebo nylonové vlákna, která se v půdě nerozkládají. Ideální jsou tedy sáčky z přírodních vláken, například z papíru nebo bavlny.

Ochrana rostlin a odpuzování škůdců

Možná vás překvapí, že čajové sáčky mohou také částečně odpuzovat některé škůdce. Jemná vůně čaje není příjemná pro některé druhy hmyzu, jako jsou mšice nebo mravenci. Sáčky umístěné kolem rostlin tak mohou posloužit jako přirozená bariéra, která vaše záhony alespoň částečně ochrání.

Navíc, když sáček zakopeš do země, funguje i jako „vlhkostní záchytka“. Sáček napitý vodou zadrží vlhkost blízko kořenů rostlin, což je skvělé zejména v horkých a suchých obdobích. Zvlášť u rostlin pěstovaných v květináčích to může být vítaná pomoc.

Ideální pro startování sazenic

Čajové sáčky se dají využít i jako malý přírodní „květináč“ pro předpěstování sazenic. Stačí do navlhčeného sáčku vložit semínko a dát ho do misky nebo plastové nádoby s víčkem. Čajová vlhkost a mírně kyselé prostředí semínkům pomáhá v klíčení. Jakmile sazenice zesílí, sáček jednoduše i se sazenicí zasadíte do země – rozloží se a působí jako startovací hnojivo.

Drobná pravidla pro použití

Aby vám čajové sáčky na zahradě opravdu pomohly, je potřeba dodržet několik zásad. Nepoužívejte sáčky, které obsahují umělé příměsi, aromata nebo přidaný cukr. Ideální je čistý černý, zelený nebo bylinkový čaj. Sáčky před použitím nechte uschnout nebo naopak důkladně promáčejte – podle toho, jak je chcete využít.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:
Hortenzie

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz