Hlavní obsah
Hobby, chovatelství a volný čas

Když jsem viděl, co se přes noc stalo se salátem, musel jsem si sednout. A pořídil jsem slepice

Foto: Freepik

Ilustrační foto

Slimáci mi přes noc zlikvidovali záhon salátu a mně došla trpělivost. Místo chemie jsem zkusil přírodní řešení – slepice. Zjistil jsem, že některá plemena dokážou se slimáky zatočit překvapivě účinně.

Článek

Slepice a slimáci: Překvapivý spojenec v boji proti zahradní pohromě

Na každého zahrádkáře jednou přijde doba, kdy si řekne: „Tohle už nejde dál.“ U mě to bylo tehdy, když jsem během jediné noci přišel o záhon salátu. Nezvaní hosté – slimáci – si u mě udělali all-inclusive. Zkusil jsem pivo, měď, kávovou sedlinu, ale nic nezabíralo trvale. Až jednou, při kafi se sousedem, padla řeč na slepice. Prý mu s tímhle problémem pomohly víc než cokoliv jiného. A já si řekl: Proč to nezkusit?

Slepice v akci aneb lovkyně škůdců

Slepice na zahradě nejsou jen na parádu nebo pro vejce k snídani. Mají silně vyvinutý instinkt hrabat, hledat a zobat – a když se zadaří, najdou si i nějakého toho škůdce. Jenže ne všechny slepice jsou stejné. Některé druhy si dají slimáka s chutí, jiné o něj ani nezavadí pohledem.

Zajímavé je, že některé plemena, třeba české slepice, jsou nejen odolné a nenáročné, ale údajně si na slimácích i pochutnají. Má to však háček – ne každý slimák jim chutná. Třeba takový plzák španělský, známý vetřelec našich zahrad, je dost slizký a hořký, což i odolnější slepici často odradí.

Ale slepice nejsou jediní kandidáti na bojovníky proti slizkým vetřelcům. Kachny, konkrétně indičtí běžci, mají na slimáky doslova chuť. Jsou jako vysavače – projdou se po zahradě a je po problému. Jenže pozor, s nimi je to zase trochu jiná liga – potřebují vodu a trochu jiný režim péče.

Výhody, které vás potěší – i ty, na které si dát pozor

Chov slepic na zahradě není jen o hubení slimáků. Je to životní styl. Na jednu stranu získáte ekologický způsob, jak se zbavit škůdců bez chemie, každé ráno čerstvé vajíčko a zábavné zvíře, které si s vámi klidně i poklábosí. Na druhou stranu – slepice nejsou roboti. Když se jim slimáci nezalíbí, neuděláte s tím nic. A navíc, když se pustí do záhonů, neznají slitování.

Musíte je tedy buď hlídat, nebo jim vymezit prostor. A taky je chránit – nejen před predátory, ale třeba i před počasím.

Pokud máte zahradu, na kterou pravidelně útočí slimáci, a zároveň přemýšlíte o vlastních vejcích ke snídani, slepice mohou být zajímavou volbou. Jen je třeba vědět, že z nich nebude vždy dokonalá jednotka pro boj se slizem. Ale i když vám slimáky nesní, přinesou vám radost, vajíčka a kus života navíc. A to za trochu toho trusu na trávníku stojí.

A když to se slepicemi nevyjde? Pořád máte možnost pozvat do zahrady běžce. Indické. Ti totiž neodmítnou ani toho největšího plzáka.

Zdroje: Autorský článek / Vlastní zkušenost

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz