Hlavní obsah
Hobby, chovatelství a volný čas

Jedna lžička týdně a vaše muškáty vám doslova explodují květy

Foto: Freepik

Pelargonie

Jste milovníci muškátů a chcete, aby kvetly celé léto? Zkuste osvědčené rady našich babiček – bez chemie, s pomocí domácích surovin. Jednoduše, levně a přirozeně k bohatému květenství!

Článek

Muškáty, nebo chcete-li pelargonie, jsou srdcová záležitost nejednoho zahrádkáře. Málo které květiny vydrží takové horko, sucho i nápor slunce, a přitom nás obdarují záplavou květů od jara až do prvních mrazů. Jenže aby tohle divadlo trvalo celou sezónu, chtějí taky něco na oplátku. A tím něčím je správná výživa.

Dneska si povíme něco o tom, jak muškáty hnojit, a to pěkne postaru – tak, jak to dělávaly už naše babičky. Bez chemie, bez drahých prášků z obchodu. Stačí se porozhlédnout po kuchyni a máte skoro vše, co potřebujete.

Muškáty potřebují hlavně dusík, fosfor a draslík. Dusík je na listy, fosfor na kořeny a květy, draslík zase na celkovou odolnost. K tomu se hodí trochu vápníku a hořčíku, aby listy nežloutly. V kvalitní půdě máte základ, ale jakmile se muškáty rozjedou, spotřebují toho hodně a je třeba přidat.

A teď pár osvědčených tipů:

Kávový lógr: Obsahuje dusík a zlepšuje strukturu půdy. Sušený ho nasypte kolem rostliny a lehce zapravte do hlíny. Jednou za 14 dní bohatě stačí.

Banánové slupky: Jsou plné draslíku a fosforu. Nasekejte je a zahrabte do substrátu nebo je nechte vylouhovat ve vodě a tím zalijte. Ale pozor – ne do zásobníku vody, rychle se kazí.

Vaječné skořápky: Dobrý zdroj vápníku. Důležité je je rozdrtit na jemno a pravidelně přisypávat do zeminy.

Droždí: Drožďový roztok je jako vitamínová bomba. Kostku droždí rozmělněte v litru vlažné vody, nechte kvasit, nařeďte a zalévejte jednou za dva týdny.

Voda z brambor: Pokud ji nesolíte, nevylévejte ji. Obsahuje řadu pro rostliny užitečných látek.

Hnojení by mělo být pravidelné, ale rozumné. Lepší častěji a slabší koncentrace, než jednou a přemrštěně. V sezóně (květen až srpen) stačí jednou za týden až dva. Na podzim frekvenci snižte, v zimě nehnojte vůbec.

A jeden zahradnický tip na konec: Nezapomeňte pravidelně odstřihávat odkvetlé květy a občas zaštípnout konečky výhonů. Rostlina se pak zahustí a bohatěji pokvete. A to je přece cíl nás všech, co muškáty milujeme.

Zdroje:

ireceptar.cz – https://www.ireceptar.cz/zahrada/pelargonie-hnojeni-prirodni-17032024.html

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:
Pelargonie

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz